Peygamberimizin cimrilik ile ilgili bir hadisi: Cimrilik etme ki, Allah da senden…

Peygamberimizin cimrilik ile ilgili bir hadisi: Cimrilik etme ki, Allah da senden…

Peygamber efendimizin (sav) cimrilik ile ilgili bu hadisi sadaka vermenin de ne kadar önemli olduğunu ifade eder. Bu hadis-i şerifte Müminler güçlerinin yettiği kadar sadaka vermeye çağrılıyor. Peki gücünün yettiği kadar sadaka vermek ne demek?

Said Ali Ümit - Muhabbet Medya

Gücünün yettiği kadar, israfa kaçmadan sadaka ver. Cimrilik etme ki, Allah da senden ihsanını kesmesin.
(Buhari,Zekat:22) Camiüssağir, I.s.273)

Bu hadis-i şerifte Müminler güçlerinin yettiği kadar sadaka vermeye çağrılıyor. Gücünün yettiği kadar sadaka vermek insanın tamamen kalbi, kabulü ve aklıyla alakalı bir şey… Sürekli lüks tüketim mallarına yönelen bir kimse, kendisini taksitlere o kadar bağlar ki, sadaka verecek parası kalmaz ve “İmkanım yok ki nasıl sadaka vereyim. Benim ihtiyacım var. Borç verir misin bana” der.

Herkes Allah için sadaka verir. Ve sadakanın dünyevi ve uhrevi faydası da kendisinedir. Varlıklı olanlarımız zekatlarını ve sadakalarını vermiş olsalar, toplumda zenginlerle fakirler arasında bu kadar büyük bir uçurum olur mu? Toplumun az bir kesimi lüks hayat içinde yüzerken, büyük bir çoğunluk açlık sınırında yaşıyor. Bunu bulunduğumuz şehrin kenar mahallelerine gittiğinizde ancak görürsünüz.

Bu yüzden mümin Allah’ın kendisine ihsan ettiği nimetlerden sadaka verme hususunda cimri olmamalı, cömert olmalıdır. Bu anlamda, çocuklarının ihtiyaçlarını geri bırakmaksızın malından, parasından sadaka vermeyi alışkanlık haline getiren bir insana Allah sonsuz hazinelerinden bol ihsanlarda bulunur. Peygamberimiz (s.a.v) bunun müjdesini veriyor. Zekat malı azaltmadığı gibi, sadaka da azaltmaz, artırır. Hem de insanın başına gelecek belaları def etmeye sebeptir.

“Ya rabbena, hep bana” mantığı ile düşünen bir insan bir gün bunun cezasını çeker. Bu hadis, parası, malı mülkü olduğu halde cimrilik yapmaya devam eden, hayır hasenat yapmayan, sadaka vermeyen insanlardan Allah’ın ihsanını keseceğini beyan ediyor.

Allah’ın mal ve mülkle bizi imtihan ettiğini unutmayalım. Bir gün biz de sadakaya muhtaç hale gelebiliriz. Bunun örnekleri de çok fazladır. Bu yüzden çocuklarımızı geçimlerini ihmal etmeden, onları sıkıntıya sokmadan sadakalarımızı vermeyi, hayır hasenat yapmayı ihmal etmeyelim. Allah’ın bize daha fazla ihsan ve ikramda bulunmasını istiyorsak, elimizi cebimize atma hususunda korkak davranmayalım.

Nitekim bir başka hadiste, “Rızkınızın bollaşması için sadaka vererek Allah’tan yardım isteyin”, Yine bir başka hadiste, “Her bakımdan cömert ol ki, sana da öyle davranılsın” buyrulmaktadır.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum