Allah’ın en çok sevdiği üç amel nedir?

Allah’ın en çok sevdiği üç amel nedir?

Bu hadis farz ibadetlerden sonra Allah’ın en çok sevdiği amellerden bir kaçını zikrediyor.

Said Ali Ümit - Muhabbet Medya

“Allah’ın en sevdiği amel aç olan bir muhtaca yemek yedirmek veya onun bir borcunu ödemek ya da onun bir sıkıntısını gidermektir.” (Camiüssağir, I, s.82)

Bu hadis farz ibadetlerden sonra Allah’ın en çok sevdiği amellerden bir kaçını zikrediyor. Bu hadisi yanlış anlamamak gerekir. Namaz gibi günlük, oruç gibi yıllık ibadetleri yerine getirmek en birinci vazifedir. Bir insan diğer ibadetleri yapmadan da Allah için iyilik yapsa elbette o da boşa gitmez ama o ibadetlerin yerine asla doldurmaz. Farzlar boynumuzun borcudur.

Bunlarla birlikte, Allah’a hakkıyla kul olan insan, başkalarının durumlarına da duyarlı olan insandır. Tek başına yaşamadığını, etrafında sıkıntı çeken insanların bulunduğunu fark eden kimsedir. Yaptığımız amellerden dolayı hepimiz Yüce Allah’ın bizi sevmesini isteriz. Çünkü bu bizim halis bir niyetle yaptığımız amellerimizi severse, bizden razı olur. Önemli olan O’nun sevgisine ve rızasına erişmektir. Onun sevgisine erişmek için yapacağımız işlerin başında muhtaç olanlara yemek yedirmek gelmektedir. Bu tavsiye, etrafımızda aç olan insanları tespit etmemiz için çaba sarf etmeyi gerektiriyor. Peygamberimiz (s.a.v) bir başka hadisinde de “komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir” buyurarak aç insanları muhakkak bulmamızı öğütlüyor. Aç insan… Çok şey beklemiyor. Gerçekten aç insan ama derdini utancından kimseye söyleyemeyen insan… Bir ekmeğe, bir soğana, bir domatese muhtaç olan insandır. Müslüman etrafına karşı duyarlı olan insandır. Yanı başında açlıktan kıvranan bir komşusu, bir akrabası dururken lüks tatil planları yapıp para biriktiren insanlara bunun hesabı sorulur. Yanıbaşında yiyecek ekmek bulamayan insanlar açlıktan kıvranırken, kaçıncı kez umreye gitmeye hazırlanan ya da giden insanlardan da Allah hesap soracaktır.

Allah’ın kendilerine yoksullukla imtihan ettiği kimselerin bakkala, manava, çarşı esnafına her zaman borcu olur. Varlıklı insanlar, tanıdıkları, bildikleri bu insanların zaman zaman borçlarını sildirmeyi düşünmeli ve yapmalıdır. Makbul olan bu borcun kim tarafından sildirildiğinin de bilinmemesidir. Bakkala biriken ve gerçekten ödeyemediği borcundan dolayı bakkaldan gidip alışverip yapamayan ve kötü yollara düşme ihtimali olan insanların borçlarını sildirmek, Allah’ın seveceğini davranışlardan bir diğeridir.

Bir de bir insanın kederini, sıkıntısını, üzüntüsünü gidermek de Allah’ın en sevdiği amellerdendir. Bazen insanların güler yüze, olumlu düşünceye ihtiyaçları olur. İçlerindeki sıkıntılar, problemler bir kişinin olumlu yaklaşımıyla dağılır, gider. O kişi rahatlar, ferahlar. Bu şekilde bir insanın sıkıntısını gidermek için onun yanına gitmek, onun problemini dinlemek ve ona çözüm yolları göstermek yapılacak en güzel yardımlardandır.

Yüce Allah bizleri, aç olan, borçları olan ve sıkıntıları olan insanlara karşı duyarlı olan kullarından eylesin. Amin.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.