Allah için sevmek ne demektir? Nasıl olur?

Allah için sevmek ne demektir? Nasıl olur?

Birini, birbirini Allah için sevmek ne demektir Birbirini Allah için sevmek nasıl olur...

Said Ali Ümit - Muhabbet Medya

“Eğer biri doğuda, biri batıda olan iki kul birbirini Allah için severse, Allah kıyamet günü onları bir araya getirecek ve şöyle buyuracak: “İşte bu benim için sevdiğin kimsedir.”
(Camiüssağir, C.4, s.1425)

Çoğumuz birbirimizi çeşitli sebeplerle severiz. Güzellik, yakışıklılık, mal, mülk, para, şöhret, makam, menfaat bu sebeplerden sadece bir kaçıdır. Bu tür sevgi ve dostluklar pamuk ipliğiyle bağlı sevgi ve dostluklardır. Gitmesi an meselesidir. Bu tür dostlukların, sevgilerin dünyada geçici ve sıkıntılı faydaları görülse de ahirette hiçbir menfaati, faydası olmaz. Dünyada bu sevgiler, ihlaslı, samimi, dürüst olmadığı için karşıdaki insan bunun farkına varır. Dolayısıyla Allah için olmayan sevgi dünyada da insana sıkıntıdır.

Eşini, çocuğunu, arkadaşını, kardeşini, komşusunu kendisi, nefsi, çıkarı, güzelliği, zenginliği, makamı, şöhreti için sevenler, ahirette birbirlerine kavuşamazlar. Cennette birbirlerine kavuşan insanlar, Allah için birbirlerini seven insanlar olacaktır. Allah sevgisinin bütün sevgilerinin ötesine geçirip sevdiği kişileri, ya da nesneleri Allah için seven insanlar olacaktır.

Bu yüzden birbirimizi Allah için sevelim. Birbirimizi sadece Allah için ziyaret etmek, sadece Allah rızası için bir araya gelip onun buyruklarını anlamaya çalışmak, meleklerin bile gıpta ile baktığı bir durumdur.

Allah Resulü (s.a.v) bir gün ashabına şu müjdeyi verir: "Yevm-i kıyamette insanların bir kısmı için Arş-ı Ala’nın etrafına kürsüler konacak, onlar o kürsülere oturacaklar. Yüzleri Ay’ın on dördü gibi parlayacak. Diğer insanlar korku ve feryat içinde çalkalanırken; onlarda korku ve endişe olmayacak. Onlar öyle Allah dostlarıdırlar ki onlar için ne korku ne de hüzün vardır."

"Bunlar kimdir Yâ Rasulallah?" diye sordu, sahabe.

"Dünyada iken Allah için birbirlerini sevenlerdir" buyurdular.

Bir başka hadislerinde de şöyle buyurmuşlardır:

Hz. Peygamber (s.a.v): "Yedi sınıf insan vardır ki; Allah onları hiçbir gölgenin bulunmadığı bir günde Arş’ın gölgesiyle gölgelendirir. Bu sınıflardan biri de birbirlerini Allah için seven, hayatlarını böyle geçiren ve bu hâl üzere ölen iki kişidir."

Allah için birbirini seven insanlar, birbirlerine kusurlarından dolayı düşmanlık beslemezler, o hataları lütufla ıslah etmek için çalışırlar.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.