Hadis-i Şerifte vurgulanan en hayırlı üç amel

Hadis-i Şerifte vurgulanan en hayırlı üç amel

Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) bu hadis-i şerifinde üç önemli hususa 'en hayırlı ameller' vurgusuyla dikkat çekiyor.

Said Ali Ümit - Muhabbet Medya

“Allah katında en hayırlı amel vaktinde kılınan namazdır. Sonra anne babaya iyilik, sonra da Allah yolunda cihad etmektir.”
(Buhari, Mevakiti’s-Salat: 5, Cihad:1;Camiüssağir, I,s. 81.)

Vaktinde kılınan namaz

Bu hadis-i şerifte üç önemli hususa dikkat çekiliyor. Bunlardan birincisi vaktinde kılınan namazdır. İnsan için en lüzumlu şey iman, imandan sonra namazdır. Özellikle hadis-i şerif vaktinde kılınan namaza vurgu yapıyor. Günümüz toplumunda bazı gençlerle konuştuğumuzda şunları duyuyoruz: “Allah’a inanıyorum. Ama namazlarımı kılmıyorum. Namazlarımı emekli olduktan sonra kılarım. Kılmadıklarımı kaza ederim.” Bu düşünce gençlerin hayatları alınlarını secdeye koymadan geçirmelerine sebep oluyor. Halbuki hadis Allah katında en hayırlı amellerin başında vaktinde kılınan namaz geldiğini bildiriyor.

Çünkü her şeyden önce, dünyevi hazları, menfaatleri öne alıp ibadeti erteleyen bir kişinin, değil emekliliğe, yarına çıkacağına dair ellerinde bir senet yoktur.

İkincisi, namaz Allah’ın bizlere ihsan ettiği sayısız günlük, dakikalık saniyelik nimetlere karşı aynı günde bir şükür görevidir. Allah bize bugünü yaşamayı nasip ediyor. Bugün hava, güneş, yiyecekler, içecekler gibi kendi imkanlarımızla yapmamız mümkün olmayan nimetlerden istifade ediyoruz. Bu yüzden bu nimetlere şükür görevini verildiğinde yapmamız gerekiyor. Şimdi bize birisi güzel bir lokantada yemek ısmarlasa, biz ona emekli olduktan sonra teşekkür etsen ne kadar garip karşılanır değil mi? Allah bize ihsan ettiği nimetler bir insanın lokantada ikram ettiği yemekle mukayese bile kabul etmez.

Şunu da unutmamak gerekir ki, bize sorulacak ilk hesap iman, ikincisi de namaz hakkında olacaktır. Çünkü namaz bütün ibadetlerin fihristesidir. Namaz vasıtasıyla insan günlük olarak Allah ile rabıta kurar ve her zaman bir kul olduğunun bilincinde olur. Aman namazlarımızı ihmal etmeyelim.

Anne-babaya iyilik

Hadiste ikinci olarak dikkat çekilen husus, anne-babaya iyilik yapmaktır. Dünyada bizim üzerimizde en fazla hak sahibi olan insanlar bizim anne ve babalarımızdır. Bizi dünyaya getirip büyütmeleri, yetiştirmeleri onların ömürlerine mal olmakta, her şeylerini bizler için feda etmektedirler. Bu yüzden onların gönlünü hoş etmek, onların yardımına koşmak boynumuzun borcudur. Anne babasının duasını alan insanların, bu dünyada da geçim sıkıntısı çekmediğine binlerce şahit vardır. Onları üzmeyelim, onlara yardımcı olalım.

Cihad etmek nasıl olur?

Üçüncü olarak hadiste, cihad etmeye dikkat çekiliyor. Bu da Allah yolunda gayret sarf etmeyi gerektiriyor. Çünkü cihaddan kasıt sadece düşmanla savaşmak değildir. Allah yolunda çaba göstermektir. Çünkü Cihad cehd kelimesinden gelmektedir ki bu da gayret, çaba göstermek demektir. Allah’ın ismini yüceltmek için insanın attığı her adım, söylediği her kelime, yazdığı her cümle cihad kapsamına girer.

Cenab-ı hak bizleri, namazları vaktinde kılma bilincine erişen, anne-babasına iyilik yapıp onların hayır dualarını alan, Allah yolunda gayret sarf eden insanlardan eylesin. Amin.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.