Allah neden hastalık verir? Hastalıklara bir de bu gözle bakalım…

Allah neden hastalık verir? Hastalıklara bir de bu gözle bakalım…

Hastalık zamanı yapısı itibari ile zor zamanlardır. Sağlıkla geçen günlerin ardından kişinin aklına benzer sorular gelir: Allah neden hastalık verir? Allah hastalığı kimlere verir? Allah neden bazı kullarına hastalık verir? Hastalık bir imtihan mıdır?

Said Ali Ümit - Muhabbet Medya

Kul üç gün hastalandığında annesinden doğduğu gün gibi günahlarından sıyrılır.

(Camiüssağir,I,s.252.)

Hastalık ve musibetler aciz ve zayıf olan insanın başından hiç eksik olmaz. Allah insana hastalık ve musibetler vasıtasıyla aczini ve zaafını daha fazla hissettirir ve onun kendisine yönelmesini ister. Bizim vücudumuzun mülkü Allah’a aittir. O vücud mülkünde istediği gibi tasarruf etme hakkına sahiptir. Onun bizi hastalıklara ve musibetlere maruz bırakması, kendi güzel isimlerininin tecellerine mazhar etmek ve bizi de imtihan etmek içindir. Hadis-i şerif üç gün hasta yattığımızda günahlarımızın döküleceğini beyan ediyor.

Başka hadis-i şeriflerde insanın sıtmadan titremesinin bile günahların dökülmesine sebep olacağı beyan ediliyor. Burada önemli olan insanın hastalığının mahiyet ve manasını bilmesidir. Sabretmesidir. Hastalığın kendisine Allah’ın bir lütfu ve nimeti olduğunun bilincinde olmasıdır. Hastalığın hikmetini bilip şikayetçi olmayan ve sabreden bir insanın günahları dökülür. Ama sabretmeyen, şikayetçi olan bir hasta için aynı şeyleri söylemek zordur.

Bir hasta, “Niçin başkaları değil de ben hasta oldum. Allah’ım başka kimseyi bulamadın mı, neden bunu bana verdin. Ben hasta olacak insan mıyım. Yapacağım daha çok şeyler var.” diye hastalığının hikmetine zıt, itirazvari sözleri sarf edenlerin tam aksine günahlarının artmasına sebeb olur. Bu yüzden hasta olan kardeşlerimiz, şu anda hastanelerde, evlerinde hasta yatan mümin ve mümine kardeşlerimiz sabırlı olsunlar ve hastalık nimetinden istifade etmeye çalışsınlar. Önemli olan hastalığı ve belayı vereni bulmaktır. Onu verenin Allah olduğunu bildikten sonra, insan ne olursa olsun sabretmeyi bir alışkanlık haline getirmeli ve dua etmelidir. Hastaların duası makbul olduğu gibi, sabreden ve şikayetçi olmayan hastaların günahları da dökülür, iyileştiklerinde annelerinden doğmuş gibi olurlar.

Allahım sen, bize hastalıklarımıza ve dertlerimize sabretme gücünü ve idrakini ver. Bizi, hastalığın hikmetini bilen kullarından eyle… Hasta kardeşlerimize hayırlısıyla acil şifalar ve güzel sabır ihsan eyle. Bizi hastalığı bir nimet olarak bilen ve ondan istifade eden salih kullarından kabul et. Amin.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.