Abdulkadir Menek

Abdulkadir Menek

Dostlarla Hasbihal (8)

Ey dost. Hepimiz Rabbimizin takdirine boyun eğeriz. Rabbimiz bizler için ne dilerse mutlaka bir hikmete ve maslahata binaendir. Biz elimizden geleni yaptıktan sonra, neticede şükür ve kanaat etmekle vazifeliyiz. İsyan edenler, takdiri değiştiremezler. Sadece asiler sınıfına dâhil edilirler.

**********

Ey dost. Rabbimiz bu kâinatı muhabbet üzerine bina etmiş ve varlık âlemi muhabbet mayası ile yoğrulmuştur. Bizler de kendi dünyalarımızı muhabbet ile şekillendirip güzelleştirelim. Bu dünyayı, yaratılış maksadına uygun bir şekilde yaşamanın yolu budur.

**********

Ey dost. Huzur, Kaf dağının arkasında değildir.Huzur insanın hemen yanı başında ve belki de içindedir. Mesele; huzuru hissedebilmek, görebilmek, yakalayabilmek ve yaşayabilmektedir.

**********

Ey dost. İnsanı canlı tutan ve hayatı yaşanır kılan en güzel duygu ümit etmektir. Ümidi olan insanların yarınları da olur. Ümitsizlik her şeyi karartır ve hayatı yaşanmaz kılar.

**********

Ey dost. İnsanların içini kemiren ve huzuruna kast eden en büyük düşmanlardan birisi de hırstır. Hırsın ilacı ve panzehiri kanaattir. Bizler isteklerimizi azaltıp şükrümüzü çoğalttığımız ölçüde huzurlu ve mutlu oluruz.

**********

‘Ey dost. Nefis her an tetikte ve görevi başındadır. Su uyur nefis uyumaz. Çünkü insanların en büyük ve en sinsi düşmanı nefistir. Bizler de nefis ile olan mücahedemize, hiç ara vermeden devam etmek zorundayız.

**********

Ey dost. Bazen kısa süren dikkatsizlik ve gaflet dahi, insanları felaket ve helaketlere yuvarlayabilir. Uyumayan nefse karşı insanlar zaman zaman uyur ve boş bulunurlar. Bu arada da hemen yumruğu yerler. Nefisle mücahede, aralıklarla yapılan bir cihad değil, hayatın her anını kuşatan ve dikkat gerektiren bir vazifedir.

**********

Ey dost. Nefsin yumruğunu yiyen ve oyununa gelen insanların en büyük iltica ve af kapısı, tövbedir. Rabbimiz biz günahkâr kullara, arınmak ve yeniden başlamak için fırsatlar verir. Tövbe hatadan, Gafur olan Allah'a sığınmaktır. Biz acele etmek zorundayız. Çünkü bu tövbe fırsatlarının ne zaman tükeneceğini bilemeyiz.

**********

Ey dost. Tövbe, ali ruhun bir hasiyeti ve pişman olmanın bir alametidir. Hatadan pişman olmak, günahtan ıstırap duymak; imanın ve incinen bir vicdanın terennümleridir.

**********

Ey dost. Bazı insanlar işledikleri günahlardan pişman olmaz, vicdan azabı duymaz ve tövbe etmeyi akıllarına getirmezler. Emmare olan nefislerine esir olmuş ve gururlarının kölesi olmuş insanlar böyle bir ruh haleti yaşar ve bundan da memnuniyet duyarlar.

**********

Ey dost. Şartlar ne kadar olumsuz olursa olsun, hep ümitvar olmak için nedenler arayan ve bu şekilde olaylara olumlu bir bakış açısı geliştiren insanlar, mutluluğun formülünü bulmuş ve huzuru yakalamışlardır. Böyle birer insan olmak, sahip olabileceğiniz çok büyük bir zenginliktir.

**********

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum