Hadiste bildirilen dört gerçek zenginlik unsuru…

Hadiste bildirilen dört gerçek zenginlik unsuru…

İnsanların dünyada değer verdikleri şeyler, maddi mal, mülk, para zenginlik, şöhret, makam gibi şeylerdir. Hadis-i şerif bunlardan çok daha değerli olan zenginlik unsurlarını zikrediyor.

Said Ali Ümit - Muhabbet Medya

Dört şey vardır ki, onlar sende olduktan sonra dünyadan elde etmediğin şeyler sebebiyle üzülme. Bunlar: Doğru söz, emaneti korumak, güzel ahlak ve helal yemektir.

(Müsned,2:177. / Camiüssağir,I,s.263.)

İnsanların dünyada değer verdikleri şeyler, maddi mal, mülk, para zenginlik, şöhret, makam gibi şeylerdir. Hadis-i şerif bunlardan çok daha değerli olan zenginlik unsurlarını zikrediyor.

Bunlardan birincisi, doğru sözdür. Yani yalan söylememektir. İnsan ya doğruyu söyleyecek, ya da susacaktır. Yalana tevessül etmeyecektir. En büyük itibar, en büyük şeref doğru sözlülük olsa gerektir. Bugün toplumumuzda insanları yalana teşvik eden atasözleri dolaşmaktadır: Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar, sözü bunlardan birisidir. Buna karşılık, insan, “Doğruların yardımcısıdır Hz. Allah” vecizesini düşünmelidir. Doğru söyleyen bir insan, günün birinde maddi olarak da en varlıklı insan olur. Özellikle özel sektörde sözü ve özü doğru olan insanlar aranıyor. Bu vasıftaki bir insan altın değerindedir. Çünkü müesseseyi asla zarara uğratmaz. Şahsı doğru sözlülüğünden dolayı zarar etse bile bu o kadar önemli değildir.

İkinci özellik, emaneti korumaktır. Bize verilen bir emanet bir iğne bile olsa onu korumalıyız. Ona zamanı geldiğinde sahibine iade etmeliyiz. Yalan söylemek ve emanete hıyanet etmek bir hadiste münafıkların özelliklerinden kabul edilmektedir. Bu yüzden bu konuda kılı kırk yararcasına dikkatli olmalıyız.

Üçüncü özellik güzel ahlaktır. Peygamberimiz (s.a.v) “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” buyuruyor. Güzel ahlakın özü de kendin için istemediğini, başkası için de istememektir. İnsanlara iyilik yapmak, kötülükten uzak durmaktır.

Dördüncü özellik de helal yemektir. Bu helal kazancı da içine almaktadır. İnsan kursağından geçen yemeğin helal mı haram mı olduğuna dikkat etmeli ve helali tercih etmeli.

Bu özelliklere sahip olan bir insan, toplum için çok önemli bir kazançtır. Aynı zamanda bunlar, Allah katında en değerli özelliklerdir. İnsan dünyevi mal, mülk, şöhret, makam gibi geçici şeylerin peşine düşmek yerine, bu güzel vasıfları almaya çalışmalıdır. Çünkü insanı insan eden özelliklerdir. Toplumu huzurlu eden bu özelliklerdir.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.