Cuma namazına gitti diye işine son verilmişti: Mahkeme kararı emsal olacak

Cuma namazına gitti diye işine son verilmişti: Mahkeme kararı emsal olacak

Konya’da çalışan Mehmet Yetkin’in (40) cuma namazına gitti diye işine son verilmişti. Mahkeme tarafından verilen karar emsal niteliği taşıyacak

Konya’da cuma namazına gitti diye çalıştığı akaryakıt istasyonundaki işine son verilen Mehmet Yetkin’in (40), yerel mahkeme tarafından verilen 'işe iade' kararı bir üst mahkeme Konya Bölge Adliye Mahkemesi 8’inci Hukuk Dairesince onandı.

Selçuklu ilçesindeki bir akaryakıt istasyonunda çalışan Mehmet Yetkin, birkaç kez cuma namazına gittiği için uyarı aldı. Yetkin, görev tanımına ve iş yeri kurallarına aykırı davrandığı öne sürülerek 2021 yılının Temmuz ayında işten çıkartıldı.

Konuyu yargıya taşıyan Mehmet Yetkin davası Konya 1’inci İş Mahkemesi’nde görüldü. Davada heyet, Mehmet Yetkin’in cuma namazına gitmesinin anayasal hakkı olduğuna ve işe iadesine karar verirken; şirket, kararı istinaf mahkemesine götürdü.

KARAR USULE VE YASAYA UYGUN

Bir üst mahkeme olan Konya Bölge Adliye Mahkemesi 8’inci Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını 30 Eylül'de onadı. Haber 7 haberine göre işverenin iş akdinin geçerli nedenle sona erdirdiğini kanıtlayamadığının belirtildiği kararda, “Dosya içeriğine, kararın dayandığı delillerle yasaya uygun gerektirici nedenlere, delillerin takdirinden bir isabetsizlik bulunmamasına, kamu düzenine aykırı bir hususun tespit edilmemiş olmasına ve özellikle ispat yükü üzerinde olan davalı işverenin iş akdinin geçerli nedenle sona erdirdiğini kanıtlayamamış olmasına göre yerel mahkeme kararının usul ve yasaya uygun olduğu değerlendirilmiş ve davalı vekilin istinaf başvurusunun esastan reddedilmesine dair hüküm kurulmuştur" denildi.

KARAR EMSAL NİTELİĞİ TAŞIYACAK

Karara sevindiğini ifade eden Mehmet Yetkin, "İstinaf mahkemesinin de doğru kararı vereceğine inancım tamdı. Bu karar emsal niteliğindedir. Tüm işçiler cuma namazlarına rahatlıkla gidebilir. İşyerime açacağım tazminat davasını da kazanırsam o parayı ya Mehmetçik Vakfı’na ya da Kızılay’a bağışlamayı düşünüyorum" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.