İhlaslı olmak ne demek, İhlaslı olmak için ne yapmalı?

İhlaslı olmak ne demek, İhlaslı olmak için ne yapmalı?

Günlük hayatta çokça duyduğumuz kelimelerden biridir ihlas. Peki ihlas nedir, ihlaslı kul, ihlaslı olmak ne anlama gelir? Dinde, dini literatürde sıkça karşılaşılan bu kelime insanın kulluk bilincine erişebilmesi için önemli bir duruşu ifade eder...

Said Ali Ümit - Muhabbet Medya

“Yaptığınız amelleri sırf Allah rızası için işleyiniz. Çünkü Allah sadece kendisi için yapılan amelleri kabul eder.”
(Camiüssağir, I,s.110)

Bu hadis-i şerifte ihlasın önemine dikkat çekiliyor. İhlas yaptığımız amelleri Allah için yapmaktır. İhlas ile yapılan küçücük bir amel, ihlassız yapılan dağ gibi amellerden daha hayırlıdır. Önce ibadetlerimizi ele alalım. İbadetlerimizi Allah rızası için yapmak, niyetimizi halis tutmamız ve başka maksatları ibadete karıştırmamızdır. Örneğin namaz kılıyoruz. Allah indinde makbul olan namaz, Allah rızası için, Allah emrettiği için kılınan bir namazdır.

Çünkü namaz insana Allah’ın verdiği nimetlere bir şükürdür. İnsan bir şükür görevi olarak yaptığı namaza Allah rızasından başka bir amaç karıştırırsa, namazın sırrı bozulur ve Allah katında makbul olmayan bir namaz olur. Mesela, “beni namaz kılarken görsünler de, dindar zannetsinler ve alışverişleri benden yapsınlar” diyerek namaz kılmak makbul olmayan bir namazdır. Yine, “Namaz kılayım da dünyevi işlerim rast gitsin” demek de makbul olmayan bir namaza vesiledir. Oruç da böyledir, zekat da, hac da...

Yaptığımız hizmetleri, yardımları da sadece ve sadece Allah rızası için yapmalıyız. Başka dünyevi maksatları asla düşünmemeliyiz. İslami hizmetleri hiçbir şeye alet etmeye çalışmamalıyız. Ben şu grubun içine girersem, onların nüfuzundan yararlanır, zengin olurum diye düşünmek ameli bir münafıklıktır. Bu düşünce Kur’an ve iman hakikatlerinin kıymet ve değerini bilmemek, ahireti üç kuruşluk dünya menfaatine satmak demektir.

İhlaslı olmanın ilk yolu: Ölümle bağ kurmak

Bu ihlasa nasıl erişilir? İhlası kazanmak için iki yol vardır. Bunlardan birincisi ölümle bağ kurmaktır. Peygamber efendimiz (s.a.v), “Lezzetleri tahrip edip acılaştıran ölümü çok zikrediniz” buyurmaktadır. Ecelin gizli olduğunu, her an ölebileceğimizi düşünmek amellerimizi şahsi çıkarlarımız için değil, Allah rızası için yapmayı netice verir. Çünkü ölünce bizim oraya götüreceğimiz azık önemlidir. Bu azığı elde edebilmek ancak Allah rızası için yaptığımız amellerle mümkündür.

İhlaslı olmanın ikinci yolu: Tefekkür

İhlası kazanmanın ikinci yolu da “tefekkür”dür. İnsan kendisi ve varlıklar üzerinde yaratıcı hesabına tefekkür ettiği zaman, her şeyin Allah’ın isim ve sıfatlarını gösteren bir ayine olduğunu idrak eder. Ve huzur-u daimi kazanır. Yani her an Allah’ın huzurunda olduğu bilincini elde eder. Bu da onu Allah’ın huzurunda edebe aykırı bir şey yapılmaz düşüncesine sevk edeceğinden bütün amellerinde Allah rızasını gözetmesine sebep olur.

Allah’ım sen bizi ihlasa erdirilen ve ihlaslı olan kullarından kıl amin. İbadet ve amellerimizi yalnızca senin rızan için yapmayı nasip et. Amin.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.