Mukaddes Yolculuk -3

hasan-durmaz-mukaddes-yolculuk-001.jpeg

Evet beklediğimiz büyük gün...
Hz. Peygamberin (a.s.m.) “Hac Arafat’tır” buyurması, İslâmın beş şartından biri olan hac ibadetinin yerine getirilmesinde, Arafat’ın önemini gösterir. Arafat, dünyanın her tarafından gelen insanların birbirleriyle görüşüp tanıştıkları, günahları için Allah’tan af diledikleri ve bu dileklerinden sonra annelerinden doğdukları gün gibi bütün günahlarından temizlendikleri yerdir.

Arafeden önce hocalarımız ihramımızı giymemizi hazır bir şekilde beklememizi istediler. Bu bekleyiş uzun sürmesine rağmen ancak sabah namazından sonra yola çıktık. Bütün her şeyi geride bırakarak... Hocamız Arafat’a çıkmadan önce helallik almayı unuttuğumuz varsa onlardan helallik almamız gerekiyor dedi.

Artık ihram yasakları başladı, herkes birbirine hakaret içerikli söylemlerden uzak kalacak, iç dünyamız ile meşgul olmak ve yaradana pişmanlığımızı dile getireceğiz. Arefe günü sabah saat 06.30 gibi bize ayrılan çadırımıza geldik kendimize bir yer bulduk uykusuzluğun vermiş olduğu yorgunlukla biraz dinlenmeye geçtik. Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ikramları dağıtıldı, dualarımızı yaptık.

Subhanallah nasıl bir mahşeri kalabalık var, bu anı, adeta ahiret provasını bizlere nasip ettiği için Rabbimize şükrettik. Öğle namazını kıldık hemen kamet getirilerek arkasında ikindi namazını birleştirdik buna Cem-i takdim deniliyor. İğne atsan yere düşmez sözünü tam anlamıyla yaşıyoruz. Bu anı yaşamak öyle bir mutluluk veriyor ki Cenab-ı Hak bütün müslümanlara nasip etsin inşallah.

hasan-durmaz-mukaddes-yolculuk.jpeg

Saat 23.00 gibi Müzdelife’ye gittik
Cemarat’ta şeytan taşlamak için toplam 49 taş topladık. İlk gün büyük şeyfana 7 taş atılacak, sonraları bayram günleri orta ve büyük şeytanlara taş atılacak. Aslında herkes içindeki şeytani düşüncelere taş atacak bir daha geri gelmemek üzere... Yatsı namazı vakti girdiğinde önce akşam namazını sonra yatsı namazını birleştirerek kıldık, bunada cem-i tehir deniliyor. Daha sonra vakfe duası yapıldı ve 00.15 gibi Şeytan taşlamaya yaya olarak devam ettik. Bu zorlu yolu saat gece 03.30 da bitirebildik. Büyük Şeytan için 7 taş atmaya niyet ettik ve görevimizi yerine getirdik. Bayramın 2. ve 3.günleri de küçük, orta ve büyük şeytanlara 7 şer taş attık, inşallah imtihanımız kolaylaşır.

Arafatta kendi kendime bir iç hesaplaşma yaptım, bundan sonraki hayatımda bir duruş ortaya koymam gerektiği kanaatine vardım. Her şeyin anlamını yitirdiği, tek bir ölüm ve sonrasının insanı derinden etkilediğini, bunu yaşayışımıza entegre ettiğimizde kendimizce bir güçsüzlük bir hareketsizlik içerisine giriyoruz. Tabii yaşayışımıza sirayet etmeyişinin bir çok sebebi var, eğer hesap gününe tam olarak iman edebilsek gözümüze uyku girmez.

Haccımız mebrur, sa'yimiz meşkur, zenbimiz mağfur, amellerimiz makbul, bayramımız mübarek olsun inşaallah. Amin

Yazımızın bir sonraki durağında buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

hasan-durmaz-mukaddes-yolculuk-002.jpeg

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum