Abdulkadir Menek

Abdulkadir Menek

Dostlarla Hasbihal (11)

Ey Dost! Hayatı yaşanır kılan unsurların en başında, bir dava ve ideal sahibi olmak gelmektedir. Dava ve ideal sahibi olmayan insanların, hayatlarının aşk ve heyecan içinde geçtiğini söylemek mümkün değildir.

**********

Ey Dost! Basit hesaplar ile uğraşan ve küçük dedikodular ile kendisine yer bulmaya çalışan zavallı insanların seviyesine düşmemek gerekir. Böyle yapan insanların, yüksek ideallerin adamı olma şansı, bu dar ve karanlık dehlizlerde kaybolur.

**********

Ey Dost! Allah'ın nimetlendirdiği insanlara kin ve haset ile bakmak, bir mümine yakışan davranışlardan değildir. Mümin, bir başka mümin kardeşinin sahip olduğu güzel hasletlere tebrik ve takdir ile bakmalı, kendi sahip oldukları için de her vesile ile şükretmelidir.

**********

Ey Dost! Allah'ın rızasını kazanmak ve bunu hayatımızın sonuna kadar muhafaza etmek, her türlü kaygı ve maksadın üzerinde olursa, içinde bulunulan durum ne olursa olsun, üzülmeye ve gam çekmeye değmez.

**********

Ey Dost! Bizler dünyayı fitne ve fesat ile ateşe atmaya çalışan iman ve Kur'an düşmanlarına karşı daima uyanık olmalı, mümin kardeşlerimizin yanında durmalıyız. Farklı düşüncelerin sevkiyle yanlış tavır içinde olanların hesabı çok ağır olacaktır.

**********

Ey Dost! Dünya, azim ve gayretten yoksun korkaklarla değil, dava ve mücadele adamlarının fikirleri ve gayretleri ile şekillenir.

**********

Ey Dost! Gençlik dönemini sükûnet ve güzellikle geçirmek için, nefis terbiyesine çok özel bir şekilde eğilmek gerekir. Çünkü his ve heveslerin hâkim olduğu bu dönemde hasar görmeden ve kimseye zarar vermeyerek en emin bir şekilde geleceğe ulaşabilmek, geleceğin imar ve inşası yönünden çok önemlidir.

**********

Ey Dost! Dava adamı önüne konulan engeller nedeniyle pes etmez, ümitsizliğe kapılmaz ve hedefine doğru yürümekten vazgeçmez. Onun için hedefine ulaşmaya çalışmaktan başka bir yol yoktur. Tereddüte kapılan ve yolunu değiştiren insanlara ise dava adamı denemez.

**********

Ey Dost! Bizim sıkıntılarımızın büyük bir ekseriyeti, netice ile çok fazla ilgilenmemiz sonucu yakamıza yapışır. Oysa bizler elimizden geleni ihlas ile yaptıktan sonra, neticeyi her şeyin sahibi ve Maliki olan Allah’a bırakmalı, huzur ve selamet iklimlerinde teneffüs etmeliyiz.

**********

Ey Dost! Dava adamı bütün varlığı ile birlikte, icap ederse hayatını da davasına feda etmek konusunda tereddüt etmez. Davası için hayatını feda etmekten kaçınan insanlara da gerçek anlamda "Dava adamı" denemez.

**********

Ey Dost! Enaniyetini hizmet havuzunda eriten insanlar, hiç kimseyi enaniyet sahibi olmakla suçlamazlar. Onlar, sadece içinde bulundukları havuza karışma ve kendi varlıklarını feda etme telaşında bulunurlar. Kendi enaniyetleri ile hizmet havuzunda dolaşmaya çalışan kişiler, diğer hizmet ehli olan insanlardan duydukları rahatsızlığı, onları suçlayarak gidermeye çalışırlar.

**********

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum