Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz: Sosyal medya mürşitleri yetiştirmeliyiz

Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz: Sosyal medya mürşitleri yetiştirmeliyiz

Diyanet İşleri eski başkan yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz “irşad vasıtası ve araçlarını yenilemeli, Sosyal medya mürşitleri yetiştirmeliyiz” dedi.

Muhabbet Medya - Haber Merkezi

Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin Şanlıurfa’da düzenlediği bu yıl ana teması “İslam ve İrşad” olarak belirlenen Mevlid-i Nebi konulu sempozyumun açış konferansında Sabahaddin Zaim Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ve Diyanet İşleri eski başkan yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz konuştu.

islam-ve-irsad-03.jpeg

Görsel medya irşad değil, ifsad ediyor

Günümüzde irşadın ruhî ve manevî bakımdan çok önemli olduğuna vurgu yapan Yılmaz; “Görsel ve dijital medya irşad yerine ifsad ediyor. Şu anda sosyal medya mürşid haline geldi. Sosyal medya bir tuzak olarak kullanılmakta ve insanları başarılı olduğu zaman ego şişmesine ve kendisini kaybetmesine, başarısız olduğu zaman da tükenmişlik sendromuna sevk etmektedir” dedi.

Dinin ümid aşılayan bilgilerine irşad ile ulaşılacağına dikkat çeken Yılmaz, “irşad vasıtası ve araçlarını yenilemeliyiz. İnsanlar sosyal medyayı çok kullanıyor. Biz de sosyal medya mürşitleri yetiştirmeliyiz” diye konuştu.

Konuşmasında insanda öfke, şehvet ve akıl gibi üç önemli kuvvet bulunduğuna temas eden Hasan Kamil Yılmaz, bunların doğru bir şekilde kullanılmasının vahiy bilgisiyle mümkün olduğunu söyledi.

islam-ve-irsad-08.jpg

Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celil Abuzer de yaptığı konuşmada Hz. Muhammed’in (s.a.v) biz Müslümanlar için rehber, rol model olduğunu ifade ederek, “O bizim için bir prototip, yaşayan canlı Kur’anımız, dünya ve ahiretimizin huzur kaynağıdır. Onun her bir sünneti, her bir hadis-i şerifi yolumuzu aydınlatan birer fener gibidir” dedi.

Gönül coğrafyamızın ve insanlığın onun getirdiği ilkelerden ve huzur ikliminden uzaklaştığı için dünyanın yaşanmaz bir hal aldığına dikkat çeken Celil Abuzer, Kur’an ve sünnet gibi iki kılavuza uyulduğu takdirde bütün sıkıntıların sona ereceğini, hiçbir meselemizin kalmayacağını dile getirdi.

Çeşitli üniversitelerden ve ülkelerden bir çok öğretim üyesinin katıldığı ve öğrenciler ve akademisyenler tarafından büyük bir ilgi ile izlenen sempozyum bir gün devam etti.

www.muhabbetmedya.com

islam-ve-irsad-07.jpg

islam-ve-irsad-02.jpeg

islam-ve-irsad-01.jpegislam-ve-irsad-04.jpegislam-ve-irsad-05.jpgislam-ve-irsad-06.jpgislam-ve-irsad-09.jpeg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum