Yeni Eğitim Öğretim Yılında Öğrencilere Maddi ve Manevi Destek Hizmetleri

2022 Üniversite tercihleri yapıldı, tercih sonuçlarının açıklaması için geri sayım başladı. Tercih sonuçları açıklanır açıklanmaz adayların kayıt işlemleri 22-26 ağustos arasında elektronik ortamda veya yüz yüze şahsen yapılacaktır. Sonuçların ise Ağustos ayının üçüncü haftası içerisinde açıklanması bekleniyor. Kayıt işlemleri bittikten sonra boş kalan kontenjanlara ÖSYM tarafından yedek olarak ek yerleştirme yapılacak. Gençlerimiz inşallah gönlünden geçen, haklarında hayırlısı olan bir üniversite ve meslek alanında eğitimlerine başlar ve devam ettirirler.

Kalacak Yerinizi Şimdiden Araştırın
Yerleştirmeler bittikten sonra üniversiteye girenler ve yeni bir sınıfa geçenler için Eylül ortasında kalacak yer ve yurt bulma meşgalesi başlayacaktır. Bu arada Kredi Yurtlar Kurumu’nun (KYK) yurt başvuruları da başlayacaktır. Ardından Eylül sonlarında KYK kredi ve burs başvuruları olacaktır. Şimdiden gençlerimiz yaptıkları tercihler doğrultusunda hangi şehirde okuyacaklarsa kendi kalacakları yerleri şimdiden araştırmalarında fayda olacaktır diyorum. Ülkemizin dört bir tarafında Kredi Yurtlar Kurumu’nun yanı sıra özellikle gençlerimizin barınma, iaşe ve burs konularında destek olan gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları (STK) adı altında birçok vakıf ve derneklerimiz imkânları nispetinde öğrencilerimize yardımcı olmaktadırlar. Bu yıl ülke çapında kira ücretlerinin yüksek olmasını da hesaba katarak gençlerimizin daha ziyade KYK yurtlarını ve gönüllü sivil toplum kuruluşlarının (STK) açmış oldukları yurtları tercih etmelerinde yarar vardır.

Muhabbet Platformu ve Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşlar
Adapazarı, Adıyaman, Aksaray, Ankara, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırşehir, Konya, Mardin, Rize, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Van, Zonguldak, Nazilli, Polatlı, Doğanşehir, Viranşehir, Tire olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafında gençlerimizin eğitim ve öğretim hizmetlerinin alt yapısında görev alan sivil toplum kuruluşlarımız bulunmaktadır. Bunlar içerisinde özellikle İstanbul Şekercihan Derneği, Bursa İttihad Derneği, Şanlıurfa Gapder Derneği, Gaziantep Köprüder Derneği, Konya Haskubbe Derneği, Van Zeveder Derneği, Eskişehir Rem Derneği, Sivas Haskubbe Derneği, İzmir Ümitvar Derneği ve Kırşehir Yeniekinciler Derneğini saymak mümkündür. Bu derneklerimiz STK olarak Üniversite hazırlık öğrencileri ile Üniversite öğrencilerine yer ve barınma hizmeti verebilmektedirler.

Sıcak Aile Ortamı
Bu sivil toplum kuruluşlarımız kız ve erkek öğrencilerimize yer ve barınma hizmeti ile birlikte burs imkânları da sağlamaktadır. Öğrencilerimize maddi destek olmanın yanı sıra esas olarak manevi eğitim destekleri de verilmektedir. Öğrencilerimize sağlanacak mekânlar genellikle kaliteli, temiz, sıcak ve serin, kaloriferli ve klimalı, kütüphanesi, sosyal etkinlikleri ile çalışma ve etüt salonları olmak üzere dayalı döşeli, her şeyi ile tam donanımlı oturmaya hazır yerlerden teşekkül etmektedir. Ailemizde ancak yaşayabileceğimiz sıcak bir yuva ortamı sunmaktadırlar. Zaman kaçırmadan şimdiden yerinizi ayırmanızı tavsiye ederim.

Üniversite Eğitimi ile Birlikte Manevi Eğitimler
Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecellî eder. O iki cenah ile talebenin himmeti pervaz eder. İftirak ettikleri vakit, birincisinde taassup, ikincisinde hile, şüphe tevellüd eder."[1]. Asrın büyük mütefekkiri Bediüzzaman’ın sesine kulak verildiğinde, öğrencilerimiz bir yandan üniversitelerinde fen bilimleri ile uğraşırken aklını kullanmayı, bir taraftan da din ilimlerini öğrenirlerken de vicdanlarını nurlandırarak hakiki bir münevver bilim insanı olmayı öğreneceklerdir. Bu duygu ve düşünceler ile Rabbimden şimdiden kazanacağınız üniversite ve bölümün hakkınızda hayırlı olmasını temenni ederim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum