Anne ve Babanın Çocuklarına Karşı Görevleri

Anne ve babanın, bir diğer deyişle ebeveynin, birbirlerine karşı hak ve görevleri olduğu gibi çocuklarına karşı da görevleri vardır. Onları dünyaya getirmekle birtakım sorumlulukları da üstlenmiş olmaktadırlar.

Ebeveynin ilk görevi, çocuğun gereksinim duyduğu maddi ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Bunlar beslenme, barınma, giyinme, sağlık gibi maddi ve bedensel ihtiyaçlardır ve bunların karşılanması ebeveynin asli görevidir.

İkinci görev, çocuğun maddi ihtiyaçlarının yanı sıra manevi ihtiyacının da karşılanması, ona sevgi, şefkat ve merhamet gösterilmesidir.

Ebeveynin üçüncü görevi ise çocuğun eğitimidir. Bu eğitim, çocuğun hayatının her aşamasında lazım olacak dini, ahlaki ve mesleki eğitimi kapsar.

“İlim talep etmek her Müslümana farzdır.”

(İbn Mace, Mukkaddime 17)

Ebeveynin, çocuğuna dinin emir ve yasaklarını öğretmesi, yaratan Allah'ı tanıtması ve bunu çocuğun yaş ve gelişim sürecine göre yapması önemlidir. Çocuklar özellikle 0-6 yaş döneminde soyut kavramları anlayamazlar, somut olarak görmeleri ve modellemeleri gerekir. 7-14 yaşta soyut kavramları anlamaya başlarlar ama zorlanabilirler. 15 yaşından sonraki süreçte ise bir yetişkin gibi anlarlar.

Ebeveyn, hamilelikten başlayarak 0-6 yaş döneminde çocuğa ilk dini eğitimini rol model olarak, dini görevlerini yaparak vermelidir. 7-14 yaşta modelleme devam etmeli ve 15 yaşa kadar sürdürülmelidir. Sonraki süreçlerde çocuk, öğrendiklerini kendisi devam ettirebilir.

Çocuk 0-6 yaş döneminde özellikle soyut kavramları anlayamaz ve Allah'ı görmek ister. Anne ve babalar bu konuyu somut örneklerle anlatmalıdır. Bunu en iyi "Bismillahirrahmanirrahim" (Rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla) ve "Bismillah her hayrın başıdır" gibi Besmele sözlerini kullanarak yapabilirler.

Hayatımız boyunca her yaptığımız hareketi, oturup kalkmamız, yemek yememiz, uyumamız ve bunlar gibi birçok somut örnek çocuğa Allah'ın varlığını anlatabilir. Allah'ı göremeyiz ama hayatımızı Allah'ın izniyle devam ederiz. Bu konuyu çocuğa rol model olarak anlatmak mümkündür.

Sonuç olarak ebeveynlerin görevlerinden birincisi hayata devam için önemli, ikincisi yaşamın uygun şekilde devam ettirilebilmesi için gerekli ama üçüncü görev diğer ikisinden daha önemli çocuğun iki dünyasını da kapsıyor; ahireti ve bu dünyası için çok önemli sırayı alıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum