Allah'ın hakkında hayır dilediği bir kimse olmanın yolu

Allah'ın hakkında hayır dilediği bir kimse olmanın yolu

Allah insana hayır dilemesi, Allah’ın kula verdiği cüz’i iradesini sarf etmesinden sonra olur. Bu hadis hayırlı bir kimse olmak isteyen insan için yol gösteriyor. Allah'ın hakkında hayır murad ettiği, iyi bir kul olmak insanın gayretine bağlanmıştır...

Said Ali Ümit - Muhabbet Medya

“Allah bir kimse hakkında hayır dilerse, onu dinde bilgi sahibi kılar, dünyaya değer verdirmez ve kusurlarını kendisine gösterir.”
(Camiüssağir, I,s.132)

Allah insana hayır dilemesi, Allah’ın kula verdiği cüz’i iradesini sarf etmesinden sonra olur. Bu hadis hayırlı bir kimse olmak isteyen insan için yol gösteriyor. İyi bir insan olmak, hayırlı bir kişi olmak için irademizi yöneltmemiz gereken ilk durum, dinde bilgi sahibi olmaya çalışmaktır.

İnsanın dünyaya gönderilmiş maksatlarından birisi de ilimdir. Yani öğrenmektir. İnsanın ilk bilmesi gereken ilim, marifetullah bilimidir. Dindeki ilmin de başlangıcıdır. Sonra da dinin inceliklerine vakıf olmaktır. Allah’ın ve yasaklarını ve bunların hikmetlerini öğrenmektir. Çünkü insanın dinin emirlerini yerine getirmesi, yasaklarından kaçınması, ahlaklı bir insan olması bu konuda bilgi sahibi olmasına bağlıdır. Bunun için insanın iradesini kullanması gerekir.

Hangi bilimle ya da sanatla uğraşırsak uğraşalım, dinimizle ilgili ilimler, bilgiler bize birinci derece gereklidir. “Ben hoca değilim” diyerek kimse dini bilgileri öğrenmekten geri duramaz. Çünkü dinimizin güzel prensiplerini uygulamak için öğrenmek gerekir.

Dini bilimlerde derinleşen bir insanın, gerçek hayatın ahiret hayatı olduğunu da öğrenir ve dünyaya değer vermez. Yani dünyanın haram, oyun, eğlence yönüne değer vermez. Fani olan şeylere kalbini bağlamaz.

Dininin gereklerini öğrenen, dünyanın faniliğinin farkına varan kimse Allah’a dua eder. “Ya Rabbi sen bana kusurlarımı bildir, kusurlarımdan dönmekte yardımcı ol” diye dua eder. Bilgisi ve duası Allah’ın yardımıyla o kişinin kendi kusurlarını görmesine sebep olur. Kusurunu görmek büyük bir fazilettir ve ondan dönmenin de birinci adımıdır. Kusurlu olduğunun bilincine varan bir kimse, Allah’tan af diler, O’na döner.

Böylece kişinin Allah’ın yardımıyla dini bilgileri öğrenmesi, dünyanın fani yüzünden uzaklaşması ve kusurlarını görmesi, onun için en büyük bir hayır olur. Çünkü bu insan ahireti dünyanın fani zevklerine tercih eden bir insan olmuştur. Bu da onun bu dünyada itidalli, istikamet üzerine yaşamasına sebep olur. Unutmayalım ki insan iradesinin neye yönlendirirse Allah da insana onu yaratır, insan ya iyi bir kimse olur, ya da kötü bir kimse olur.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.