Allah sevgisi hangi sevgileri gerektirir?

Allah sevgisi hangi sevgileri gerektirir?

Allah’ı bize sunduğu; saydığımız ve sayamadığımız bu kadar çok nimetlerden dolayı sevmeliyiz ve sevgimizin gereğini fiillerimizde, davranışlarımızla yerine getirmeliyiz. Bu hadis-i şerifte üç önemli husus üzerinde duruluyor

Said Ali Ümit - Muhabbet Medya

“Size verdiği nimetlerin çokluğu sebebiyle Allah’ı sevin. Allah’ı sevdiğiniz için beni seviniz.. Ben kendilerini sevdiğim için de ehl-i beytimi sevin.”
(Tirmizi, Menakıb:31; Camiüssağir, I, s.89)

Bu hadis-i şerifte üç önemli husus üzerinde duruluyor. Bunlardan birincisi Allah sevgisi, ikinci peygamber sevgisi, üçüncüsü de ehl-i beyt sevgisidir.

Her şeyin başı Allah sevgisidir. Allah’ı her şeyden önce ve en fazla sevmeliyiz. Sevginin sebeplerinden birisi ihsandır, iyiliktir. “İnsan iyiliğin kulu, kölesidir” denmiştir. Bizler, eşimizin, dostumuzun, arkadaşımızın bize yaptığı basit bir iyilikten dolayı onlara teşekkür ederiz ve onları severiz.

Halbuki bize her türlü nimeti ihsan ve ikram eden Allah’tır. Bizi insan olarak yaratması, sağlıklı yaratması, büyük bir nimettir. Aklımızın var olması büyük bir nimettir. Midemizin ihtiyaçlarını karşılamak için yarattığı her şey büyük nimetlerdendir. Ülfetten dolayı farkına varamadığımız güneş, hava su en büyük nimetlerdendir.

Konuşmak, görmek, duymak, hissetmek, sevmek, nefret etmek çoğu zaman farkına varmadığımız en büyük nimetler arasındadır. İslam’a girmiş olmak, imanlı olmak en büyük nimetlerdendir. Bu kadar nimetleri Allah’tan başka insana bahşedecek kimse yoktur. O halde Allah’a bize sunduğu saydığımız ve sayamadığımız bu kadar çok nimetlerden dolayı sevmeliyiz ve sevgimizin gereğini fiillerimizde, davranışlarımızla yerine getirmeliyiz.

İkinci olarak Allah’ı sevdiğimiz için peygamberimizi (s.a.v) sevmeliyiz. Çünkü Onun habibi, peygamberimizdir (s.a.v). Bir kişiyi gerçekten seven bir insan, onun en sevdiği arkadaşlarını, dostlarını da sever. Aynen bunun gibi Allah’ı gerçekten seven bir kimse, onun en çok sevdiği Hz. Muhammed’i (s.a.v) sever. Hazret-i Muhammed’i (s.a.v) sevmek de onun sünnetine tabi olmaktır. Onun yaptıklarını yapmaktır. Onun yasakladıklarından kaçınmaktır. Onun ahlakını hayatımızda yansıtmaktır. Yoksa bazılarının zannettiği gibi sadece kuru kuruya sevgi insanı kurtarmaz.

Üçüncü olarak da ehl-i beyte karşı sevgidir. Çünkü peygamberimiz (s.a.v) kızı Fatımayı, torunları Hazret-i Hüseyin ve Hazret-i Hasanı sevdiğini söylüyor. O onları Allah için seviyor. Biz de onları Allah için sevmeliyiz. Yoksa onlara olan sevgimiz Allah sevgisinin önüne asla geçmemeli.

Cenab-ı Hak bizleri kendisini seven ve ibadet eden, Resulünü seven ve sünnetine uyan, ehl-i beytini de seven, birbirimizi de Allah için seven kullarından eylesin amin.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum