Öldükten sonra sevap kazandıran 3 şey nedir? Öldükten sonra kimlerin amel defteri kapanmaz?

Öldükten sonra sevap kazandıran 3 şey nedir? Öldükten sonra kimlerin amel defteri kapanmaz?

Öldükten sonra ahirette gittiğimizde en çok ihtiyaç duyduğumuz şey sevaplarımız olacak. Hadiste bildirilen üç şey dışında ölünce sevaplarımız kesilir. Ölen kişinin amel defteri kapanır mı? sorusunu soranlara: amel defterini kapatmayan sevaplı ameller…

Said Ali Ümit - Muhabbet Medya

Kişi öldüğünde şu üç şeyden gelenler hariç, ameli (sevabı) kesilir.

1. Sadaka-i cariye

2. Kendisinden faydalanılan ilim

3. Kendisi için dua eden hayırlı bir evlat

(Müslim, Vasıyye:14; Ebu Davud, Vesaya:14; Tirmizi, Ahkam:36.) Camiüssağir, I,s.247.)

Ahirette gittiğimizde en çok ihtiyaç duyduğumuz şey sevaplarımız olacaktır. Dünyadan göçtüğümüzde sevaplarımız hadiste bildirilen üç şey dışında kesilir. Bunlar hem bize ahirette fayda verecek amellerdir, hem de dünyada topluma, insanlığa fayda verecek hususlardır.

Bunlardan birincisi sadaka-i cariyedir. Bu kendisinden faydalanılan bir eserdir. Örneğin cami yaptırmak, çeşme yaptırmak, yol, köprü yaptırmak sadaka-i cariyeden sadece bir kaçıdır. Ecdadımız bu hadis-i şerifi tam uygulamış ve bize kadar ulaşan eserler yapmışlardır. Biz de Hz. Peygamberin (s.a.v) bu sünnetine uyarak ahirette bile bize sevap kazandırmaya devam edecek bir eser bırakmaya çalışmalıyız. Bu aynı zamanda “insanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” hadisini de uygulamak demektir.

İkinci olarak, kendisinden istifade edilecek ilmi bir eser bırakmak sayılıyor. İnsanların doğru yola sevk edecek, istifade etmelerine sebep olacak bir ilmi eser bırakmak da amel defterimizin açık kalmasına vesile olur. İnsanlar o eserlerden faydalandıkları sürece bizim amel defterimiz de kapanmaz. Bu eser bir kitap olabileceği gibi yetiştirdiğimiz, ilim öğrettiğimiz insanlar da olabilir.

Üçüncüsü ise salih bir evlat yetiştirmektir. Salih bir evlat yetiştirmek, ona dinini öğretmekle mümkündür. Ancak annesine babasına karşı sorumluluklarını bilen bir evlat annesine babasına dua eder. Yoksa dindar olmayan bir insan böyle bir davranışta bulunmaz.

Bu hadiste bildirilen üç husus başta insanın ahirete göçse bile sevap kazanmaya devam etmesine sebep olur. İkinci olarak da yaşanabilir, mutlu bir toplum oluşturmaya katkı sağlar. Bu hadisi bilen bir insan, insanları kötülüğe sevk edecek eserler yazmaz ve yaptırmaz. Çocuk yetiştirmeye her şeyden çok önem verir. Böylece toplumun huzur ve mutluluğuna da katkı sağlamış olur. Bunun için dualarımızda, “Yarabbi sen bize faydalı ilim, geniş rızık ve salih evlat” ver demeliyiz. Ki bu hadiste bildirilen hususları yapabilelim.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum