Kur’an’da geçen bu ayete boşanma aşamasına yakın olan eşler kulak vermeli

Kur’an’da geçen bu ayete boşanma aşamasına yakın olan eşler kulak vermeli

Boşanmak Allah’ın en çok buğz ettiği bir helal ve bunu önlemek için her türlü fedakârlığı yapmak gerekir. Boşanma aşamasına yakın olan eşler mutlaka ayette geçen bu emir ve tavsiyeye kulak vermeli. Peki, aile de sulh yapmak ne demektir?

Abdullah Hakimoğlu - Muhabbet Medya

Eğer bir kadın kocasının geçimsizliğinden, yahut kendisinden yüz çevirmesinden endişe ederse, aralarında bir sulh yapmalarında, onlara günah yoktur. Sulh daima hayırlıdır. Zaten nefislerde kıskançlık hazırdır. Eğer iyi geçinir ve Allah’tan korkarsanız, şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.

Nisa, 4/128

İslam dini aile çok büyük önem veriyor. Hem Kur’an ayetleri hem de hadisler ailenin kurulmasına ve korunmasına yönelik emir ve tavsiyelerde bulunuyor. Bu ayet karı koca arasındaki münasebetlerin bozulma ihtimaline karşı çözüm önerisi takdim ediyor.

Batı dünyası Avrupa ve Amerikasıyla ahlaksızlıkta cahiliye dönemini yaşıyor. Evliliğin önemine biraz da olsa inanılıyor. Ama boşanma oranları yüzde 50'nin üzerinde. Evlenmeyen ve evlilik dışı münasebetlerle hayatını geçirenler de yüzde 30 civarında... Bu durum gittikçe de kötüleşiyor. Bu, ahlaken batının nasıl bir çöküntü içinde olduğunu gösteriyor. Son yıllarda bizim ülkemizde de boşanma oranlarının gittikçe arttığı görülüyor.

Evlenen insanlar niçin boşanıyor? Erkekler evlendikleri eşlerini bir müddet sonra beğenmez oluyor. Kadınlar da kocalarını beğenmez oluyor. Dışarıda kendilerine ilgi gösteren fizikî olarak daha güzel olduğuna inandıkları birisiyle karşılaşırlarsa, hemen boşanıp diğeriyle evlenenler olabiliyor. Ya da bir kısmı evlenmeden gayr-i meşru bir hayat yaşıyor. Onların bu durumu filmlerine de yansıyor ve İslam ülkelerinde Amerikan filmleri hayranı olan kişileri olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Artık aileyi bozucu filmler bizim ülkemizde de çok yayınlanıyor. İnsanların aile düzenlerini bozmak için televizyonlar neredeyse yarış yapıyor.

İslam dini evlilikte güzelliğin, malın, nesebin önemsiz olduğunu söylemiyor. Ama dinin, ahlakın hepsinden önemli olduğunu söylüyor. Dindar insanlarla evlenilmesi gerektiğini vurguluyor. Güzelliği, ya da yakışıklılığı normal olan bir insan dinini yaşıyorsa, dinini yaşayamayan ya da müslüman olmayan dünya güzelinden çok daha güzeldir. Çünkü güzel ahlakın bedeli yoktur. Fiziki güzellik insanı usandırabilir. Ama ahlak güzelliği insanı kendisine daha fazla bağlar.

İşte bu ayet, hem erkeklere hem de kadınlara evlilikte bazı problemler yaşansa bile sulh ederek evli kalmanın boşanmaktan daha hayırlı olduğunu bildiriyor. Burada sulh, tarafların kendilerinden taviz vermesi ve bir anlaşmaya varması anlamına geliyor. Boşanmalar genellikle tarafların tavizsiz davranışlarından kaynaklanıyor. Burada ayet önce kadınlara hitap ediyor. Eğer bir kadın, kocasının kendisinden yüz çevirmesinden korkuyorsa, boşanmaktansa taviz vererek anlaşmaya yanaşmalıdır. Aynı şey erkek için de geçerlidir. Erkek eşinin kendisini bırakıp gitmesinden endişe ediyorsa, onun sulh yapmalı, yani taviz vermelidir. Karşılıklı fedakarlık olmadan bir evliliğin yürümesi mümkün değildir.

Eğer bir kadının ahlakı kötü ise, huysuz bir insansa o insana katlanmak kolay değildir. Bu durumda kadın kocasının kendisinden ayrılmasını istemiyorsa kendini değiştirmeye çalışır, ahlakını güzelleştirmek için çaba harcar. Örneğin sürekli tenkit eden birisi ise bundan vazgeçer. Kocasına saygıda kusur ediyorsa, saygı göstermeye başlar. Bu konuda kocasına söz verir. Söz vermek değişimin ciddi bir işaretidir

Bir erkek de kazandığı paradan eşinin ihtiyacını gidermiyor, onu kendi haline bırakıyor, onunla sohbet etmiyor, ona zaman ayırmıyorsa, bir kadının bunu tahammül edebilmesi zordur. Bu durumda iyi huylu eşini kaybetmek istemeyen huysuz koca onunla anlaşma yapar, kendisini değiştireceğini söyler. Söz verir. Çünkü ayet diyor ki, eğer iyi geçinir ve Allah'tan korkarsanız şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır. Yani karısının, bazı huyları güzel olmasa da bu duruma sabretmek gerekir. Erkeğin de bazı huyları güzel olmasa da bir kadının da buna sabretmesi gerekir. Allah sabreden kimselerin mükafatlarını kat kat verecektir. Sabır ve dua ile insanların değişeceğine inanmak gerekir. Bir taraftan sabrederken, diğer taraftan her iki tarafta kendi hatalarını görüp kendilerine değiştirmeye karar verirlerse, evlilikler kolay kolay sona ermez. Zaten boşanmak da Allah’ın en çok buğz ettiği bir helaldir. Bunu önlemek için her türlü fedakârlığı yapmak gerekir.

İşte Kur’an karı koca arasındaki geçimsizliğe böyle gerçekçi değişime, anlaşmaya dayalı çözümler üretiyor. Bu formülü tatbik etmek hem kolay, hem de sevaptır. Sonucu ise iki dünya mutluluğudur.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum