Bursa İttihad Derneğinden Selam Getirdik

İstanbul’da Şekerci Han derneğimizin Gürpınar’da düzenlemiş olduğu okuma programına Şanlıurfa’dan katılan gençlerimizi uğurladıktan sonra İstanbul’da uzun süredir gidemeyip ve göremediğimiz mekânları tekrar yâd etme fırsatımız olmuştu.

Üç günümüzün ardından güzel hatıralar bırakmak üzere Bursa’daki ağabey ve kardeşlerimizi ziyaret ve hasbihal etme düşüncesiyle yola koyulduk. Beraberimde yol arkadaşım İbrahim kardeş olmak üzere İstanbul-Yenikapı istikametinden Bursa-Güzelyalı istikametine iki saatte rahat bir yolculukla vardık.

Abdulbari ağabey bizi muhabbetle karşıladı. Güzelyalı’da öğle namazını eda ettikten sonra oradan işyerine geçtik. Bir çay molasından sonra öğle yemeğine gittik, yemekte tevafuk olarak Isparta’dan mezun Halis Yavuz kardeş ile karşılaşarak öğle yemeğinde birlikte olduk. Yemek sonrası Risale Haber genel yayın yönetmeni Kemal Benek kardeşin yanında çay ve kahvelerimizi yudumlayarak hasret giderdik. Yazılarımızın servis edildiği mekânı ve verilen emek ve gayretleri yerinde görmüş olduk.

İkindi namazını Ulu Cami’de kıldıktan sonra Sami Taş ağabeyin işyerine uğrayarak sohbetten sohbet ettik. Ardından Eğitimci Mehmet Topuz ağabeyi kendi özel eğitim kurumunda ziyaret ettik. Yine Abdulbari ağabeyin mihmandarlığı ve misafirperverliğinde akşam namazını İttihad Derneği’nde kıldık.

ittihad-dernegi-03.jpg

Burada İttihad Derneği Kültür Merkezi’ne bir paragraf açacak olursam; Güllük camii bitişiğinde yer alan İttihad Derneği konum ve mimari yapısı olarak gözümüzü kamaştırdı, maşaallah bin barakallah. Derneğin binası mükemmel bir şekilde tasarlanarak beş yıldızlı kültür merkezi tarzında gibi inşa edilmiş. Allah emeği ve katkısı olanlardan binlerce razı olsun. Her bir katı 400 metrekare civarında, toplam kullanım alanı yaklaşık 2000 metrekareden ibaret. Beş kattan oluşan binada, zemin katta toplantı salonu ve yemekhane, birinci katta girişi müstakil olan hanımlar misafirhanesi ve dershanesi, ikinci ve üçüncü katlarda baylara ait misafirhane ve dershane, her bir katta ayrı bir mutfak, gelen misafirlere yetecek sayıda tuvalet ve lavabo, her bir katta üçer kişilik toplamda otuz kişinin kalabileceği apart şeklinde misafirhane, uyuma ve dinlenme odaları yer almakta. Ders salonları en az 150 metrekare civarında çok ferah ve geniş düşünülmüş. Aileler ebeveyn ve çocukları ile birlikte aynı anda farklı mekânlarda derse katılabiliyorlar. Rabbim bizlere de (GAPDER) tez zamanda böyle bir kültür merkezi inşa etmeyi ve hizmet etmeyi nasip eylesin. Amin.

İkinci gün sabah İttihad Derneği’nde ağabey ve kardeşlerin bir kısmı ile sohbet ile karışık, uzun bir sabah kahvaltısı yaptık. Bu arada uzun zamandan beri görüşemediğimiz birçok ağabey ve kardeşimiz ile hasbihal eyledik. Özellikle Abdulbari Aydın, Kemal Benek, Hüseyin Hiçdurmaz, Erol ve Mustafa kardeşlerimiz ile buluşmaktan çok memnun olduk.

ittihad-dernegi-01.jpg

Öğleden sonra Bursa Kültür Vakfını ziyaret ettik, burada görevli ve misafir olan değerli ağabeyler ve emekli akademisyen hocamız Abdulhalim Bilici ağabey ile görüştük. Daha sonra Şanlıurfa’dan Bursa’ya yeni yerleşen değerli arkadaşımız Yaşar bey ile görüşme imkânımız oldu.

Öğle namazından sonra bize ev sahipliği ederek Panorama 1326 müzesini gezdirdi. Çok güzel ve mükemmel bir müze olmuş, bir benzerini Şanlıurfa’da da yapılmasını istiyoruz. Yaşar beyin öğrencilerimize ve bize kestane şekeri ikramından sonra veda ederek, akşam yemeğinde ekip halinde Sami ağabeyin misafiri olarak yemyeşil olan Merinos Kültür Parkında bir araya geldik.

Akşam namazını kılmak üzere İttihat Derneği’ne vardık. Aynı akşam gençlerden oluşan Sa-Ges grubunun salı akşamları yapmakta olduğu derslerine katıldık. Yaz sezonu olmasına rağmen katılım beklenen sayının üzerinde idi. Derste uzun zamandır görüşemediğimiz bir zamanlar Şanlıurfa/Bozova’da görev yapan hocamız Abdullah kardeş ve Şanlıurfa/Harran’da görev yapan İlker kardeşlerimiz ile görüştük.

ittihad-dernegi-02.jpg

Üçüncü gün sabah yine Abdulbari ağabeyin eşliğinde kahvaltımızı yaptıktan sonra Risale Haber yazarımız Hüseyin Eren ve Caner kardeşlerimiz ile görüştük. Üçüncü gün öğleden sonra Bursa’dan ayrılık zamanı geldiğinde bütün kardeşlerimiz ile selamlaşarak hüzün ve sevinç karışımı duygularla ayrıldık, yine Abdulbari ve Hüseyin Eren ağabeylerin mihmandarlığında vapur iskelesine geldikten sonra akşamüzeri Fatih Şekerci Hana ulaştık.

Yol arkadaşım İbrahim kardeş lise döneminde Bursa’da okumuş olması itibariyle zihinlerde güzel bir portre bırakmış, o zamandan yadigâr kalan arkadaşları bizleri yalnız bırakmadılar, çok ilgilendiler. Misafirperverliği ile bizleri onurlandıran ve ağırlayan başta Abdulbari Aydın, Sami Taş, Mustafa Yılmaz, Kemal Benek, Hüseyin Hiçdurmaz, Hüseyin Eren, Mustafa Yavuz, Erol ve Yaşar kardeşlere ve ismini sayamadığımız diğer ağabey ve kardeşlere gönülden teşekkür ederiz. Bursalı ağabey ve kardeşlerimizi her zaman kardeş il ve kardeş dernek Şanlıurfa, GAPDER’e misafir olarak beklediğimizi samimiyetle ifade etmek isterim. Allah’a emanet olunuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum