İnsanın manevî olarak beslenmesi nasıl olur?

İnsanın manevî olarak beslenmesi nasıl olur?

Manevi beslenme insan hayatının en önemli ihtiyaçlarından biridir. Bu hadisi şerifte insanın manen besleneceği yerler açıkça belirtilmiştir. Bu hadis her zaman için ve elbette günümüz için büyük ehemmiyete sahiptir.

Said Ali Ümit - Muhabbet Medya

Resulullah, “Cennet bahçesine uğradığınızda manen besleniniz.” buyurdu. Sahabiler, “Ya resulallah, cennet bahçeleri nedir?” diye sordular. Peygamberimiz (s.a.v), “Zikir meclisleridir.” buyurdular.
(Tirmizi, Daavat:82,83. Camiüssağir, I, s.250)

Hz. Muhammed (s.a.v) bunun dışında iki hadis-i şeriflerinde cennet bahçelerinin “ilim meclisleri” ve “mescidler” olduğunu beyan etmektedir. Bu durumda insanın manen besleneceği yerler, zikir ve ilim meclisleri ile mescidlerdir. Bu hadis her zaman için elbette büyük ehemmiyete sahiptir. Ama günümüzde çok daha fazla bir öneme sahiptir.

Çünkü insanlar genel itibariyle maddi olarak, beden olarak iyi besleniyorlar. Ama manevi, ruhi olarak aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Tam aksine ahir zamanın ortaya çıkan alametleri, günahların bir sel gibi üzerimize gelmesi, aklımıza takılan sorular ve şüpheler bizim ruhumuzun beslenmesini engelliyor ve bizi manen zayıf bir durumu düşürüyor.

Vitamin eksikliği nasıl vücutta halsizlik gibi olumsuz belirtiler veriyorsa, ruhen ve manen iyi beslenmemek de insanın kulluk görevlerini yapmasını engelleyecek bir şevksizliği ortaya çıkarıyor. Bu durumda ibadetlere karşı bizdeki şevk depomuzu her zaman dolu tutmanın yollarını aramalıyız. Bu depoyu dolduracağımız, şarj edeceğimiz yer ise zikir ve ilim meclisleri ile mescidlerdir.

Zikir Allah’ı hatırlamak demektir. İlmin de esas anlamı bilmektir. İlmin en yükseği marifetullahtır. Camilerde de ibadet yapılıp tesbih çekildiği için insan camilerden bu şekilde besleniyor. Zikir meclislerinde Allah’ı hatırlayarak, ilim meclislerinde ise Allah’ı tanıyarak her zaman şuurlu bir mümin haline geliriz.

Özellikle zamanımızda hepimizin bu meclislere ihtiyacı var. Manevi gıdılarımızı ilim ve zikir meclislerinde alır, bu şevkle mescidlerde ibadetlerimizi yaparız. İbadetler de ayrıca bizim Allah’ı hatırlamamızı, ona olan imanımızı artırır. Bu yüzden “Ben tek başına her şeyi hallederim. Kendi kendimi idare ederim” demek doğru olmaz. Müslüman diğer müslüman kardeşleriyle birlikte olarak birbirine kuvvet verir. İnsanlar bu meclislerde birbirlerinin güzel huylarından istifa eder, Allah’a ve İslam’a olan bağlılıkları artar. Ruhlarını ve kalblerini beslerler. Yani imanlarını kuvvetlendirirler. İmanı kuvvetli olan bir insan ise ibadetlerini eksiksiz yerine getirir ve insanlara faydalı olmak için gayret gösterir.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.