Ayşenur Gülkan Gezici

Ayşenur Gülkan Gezici

İyilik & Kötülük

Duygularımla iyilik ve kötülüğün sinyallerini nasıl alırım?

Gerçek iyilik ve kötülük nedir?

İyilik bir tohumsa, içinde nice hazine saklıdır. Yapıp ettiklerim bir tohum, hepsi karşılık olarak bana verilir. Çünkü insan sonsuzlukta yaşayacaksa, tüm bu tohumlar orada yeşerecektir. Tefeci gibi “ben sana şu iyilikleri yaptım diyerek iyiliklerimin hesabını tutmak “El Hafızı” unutmaktır. “Bu kadar iyilik yapıyorsun o sana ne yapıyor” düpedüz enayisin derler bırak desinler. Karşılığını “El Hafızı” olan Allah verecekse, bunu bildim duydum diyorsan o halde telaşa gerek yok.

Cenab-ı hak buyurdular:

“Kim zerre kadar iyilik yapmışsa onu görür. Kim de zerre kadar kötülük yapmışsa onu görür.”
(Zilzâl Suresi, 7-8)

“Haydi çevir gözünü küçük bir kusur görüyor musun?”
(Mülk Suresi 4. Ayet)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Gerçek şudur ki kâfir bir iyilik yaptığı zaman, onun karşılığında kendisine dünyalık bir nimet verilir. Mü’mine gelince, Allah onun iyiliklerini âhirete saklar, dünyada da yaptığı kulluğa göre ona rızık verir.”
(Müslim, Münâfıkîn, 57, 56)

İyilik ve kötülüğe duygularımla gidiyorum. Aslında bağımlısı olduğum nesneler değil, onu yaparken aldığım his olan duygularımdır. Nesneye bağımlı olduğumu sandığım şey aslında o an hissettiklerim…

Başkalarına hissettiğim kötü duygular, bana azap verir. Ceza olarak bana yeter. Bazen kötülüğün ardından gelen kendini temize çıkarma duygusu bana o kötülüğü yaptırır. Nasıl mı? Dedikodu mesela… Bir şeylerden şikayet ederken, tam da israf içinde olup hırsla duygularımın etkisi altındayımdır. Hırs duygum aslında ahireti kazanmak için verilmişken, ben ahiretimi mahvetmekle meşgulüm. Rabbim hırs duygumuda doğru yolunda kullananlardan eylesin. Zengin olup, hırsızlık yapmam, tamda o hissettiklerinin bağımlısı olduğumdandır. Duygularıma bağımlıyım…

İyilik ve kötülük karşındakinin kim olduğuna göre değişir. Hasta için bir organı kesilecekse kesilmesi gerekir bu onun için iyiliktir. Doktorun hastasına merhameti bunu gerektirir. Aç canavarın karşısında, yumuşak olmak, onun canavarlığını arttırır. Bunun için yapılacak iyilik onun zulmünü engelleyecek şekilde tepki koymak iyiliktir. Gerek mesafe koyarak gerek dua ederek. Peygamberde taifte taşlanınca dua etmişti. Mekkelilerin zulmü karşısında Medine’ye göç etmişti.

Kendime hürmet edilmesini beklemem, sıcaklık almayı beklemem, selam verilmesini beklemem, bende ki kibir ve gurur göstergesi olduğundan ters teper ve sonuçta bana daha soğuk davranılır. Bu yük ile kendimi alevlerin içinde bulurum. Bu duygular yakıcıdır. Hürmet beklenilen değil, verilen ikramdır. Hürmet etmiyor, üstelik seni yanlış anlıyorsa, onun imtihanıdır. Kimin hakkında kötü düşündüm, kötü yorum yaptım ve kötü konuştum ise, şaşmaz gerçek birileri de benim hakkında aynısını yapar. Suizan edene suizan edilir. Unutma, kibrimin içinde yandıkça bu hürmet beklentim asla karşılanmayacaktır. Öyleyse, duygular bize kendimizden haber taşır.

Birinin sahip olduğu nimete kıskançlık hissedecek olursam, dönüp baksam mutlaka benim de sahip olduğum bir nimet vardır. Gözümü dışarı dikip, kendindeki nimeti görmemem, benim kendime zulmümdür. Doktor her çocuğa ihtiyacına göre ilaç verir. Belki bana o nimet verilse, o nimet bana ağır gelecek. Benim biçimlenmem şifalanmam için gerekli olan bana verilmiştir, ama ben ondakini istedikçe elem içinde hasta olurum. Merak duygusuyla, “kim nereye gitmiş, ne yapmış, ne giymiş,” içimdeki habis duyguları harekete geçirir. Duygularım benim sınavım, doğru yönlendirmekle vazifeliyim.

Ey nefsim, Rahman suresini hatırla ve tevekkül kıl.

Hatırla, Yapılan iyiliklerin zerresi “El Hafız” adıyla kayıt altında o halde, günümüzün yapılan iyiliklere karşı bakış açısı olan, enayilik ve tefecilik söylemleri şeytanların vesveselerinden öte değildir.

Bağımlı olduğum duygular beni iyiliğe ve kötülüğe sevk eder. Bu dünyaya, duygularımı doğru yönlendirerek kendi en iyi versiyonumu yoğurmaya geldim.

İyilik bazen kötülük olanda gizli olabilir. Doktorun hastayı ameliyatı gibi…

Kendimin en iyi versiyonunu inşa sürecinde yüce Allah’tan bol kolaylık dilerim… Sevgili okuyucularıma, yüce Allah’tan iyi ve kötü duygularımızın farkındalığını doğru yönlendirebildiğimiz bir ömür dilerim…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.