İslam'da yoksul ve fakirleri sevmek neden önemli?

İslam'da yoksul ve fakirleri sevmek neden önemli?

Hz. Peygamberin (s.a.v) sünnetine uyarak fakirlere karşı duyarlı olmak İslam'ın önemli bir değeridir. Bir çok hadis-i şerif konunun önemine hassasiyetle dikkat çeker...

Said Ali Ümit - Muhabbet Medya

“Her şeyin bir anahtarı vardır. Cennetin anahtarı da yoksul ve fakirleri sevmektir.”
(Camiüssağir,4.s.1413)

Bu hadis-i şerif, toplumda zenginlerle fakirler arasındaki buzdan dağları eritmeyi amaçlıyor. Toplum İslami değerlerden uzaklaştıkça birbirinden de soğumaya başlıyor. Örneğin bu ve benzeri hadisleri rehber etmeyen bazı zengin insanlar zenginlerle oturup kalkıyor. Birbirlerini davet ediyor. Birbirlerine ikram ediyor. Fakirlere davet etmek şöyle dursun, akraba da olsa onların yüzüne kimse bakmak istemiyor. Neden? Allah onları fakirlikle imtihan ediyor diye mi? Halbuki fakirlik ve zenginlik görece bir durumdur. Bugün fakir olan yarın zengin olabilir, bu zengin olan da yarın fakir olabilir.

Fakirleri sevmek Hz. Peygamberin emridir. Ona uymak gerekir. Ona uymak Allah’a uymak demektir. Fakirleri sevmek, sadece dil ile olmuyor. Onları sevmek, onlarla ilgilenmeyi, onlar hakkında bilgilenmeyi ve onlara değer vermeyi, onlara yardım etmeyi gerektirir. Hem de onların kırık gönüllerini alarak… Fakirleri sevmek onlara iş imkanları açıp yerleştirmekle mümkündür. Çalışamayacak kadar hasta, bakıma muhtaç, özürlü olan fakirlere ise maddi yardımda bulunmakla birlikte, çocuklarının da okul masraflarını kendi çocuklarımızınki gibi karşılamayı gerektirir.

Fakirleri sevmek onların bir türlü iki yakaları bir araya gelmediğinden ödeyemedikleri bakkala olan borçları onlara hissettirmeden ödemekle olur

Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyururlar:

“Müslüman Müslümanın kardeşidir. O’na zulmetmez onu yalnız bırakmaz, bir kimse Müslüman kardeşinin ihtiyacını karşılarsa, Allah da ona yardım eder. Bir kimse bir Müslümanın sıkıntısını giderirse, Allah da kıyamet günü onun sıkıntılarından birini giderir. Bir kimse din kardeşinin ayıbını örterse, Allah da kıyamet gününde onun ayıbını örter.”
Buhârî, Mezâlim 3; Müslim, Birr 58. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Edeb 38, 60;Tirmizî, Hudûd 3, Birr 19; İbni Mâce, Mukaddime 17

Bir diğer hadis-i şerifte Resulullah (s.a.v) Efendimiz: “Fukarayı arayın, görüp gözetin. Siz ancak fakirlerinize yardım sayesinde yardım görür ve rızıklanırsınız” buyurmaktadır.

Bugünden tezi yok, Hz. Peygamberin (s.a.v) sünnetine uyarak fakirlere karşı duyarlı olalım. Bugün en yakınımızdan başlayarak bir fakire sevmeye, onunla yakından ilgilenmeye, ona yardım etmeye başlayalım.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.