Peygamberimizin güzel ahlak duası

Peygamberimizin güzel ahlak duası

Şüphesiz Hz. Peygamber (s.a.v) bir güzel ahlak timsali idi. Buna rağmen güzel ahlak için Allah'a sürekli dua ederdi. Bu yüzden Peygamberimizin (sav) güzel ahlak duasını öğrenmek herkes için önemli...

Said Ali Ümit - Muhabbet Medya

Bir hadis-i şerifte Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyuruyor:

“Allah’ın en çok sevdiği kimse, Ahlakı en güzel olandır.”
(Camiüssağir, I, s.86)

Hz. Peygamber (s.a.v) bir güzel ahlak timsali idi. Onun her davranışı itidalli ve dengeli idi. İfrat ve tefritlerden uzak bir hayat yaşıyordu. Bunun için bize “üsve-i hasene” yani güzel örnek olmuştur. Hz. Aile validemize onun ahlakından sorulunca, “Onun ahlakı Kur’an ahlakı idi” buyurmuştur. O yaşayan bir Kur’an idi. Bu yüzden de hadis-i şerifte bildirildiği gibi Allah’ın en çok sevdiği kimsedir. Bu yüzden ona “Allah’ın habibi” denmiştir. Ahlakla ona benzemeye çalışanlar da derecelerine göre Allah’ın en sevgili kulu olacaklardır.

İnsan doğuştan güzel ya da çirkin ahlaklı olarak doğmaz. Herkesin fıtratı aynıdır. İnsanın ailesinin yetiştirmesine ve çevresinin etkisine göre şekillenir. Okuduğu, seyrettiği şeyler, arkadaşları kişinin ahlakı üzerinde olumlu ya da olumsuz etkiler yapar. O halde güzel ahlaklı olmak için nelerin güzel ahlak olduğunu bilmek gerekir. Bunu da hadislerden, ayetlerden öğreniriz.

İşte buna örnek olmak üzere peygamberimizin (s.a.v) şu hadis-i şerifini sizlerle paylaşalım: “Güzel ahlak gelmeyene gitmek, kötülük edeni affetmek ve vermeyene vermektir.” Bunun gibi güzel ahlakın neler olduğunu öğrenebiliriz. Doğru sözlülük, yalan söylememek, insanlara iyilik yapmak, kötülüklerden uzak durmak, hırsızlık yapmamak, zina yapmamak hep güzel ahlakın örneklerindendir.

Güzel ahlakın neler olduğunu bilmeden ya da çocuklarımıza öğretmeden onların uygulanması mümkün değildir. Tabi en önemli noktalardan birisi de güzel ahlakı yaşamaktır. Çocuklarımıza güzel ahlak prensiplerini öğrettiğimiz halde eğer yaşamıyorsak, onun çocukları şaşırtmaktan başka bir işe yaramadığını görürüz.

Peygamberimizin güzel ahlak duası

Diğer taraftan güzel ahlak duası yapmayı da unutmamak gerekir. Peygamberimiz (s.a.v) güzel ahlak hususunda, “Ve inneke leala hulukun azim”, yani muhakkak ki sen güzel ahlak üzerinesin övgüsüne mazhar olmasına rağmen güzel ahlak için dua ederdi ve şöyle derdi: “Allahümme hassin hulki, ke hassente halki” Yani, “Allah’ım, yaratılışımı güzel yaptığın gibi, ahlakımı da güzelleştir.”

Nitekim, hazret-i peygamberimizin (s.a.v), “Eddebeni rabbi, fa ahsene te’dibi” hadisi de onun duasının makbul olduğunu gösteriyor. Çünkü o bu hadisiyle, “Beni rabbim terbiye etti, bu yüzden benim terbiyem güzel oldu” buyurmuştur.

Öyleyse Allah katında en sevgili olmak istiyorsak, ahlakımızı güzelleştirmeliyiz. Bunun için de güzel ahlak prensiplerini öğrenmeli, bunları uygulama hususunda da Allah’a dua ederek ondan yardım dilemeliyiz.

“Allah’ım sen bizlerin yaratılışlarının güzelleştirdiğin gibi, ahlakımızı da güzelleştir.” Amin.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum