Abdulkadir Menek

Abdulkadir Menek

Muhabbet Medya ile Muhabbet ve Uhuvvete Devam

Zamanımız iletişim çağı. Davamızı ve inancımızı insanlara ulaştırmanın en güzel ve en kestirme yolları içinde bugünlerde en başta geleni hiç şüphesiz medya vasıtaları ile iletişimi sağlamak gelmektedir.

Bugün sosyal medya yolları ile bu mesajlara ulaşmak artık herkes için son derece kolay bir hale gelmiştir. Bu mecraları kullananların sayısı, bütün dünyada her geçen gün büyük bir hızla artmaya devam etmektedir.

Sosyal medya ve elektronik iletişim araçları sayesinde bütün zemin yüzü bir anda birbirine bağlanan ve aynı mesajı ve dersleri dinleyen bir dershane olabilme kabiliyetine doğru hızla ilerlemektedir. Bu araçlar sayesinde yeryüzü adeta küçük bir köy haline gelmektedir.

Bu iletişim ve bilgilere erişim, önümüzdeki dönemlerde çok daha süratli bir hale gelecektir. Pandemi döneminde bütün dünya, eğitim başta olmak üzere her alanda bu gelişmenin ve teknolojinin çok büyük yararını en üst düzeyde yaşamaya çalıştı.

İman ve Kur’an hakikatlerini bu zamanın insanlarının anlayışına en uygun bir şekilde ders veren Risale-i Nur’ları ve bunlardan yola çıkılarak yazılan yazıları ve yapılan çalışmaları, mümkün olan en çok insana ulaştırmak için muhakkak ki bu vasıtaları çoğaltmak ve çeşitlendirmek gerekir.

Risale-i Nur metodu, asrın anlayışına en uygun hizmet metodlarından birisi olarak bütün dünyada milyonlarca insana ulaşmış ve imanlarının kurtulmasına ve kuvvetlenmesine vesile olmuştur. İnsanların akıllarını ikna ederek, kalplerini huzur meltemleri ile doldurmak; bu iman hakikatlerini muhtaç insanlara en güzel şekilde ulaştırmak ve vasıta olmakla mümkün olabilecektir. Muhabbete fedai olmayı dava olarak benimseyip, husumet ve nefret anlayışlarından uzaklaşarak insanlara ulaşmayı esas meslek olarak kabul eden bu hizmet metoduna bütün insanlığın çok büyük ihtiyacı var.

Bu manaya hizmet etmek amacıyla yayın faaliyetlerinde bulunan çok sayıda haber ve hizmet sitesi faaliyetlerine devam etmektedir. Elbette bu manada çok daha fazla kanal ve yollardan aynı hakikatleri çok daha fazla insana ulaştırmak ve ulaşılmayan hiçbir insan bırakmamak için, iman ve Kur’an hizmetini dava olarak benimseyen insanların gayret ve çalışmalarını her alanda devam ettirmeleri gerekir.

Ulaşamadığımız ve bu iman hakikatlerinden ders almaya son derece muhtaç olan çok sayıda insanın bulunduğu hepimizin malumudur. Ve her birimiz bu alanda mutlaka bir gayret göstermek ve daha fazla insana ulaşmak için bir şeyler yapmak zorundayız.

İşte Muhabbet Medya, tam bir yıl önce böyle bir anlayış ve gayretin sonucu olarak ortaya çıktı. Henüz işin başında ve emekleme dönemindeyiz. Çalışmaları hızlandırmalı ve çok daha büyük hizmetlere imza atmalıyız. Bu meselede alınması gereken çok uzun bir yol ve yapılması gereken çok sayıda çalışmalar var.

Ne kadar çok kişiye ulaşabilirsek kendimizi o kadar mutlu ve bahtiyar sayacağız. Elbette bu yol tek başına yürünebilecek bir yol değildir. Ne kadar çok kuvvetli eller yapışırsa, bu iman hakikatleri o kadar daha fazla kişiye ulaşabilecektir.

Bu şekilde haber ve hizmet sitelerini yapmak elbette zor değildir. Önemli olan bunlara sahip çıkarak, destek ve omuz vererek bu hakikatlerden habersiz veya bunları eksik ve yanlış bilen insanlara ulaştırmak, onların dünyaları ile birlikte ahiretlerinin mamur olması için üzerimize düşen vazifeleri yapmaktır.

Bazen çok küçük bir gayretle çok büyük ve hayırlı hizmetlere vesile olunabilir. İman hakikatlerini samimi bir şekilde ve ihlasla insanlara ulaştırmak için kurulan bu medya kanallarını tanıtarak, tavsiye ederek, destek olarak, farklı kabiliyetlere sahip olan kardeşlerimizin bu kabiliyetlerini bu hayırlı hizmetlere kanalize ederek büyük hizmetlere yol açılabilir.

İşte Muhabbet Medya bu bir yıllık süre içerisinde çok önemli gelişmeler kaydetti. Aldığı önemli mesafelerle yola devam ediyor. Ancak alınması gereken çok uzun bir yol var. Ulaşılması gereken çok sayıda kardeşimiz var. İman hakikatlerine büyük ihtiyaç içinde olan çok sayıda insan var.

Bu büyük ihtiyaç karşısında bizler elbette hiçbir şey olmamış gibi davranamayız. Kalplere, ruhlara ve akıllara düşen inkâr ve şüphe yangınlarını söndürmek ve insanların iman ve huzur iklimlerinde ebedi saadetlere namzet birer mümin haline gelmeleri için üzerimize düşen görevleri yapmakla yükümlüyüz.

Dünyayı büyük oranda etkisi altına alan ve özellikle gençlerde çok büyük manevi tahribat ve yıkımlara yol açan ateizm, deizm, hedonizm, sekülarizm ve bilumum inkar ve nefis odaklı zihniyet ve akımlara karşı, çaresiz bir şekilde hiçbir gayret göstermeden yaşamak, ben müminim diyen hiç kimseye yakışmaz.

Bu zamanda manevi cihad farz-ül ayndır ve herkes gücü ve imkânları nispetinde bu hizmetleri omuzlamakla vazifelidir. Herkesin yapabileceği bir şeyler mutlaka vardır ve bu büyük iman ve hizmet kervanına katılmalı ve omuz vermeye çalışmalıdır.

Hiçbir maddi çıkar ve beklenti içinde olmadan ve sadece Allah rızasını esas gaye yaparak deruhte edilecek hizmetlerin ve gösterilecek gayretlerin neticesiz kalması mümkün değildir. İhlas’ın sırrına ermek ve bu büyük mükâfatı samimi hizmetlerle hak etmek, bir mümin için ulaşılabilecek en büyük neticedir.

Muhabbet Medya’nın, geride kalan bir yılından sonra, önümüzdeki dönemi ve yılları çok daha büyük gayretlerle ve hizmet heyecanı ile geçirelim. Çok küçük bazı gayretlerle büyük neticelere ulaşılabileceğini hep beraber görelim.

Risale-i Nur hakikatlerinin, böyle pratik ve güzel vasıtalarla daha çok insana ulaşmasının hazzını ve heyecanını yaşayalım. Bu alanda yapılacak hiçbir hizmeti küçük görmeyelim ve ihlasla atılacak küçük adımların çok büyük ve azametli neticeler verebileceğini bilelim.

Biz vazifemizi yapalım ve neticeyi de Hakim-i Mutlak olan Rabbimizin kudret ve hikmetine havale edelim.

Rabbim bizleri çok daha büyük, hayırlı ve ihlaslı hizmetlerde istihdam ve muvaffak eylesin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum