Kıyamet gününde ağlamayacak üç göz

Kıyamet gününde ağlamayacak üç göz

'Şu üç göz hariç kıyamet gününde her göz ağlayacaktır' hadis-i şerifi kıyamet gününde sevinçten ışıl ışıl parlayan bir göze sahip olmanın yolunu gösteriyor...

Said Ali Ümit - Muhabbet Medya

“Şu üç göz hariç kıyamet gününde her göz ağlayacaktır.
1. Allah’ın haram kıldığı şeylere bakmaktan çekinen göz.
2.Allah yolunda uykusuz kalan göz.
3.Allah korkusundan bir sinek başı kadar da olsa yaş akıtan göz.”
(Camiüssağir,c.4, s.1336)

Kıyamet gününde kapkara bir yüz, ağlayan bir göze değil de, orada sevinçten ışıl ışıl parlayan bir göze sahip olmak istiyorsak, şu üç davranışı hayat boyu alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor.

1- Harama bakmaktan sakınılan göz

Gözümüzü harama bakmaktan uzak tutmalıyız. Kur’an’da, mümin erkek ve kadınların gözlerini harama bakmaktan sakınmaları emrediliyor. Bu ne kadar önemli bir husus ki hep Cenab-ı Hak Kur’an’da ikaz ediyor, hem de peygamberimiz (s.a.v) bunu bize bildiriyor. Çünkü zinaya giden yol gözden geçer. Allah haramı yasakladığı gibi harama giden yolları da yasaklıyor. Tedbirin baştan alınmasını istiyor. Bu yüzden gözümüzü haramdan korumak için çaba sarfetmeliyiz.

Gözü mümkün olduğu kadar haramdan uzaklaştırmak için, gözün yaratılış hikmetine bakmalıyız, onu anlamalıyız. Göz, kainattaki güzellikleri, nizamı, intizamı görüp bütün bunların yaratıcısının Allah olduğunu bulmak için verilmiştir. Sadece dünyevi geçici güzellikleri şehvet için seyretmek ya da yaratıcısını düşünmeden seyretmek gözün asli görevi değildir. Göz tefekküre vesile olmak için yaratılmıştır. Tefekkürdeki lezzet hiçbir şeyde yoktur. İmanî tefekkür insanı bütün zevklerin üzerinde manevi zevklere götürür. Harama nazar etmek, insana hasret ve günahtan başka bir şey bırakmaz. Ayrıca harama bakmak insanda unutkanlık hastalığına da sebep oluyor. Bu yüzden gözü kainattaki varlıkları Allah’ın birer mektubu olarak okumakta kullanmalıyız. Göze hakiki sahibine satmalıyız. Bu satışta çok büyük karlar vardır. Gözü biz yaratmadığımıza göre, onu yolda da bulmadığımıza göre gözü bize verenin emri vermemiz gerekir. Onun izni dairesinde kullanmamız gerekir. Allah günahlarımızı affetsin ve gözlerimizi haramdan sakındırma hususunda bize yardımlarını esirgemesin amin.

2- Allah yolunda uykusuz kalan bir göz

Böyle bir göze sahip olmak ne yüksek bir şereftir. Allah’ın dinine, Kur’an’a, insanların imanlarını kurtarmaya hizmet için uykusuz kalan bir göz. Bu göz kıyamet günü ağlamak şöyle dursun sevinç pırıl pırıl parlayacaktır. Bu gözün sahibi sevinç gözyaşları dökecek ve sunulan nimetler karşısında Allah’a hamd edecektir.

3- Allah korkusundan ağlayan göz

Hepimiz hata etmişizdir. Günahlarımız diz boyu. Ama hatadan dönmek fazilettir. Hatadan dönmek tövbe ve istiğfar ile olur. Ama bu tevbe ve istiğfar hamuruna gözyaşı katmalıyız. Hatamıza ağlamamız, pişmanlığın zirvesinde olduğumuzu gösterir.

Göz ruhumuzun penceresidir. Ruh bu alemi o pencere ile seyreder. Gözümüze ruhumuzu sıkıntıya sokacak değil, ruhumu ferahlatacak şeyler seyrettirelim. Yoksa sadece nefsin hoşuna giden şeyleri seyrettirirsek, ruh bundan haz almaz ve bizde müthiş bir sıkıntı meydana gelir.

Allah bizlere, günahlara gözyaşı dökerek ağlayan, pişman olan, tefekkür eden, kendi yolunda uykusuz kalan gözler nasip etsin. Amin.

www.muhabbetmedya.com

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.