Sessiz Kalırsak, Atatürk Posterleri Bayrak Sayılacak!

Trabzon'da, üzerinde K. Atatürk resmi olan posteri koparıp yere atan 2 kişi hakkında "Atatürk'ün Hatırasına Alenen Hakaret ve Devletin Egemenlik Alametlerini Aşağılama" suçundan soruşturma başlatılmış.

Söz konusu olayda, Atatürk'ün Hatırasına Alenen Hakaret suçu oluşmaz. Ancak bu konu üzerinde daha sonra detaylı durmak istediğimden, şimdilik diğer suç yani Devletin Egemenlik Alametlerini Aşağılama” suçunun oluşup oluşmadığı hakkında kısa bir değerlendirme yapmak istiyorum:

Söz konusu olayda, “Devletin Egemenlik Alametlerini Aşağılama” suçu nedeniyle soruşturma başlatılmasının nedeni, koparılıp yere atılan posterin TÜRK BAYRAĞI kabul edilmesinden kaynaklanmaktadır. Peki üzerinde Ay-Yıldız ve Atatürk resmi bulunan bez, POSTER mi TÜRK BAYRAĞI mı?

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN!

Anayasanın 3. Maddesine göre "Türkiye Devleti...Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır."

Türk Bayrağı Kanunu 2. Maddesine göre "Türk Bayrağı, bu Kanuna ekli cetvelde gösterilen şekil ve oranlarda olmak kaydıyla, beyaz ay-yıldızlı albayraktır"

turk-bayragi-standart-olculeri-orjinal-cizim-tse.jpg

Türk Bayrağı Tüzüğü'nde ise bayrağın boyutları, bayrak üzerinde bulunması gereken hilal ve yıldızın boyutları en ince ayrıntısına göre anlatılmıştır.

Yukarıda sayılan mevzuata göre, Türk Bayrağı üzerinde Hilal ve Yıldız dışında hiçbir resim ve işaret bulunamaz. Başka resim ve işaretlerin bulunduğu sözde “bayraklar”, Türk Bayrağı yerine asılamaz. Ayrıca bunlar Bayrak Kanununa aykırılık teşkil ettiği için Bayrak Kanununun 8. maddesine göre suçtur ve toplatılması gerekir.

Dolayısıyla Trabzon’da 2 kişinin koparıp attığı "Şey", Türk Bayrağı değildir ve Anayasa'ya, Türk Bayrağı Kanununa ve Tüzüğüne aykırı şekilde, bayrak yerine kullanılan posterdir. Bir posteri koparıp atmak Devletin Egemenlik Alametlerini Aşağılama” suçunu asla oluşturmaz.

Şayet savcılık bu suç nedeniyle dava açarsa ya da mahkeme bu suç nedeniyle ceza verirse Anayasa suçu işlemiş olurlar.

Cevaplanmasını istediğiniz sorular için:
Arb. Av. Ahmet YILMAZ
[email protected]

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum