Kira Artış Oranına Sınırlama Getirildi!

ev-konut-hane-emlak-kira.jpg

Milyonlarca kiracı ve ev sahibini yakından ilgilendiren yeni kira düzenlemesi ile ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan açıklama geldi. Bakan Bozdağ, bir yıllığına uygulanacak yeni kira düzenlemesi hakkında, "1 Temmuz 2023 yılına kadar yenilecek kira sözleşmelerinde bir önceki seneki kiranın yüzde 25'ini geçmeyecek şekilde bir artış yapılması imkanı getiriliyor." ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere, bu güne kadar yıllık TÜFE oranı esas alınarak kira artışı gerçekleştiriliyordu. Ancak Türkiye’de ve dünyada ekonominin kötüye gitmesi, enflasyon oranlarının çok hızlı ve aşırı yükselmesi nedeniyle, özellikle kiracılar büyük zorluklar yaşamaya başlamıştı. Bazı ev sahipleri ise bu durumu fırsata çevirerek enflasyon oranının da üzerinde artış talep ediyordu. Yeni düzenleme ile şimdilik 1 Temmuz 2023 yılına kadar, kira artış oranına bir sınırlama getirilmiş oldu. Buna göre daha önce örneğin 2.000,00-TL kira ödeyen kiracı, kira artış dönemi geldiğinde %25 oranında artış yaparak, 2.500,00-TL kira ödeyecek.

Söz konusu düzenleme getirilmemiş olsaydı, kiracılar yıllık TÜFE oranı üzerinden artış yapacaklardı. Mayıs 2022 yıllık TÜFE oranı % 39,33 olarak açıklandı. Buna göre, % 25 sınırlaması getirilmemiş olsaydı, 2.000,00-TL kira ödeyen kiracı 677,00-TL artış yaparak, 2.677,00-TL kira ödeyecekti. Yüksek kira ödenen konutlarda fark çok daha fazla olacaktır.

İçişleri Bakanı, uygulamanın ne zamana kadar geçerli olacağını açıkladı ancak ne zaman başlayacağı konusunda açık bir ifade kullanmadı. Ayrıca bu uygulama konut kiraları için geçerli, işyerleri kiraları için de geçerli olacağı yönünde bir açıklama bulunmuyor. TBMM Genel Kurulu'nda kira artışlarına yüzde 25 sınır getiren önerge kabul edildi. Ancak henüz yayınlanmadığı için bazı soruların net bir cevabı yok.

Cevaplanmasını istediğiniz sorular için:
[email protected]

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.