Hayatın İçinden Okuma Programının Ardından

Bu yıl okulların tatil olmasından sonra Gap Kültür Araştırma ve Kalkınma Derneği olarak eğitim sezonu boyunca derslerimize devam eden liseli öğrencilerimiz ile birlikte okuma programına katılmak üzere yola çıktık. Dönem sonunda yorulan öğrencilerimizin dinlenmesi amacıyla İstanbul Gürpınar’da yürütülen, kardeş İstanbul Şekercihan Derneği’nin düzenlemiş olduğu, Hayatın İçinden okuma programına katıldık.

Bismillah diyerek
Sabahın erken saatlerinde öğrenci velilerimizin araçları ile Şanlıurfa havaalanına geldik. İstanbul havaalanından bizi karşılayan Şekercihan Derneği’nden görevli kardeşimiz bizi alarak Fatih’teki dernek merkezine getirdi. Dinlenmeden sonra sabah kahvaltısının ardından Beylikdüzü-Gürpınar’da bulunan mekâna servis araçlarıyla varıldı. Bir hafta süren okluma programında, öğrencilerimizin, Kur’an-ı Kerim, Risale-i Nur ve değerler eğitiminin yanı sıra sosyal ve sportif faaliyetlerden yararlanmaları sağlandı. Okuma programının son gününde iki saat süren yarışma ve hediyelerin takdimi ile final programı katıldık.

Birinci günde;
Okuma programının bitiminden sonra İstanbul’un tarihi mekânlarını gezme ve görme imkânımız oldu. Eski adıyla İdris-i Bitlisi şimdiki ismiyle Pierre Loti Tepesine çıkarak Haliç ve İstanbul boğazını doyasıya seyrettik. Tepenin hemen aşağısında Üstad Bediüzzaman Said Nursi’nin talebelerinden merhum Zübeyir Gündüzalp, Sungur ağabey, Av. Bekir Berk ve burada ismini sayamadığım diğer ağabeylerin kabirlerini ziyaret ederek Fatihalar okuduk. Daha sonra Eyüp Sultan makamını ve Camiini ziyaret ettik. Ardından Bediüzzaman Said Nursi’nin Sarıyer’de bir müddet kalmış olduğu, tefekkür ettiği evi ziyaret ettik. Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçerek Çamlıca tepesinde yer alan Cumhuriyet döneminin en büyük eserlerinden Çamlıca Camii külliyesinde öğle namazını eda ettik. İkindi namazını Fethi Paşa korusunda bulunan mescitte kıldıktan sonra gençlerle birlikte Dilruba Restoran’da Said Özadalı ağabeyin akşam yemeği davetine katıldık.

İkinci günde;
Tarihi yarımadada yer alan Fatih Camii, Şehzade Paşa camii, Süleymaniye camii, Beyazıt camii, Sinan Paşa camii, Sultan Ahmet camilerini ziyaret ettikten sonra ikindi vaktini Ayasofya camiinde eda ettik. Camii ziyaretlerimizin yanı ısıra komşu vakıf ve derneklerden Suffa Vakfı, Liman Derneği, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı, Hizmet Vakfını ziyaret ederek tanıtım ve çalışmalar hakkında bilgiler aldık. Ayrıca Zübeyir Gündüzalp ağabeyin Süleymaniye’de yer alan Kirazlı Mescitte ikamet ettiği tarihi evi ziyaret ettik. Geri dönüşümüzde tarihi kapalı çarşı içinden geçerek Beyazıt meydanı üzerinden Fatih’teki ikametimize vardık.

Dönüşe hazırlık
Öğrencilerimizin bir haftalık okuma programından sonra yoğun geçen iki günlük gezi programının ardından dönüş gününde iyice dinlenerek öğle namazı ve yemeğinden sonra İstanbul Havalimanı yoluna koyulduk. Akşamüzeri havaalanında bizleri karşılayan arkadaşlarımız ile Şanlıurfa’ya vararak tüm öğrencilerimizi ailelerine teslim etmiş olduk.


Teşekkür
Şanlıurfa’dan havaalanına varırken ve gelirken yolumuzu kısaltan İbrahim, Şamil ve Tahir kardeşlerimize; Şekercihan Derneği’nde kalacak yerimizi rezerve eden Celalettin kardeşimize; İstanbul Havalimanı ve dernek merkezine gidiş ve gelişlerimizi sağlayan Tarık kardeşimize; tarihi mekânların tanıtımı ve rehberliğini yapan Mehmet Kaplan kardeşimize; vakıf, dernek ve tarihi medrese ve camilerin tanıtımı ve rehberliğini yapan Faik Altun ağabeye; Dilruba Restoran’da gençlerimizi ve bizi akşam yemeğine davet eden Said Özadalı ağabeye; okuma programının teknik yapımcılarından Münir, Mehmet, Umut, Özcan ve Burak kardeşlerimize; öğrencilerin okuma programında sorumluluk alan üniversite öğrencilerinden Mehmet Akif, Berkhan, Melih, Ömer, Ahmet, Muhammed Said, Enes, Hüseyin, Alperen, Ahmet Can, Enes Çelik, Furkan, Melih Davut kardeşlerimize; Beşyol dershanesinde bizimle derse katılan ve mihmandarlık eden muhterem Dr. Ali Bey ile Ömer Faruk kardeşimize; Bahçelievlerde bizi akşam yemeğine davet eden ve ağırlayan muhterem ağabey Dr. Akın beye; Fatih Şekercihan’da ve Gürpınar’da bizlere birbirinden güzel kahvaltı ve yemek hazırlayan aşçı kardeşlerimizden Hasan ve Feyzullah ustalara; yıl içerisinde derneğimizin derslerine devam ederek okuma programı ödülünü hak eden liseli kardeşlerimizden İmam Bakır Aykulteli; Mehmet Şerif Aykulteli, İhsan Yargıcı, Mehmet Arda Kutlu, Muhammed Tiryaki, Muhammed Nesip Tuncay, Kerem Akçe, Selçuk Efe Aslan, Muhammed Gerger, Safa Kerem Artan kardeşlerimiz ile tüm öğrencilerimizin değerli velilerine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Hassaten ben ve yol arkadaşım İbrahim kardeşim ile liseli öğrencimize sponsor olan GAPDER Derneği ve yöneticilerine bütün kalbi duygularımla teşekkür ediyorum. Bir sonraki yıllarda yeni programlar vesilesiyle bir arada olmak ümidiyle Allah’a emanet olunuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.