Peygamberimizin, insanların çoğu bu nimetleri kullanmakta aldanmıştır dediği iki nimet

Peygamberimizin, insanların çoğu bu nimetleri kullanmakta aldanmıştır dediği iki nimet

Peygamberimizin (sav) insanların çoğu bu nimetleri kullanmakta aldanmıştır dediği iki nimet olan sağlık ve boş vakti nasıl kullanmalıyız?

Said Ali Ümit - Muhabbet Medya

İbni Abbas radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“İki nimet vardır ki, insanların çoğu bu nimetleri kullanmakta aldanmıştır: Sıhhat ve boş vakit.”
(Buhârî, Rikak 1. Ayrıca bk. Tirmizî, Zühd 1; İbni Mâce, Zühd 15)

Hadis-i şerif çoğumuzun elden gittikten sonra kıymetini anladığımız iki önemli nimete dikkatlerimizi çekiyor. Bunlardan birincisi sağlıktır. Genç yaşlarda insan kendi vücudunun taştan veya demirden yapıldığını zanneder. Hoyratça kullanır sağlığını. Kötü alışkanlıklar edinir bazıları. Yemesine, içmesine, havanın ısınmasına soğumasına pek dikkat etmez. İtidali bir türlü tutturamaz. Yaş biraz ilerleyince hasta olan, sağlığını kaybetmeye başlayan kimselerden “hiç hasta olacağım zannetmezdim. Hep böyle gider sanırdım. Meğerse yanılmışım” cümlesini duyarsınız.

Sağlığı sıhhati yerinde olan bir kimsenin bu büyük nimete şükür görevi olarak ibadet etmesi, Allah'ın haram kıldığı şeylerden uzak kalması gerekir. Sağlık elden gidince zaten insan bir kötülük yapmak istese de yapamaz. İbadet yapmaya çalışsa, önceden yapmaya alışmadığı için yapamaz. Bu yüzden sağlığımızın kıymetini daha hasta olmadan bilmek ve onun için Allah’a şükür görevini yapmak gerekir. Sağlığımızı nerede harcadığımız bize sorulduğu zaman kolayca hesap vermek için şart bu.

Kullanmakta aldandığımız ikinci nimet ise boş vakittir. Boş vaktimizi faydalı şeylerle geçirmeliyiz. Hem dünyamıza hem de ahiretimize faydalı olan şeylerde. Boş vakitlerimizde öğrenciysek derslerimize çalışabiliriz, zaman zaman çeşitli spor etkinliklerini gerçekleştirebiliriz. Faydalı kitaplar okumak, Kur’an ile ve anlamlarıyla meşgul olmak zamanımızı iyi değerlendirmek anlamına gelir. Boş vakitlerimiz o kadar çok ki, günde iki saati değerlendirsek iki senede yeni bir dil öğrenebiliriz. Ayrıca boş vakitlerimizde annemize, babamıza ev çarşı işlerinde yardım edebiliriz.

Sağlığımızı da boş vakitlerimizi de dinimiz, dünyamız ve insanların yararı için kullandığımız ve Allah’a kulluk görevlerini ihmal etmediğimiz zaman faydalı bir şekilde kullanmış oluruz. Hiçbir şey yapmadan boş boş oturmak çok sıkıcı gelir. Sıkıntı ise sefahet ve ahlaksızlıkların sebebidir. Çünkü hiçbir iş yapmayan kişiyi şeytan ve nefsi kötülük yaptırmaya sevk eder.

Ya Rabbi bizlere boş vakitlerimizi ve sağlığımızı senin rızan yolunda kullanmayı nasip eyle.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.