Ruhi Müşküller ve Halli

Din görevlisi olarak aile irşad ve rehberlik bürolarında uzun yıllar çalıştım. Danışmak için gelen insanların büyük çoğunluğunun, dini soru veya sorunlarının kaynağının dinden ziyade psikolojik temelli olduğunu gördüm. Bu insanlara sıkıntılarını gidereceğini zannettiğim, ayet ve hadislerden referans alarak saatlerce yaptığım konuşmaların çok da bir faydası olmadığını bunun yerine bir doktor edasıyla, sıradan bir kâğıda yazdığım şu sayıda şu zikri çek şu sayıda şu duayı oku telkinlerinin çok daha etkili olduğunu (kısa vadede) müşahede ettim. Anladım ki ruhi müşkülü olan insanlar sadece duayla ve zikirle sıkıntılarını giderebileceklerini düşünüyorlardı. Fakat saatlerce rehberlik yapıp dua tavsiye ettiğim insanlar uzun vadede sorunlarını çözemiyorlardı.

Gördüğüm, dinlediğim, halletmeye çalıştığım bir çok vaka oldu. Nihayet bir kanaate vardım.
Aslında bu insanların dini bir problemi yoktu. Aksine bir çoğu dini hassasiyeti yüksek, imani, ameli ve ahlaki hiçbir sorunu olmayan insanlardı. Bu insanların psikolojik problemleri vardı ve bu problemleri sadece dua ve zikirle çözmeye çalışıyorlardı ve bundan başka yollara tevessül etmeyi de imansızlık alameti sayıyorlardı.

Halbuki -teşbihte hata olmasın- bir kanser hastasının, nasıl şifa için bütün sebeplere riayet etmesi ve bununla birlikte -elbette- dua edip şifayı Allah'tan dilemesi gerekiyorsa, manevî hastalıkları olan insanların da bu hastalıklarını ciddiye alıp aynı yolu izlemeleri gerekirdi. Bu ne imansızlık ne şirk ne de Allah'a güvensizlik demekti.

Üstelik "O kadar dua etmeme rağmen yine de dualarım kabul olmadı" serzenişleriyle Allah'a kötü zan besleme ve bir anlamda iftira etme hatasına düşmeye de engeldi.

Ezcümle bir yönümüzle tam bir esbabperest gibi sebeplere sarılma, diğer yönümüzle tam bir tevekkül, dua ve evrad-u ezkarla Rabbe sığınma elzemdi.

Uçmak için iki kanada ihtiyaç vardı: Bunlar da yerinde bir tedavi ve ihlasla yapılan dua idi.
...
Şimdi ben, modern zaman insanlarının (ve dahi müslümanlarının) büyük çoğunluğunun bu nevi sorunları olduğunu düşünüyorum ve ancak bu kıvamı alarak tam manasıyla şifa bulacaklarına inanıyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.