Kadınların güzel koku sürmesi ile ilgili hadis var mı? Kadının, parfüm sıkması caiz mi?

Kadınların güzel koku sürmesi ile ilgili hadis var mı? Kadının, parfüm sıkması caiz mi?

Kadınların dışarıya çıkarken ya da yabancı erkeklerin bulunduğu bir ortamda güzel koku sürmesi ya da parfüm ve benzeri güzel kokuları sıkması caiz mi? Kadının başka erkek için güzel koku sürünmesi niçin uygun değil?

Said Ali Ümit - Muhabbet Medya

“Kadın Kocasından başka erkekler için güzel koku sürünürse bu onun için ancak ateş ve bir utanç olur.”
(Camiüssağir,I,s.170)

İslam dini meşru bir şekilde aile ocaklarının kurulmasına ve bunun sağlıklı bir şekilde devam etmesine önem veriyor. Bunun için de aileye zarar verecek şeylerden aile fertlerini uzaklaştırıyor. Evlilik erkek ve kadın arasında bir akiddir, bir anlaşmadır. Bu anlaşma nikah yoluyla olur, dindarlık, ahlak güzelliği üzerine bina edilirse, sağlam olur. Sevgi ve şefkat bu binanın harcında çimento ve su görevi görür. Sevgi ve şefkat katılmayan bir evlilik çok basit sarsıntılarda yıkılır, dağılır. İslam evliliğin devam etmesini istiyor. Bu yüzden de eşlerin birbirlerine olan sevgisinin, saygısının, güveninin ve şefkatinin sürekli olmasını teşvik ediyor.

Hadis-i şeriften anladığımıza göre kadının kocasından başka bir erkek için parfüm kullanması ateş ve utanç vesilesi olacaktır. Bu ateş hem kadını hem de erkeği yakacak güçtedir. Çünkü bir kadın kocasının dışında bir kimse için parfüm kullanırsa, bunun sokaktaki, ya da alışveriş yapmak için girdiği mağazalardaki erkekler üzerindeki olumsuz etkisi olacaktır. Her insan nefis taşıdığı ve kadındaki koku da erkekleri etkilediği için onun psikolojisinin bozulmasına, niyetinin bile bozulmasına sebep olabilir.

Dolayısıyla basit gibi görünen bir parfüm kullanma bile bir fitneye sebep olabilmektedir. Bunu her kadın ya da erkek muhakkak bilir. Böyle bir durumda kadınların başlarına beklemedikleri yerlerde, umulmadık şeyler gelme ihtimali de vardır. Böyle olumsuz bir durumla karşılaşan kadın için bu bir utanç vesilesidir. Aynı zamanda aileyi yakacak ateş de bacayı sarmış demektir.

Hanımların mutluluk ve huzuru evde aramaları gerekir. Çünkü herkesin evi kendisi için cennet gibidir. Özellikle de Allah’a ve ahiret gününe imanın yerleştiği, ahlak güzelliklerinin paylaşıldığı evler cennetten bir köşedir, sığınaktır, mutluluk kaynağıdır. Kocasını memnun etmek için evde kendisine, üstüne başına dikkat etmeyen bir kadın üstelik bir de dışarıya giderek itina gösterir, mankenlik yapmaya gider gibi çıkarsa, parfüm de kullanırsa bu kocanın dikkatini muhakkak çekecek ve karı koca arasında bir güvensizliğin ortaya çıkmasına bile sebep olabilecektir. Evde, hanımların arasında, eşinin yanında parfüm kullanmanın hiçbir sakıncası yoktur.

Şimdi belki de birçok hanımefendi, “Terliyoruz. Bu da kötü kokmamıza sebep oluyor” diye bir itirazda bulunabileceklerdir. Evet, herkes terliyor. Ama insan özellikle de yaz aylarında günlük temizliğine dikkat ederse bu sorun büyük ölçüde halledilir. Diğer taraftan ter kokusunun başkasını rahatsız etmemesini isteyen bir kimse, kokusuz parfüm kullanabilir. Zaten bir insan sıcak havalarda beden temizliğine günlük olarak dikkat ederse, birkaç saatliğine dışarıya çıkması bir rahatsızlık vermez.

Peygamberimizin (s.a.v) sözlerinin hepsi bizler için birer pusula gibidir. Hep bize doğru olan yolu gösterir. Hz. Peygamber bu hadis-i şerifleriyle kadınların nazarlarını kocalarına çeviriyor. “Kocalarınıza sahip çıkın, onlarla ilgilenin, güzelliklerinizi kocanıza sergileyin, başka erkeklerin dikkatleri çekecek davranışlardan uzak durun” mesajını veriyor. Özellikle de ahirzaman fitnesinin çoğaldığı bu zamanda bu hadisin manasına ne kadar çok muhtacız.

Kadınlar kocalarıyla ciddî bir şekilde ilgilenmeye başladığında aile daha mutlu olacaktır. Bu tür hayatın içinden hadisleri uygulayalım. Hem peygamberimize uyduğumuz için sevap kazanalım. Hem de ailemizin huzur ve mutluluğuna katkı sağlayalım. İslam dininin güzelliklerinden habersiz insanların yaptıkları davranışlara bakarak, reklamlara aldanarak fitne uyandırıcı hareketlerden uzak durmaya çalışalım. Dindarlığı bir hayat tarzı olarak seçen hanımların, yaptıkları işlerde Allah rızasını gözeten hanımların bu konuda daha hassas olmaları gerekir.

Evli olmayan hanımların da bu konuda çok hassas olması gerekir. Başkasının zehirli bakışlarını ve kötü niyetli ilgilerini üzerlerine çekmemek için dışarıya çıkarken, işe veya okula giderken güzel koku, parfüm kullanma konusuna dikkat etmeleri gerekir. Hadis-i şerifin mesajı hem evli, hem de evli olmayan hanımları kapsamaktadır.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum