Filipinler Nur Talebelerinden Müjdeli Haberler

Filipinler Nur Talebelerinden Müjdeli Haberler

Filipinler Nur Talebeleri’nden Risale-i Nur hizmetleri ile ilgili müjdeli haberlerle dolu bir mektup…

Esselamu Aleyküm ve rahmetullah

Filipinler’den Selamlar ile…

Cumanızı tebrik eder, Filipinler’deki nurani hizmetlerden, hidayetlerden hülaseten duanıza mazhariyet niyetiyle arz etmek isteriz.

Evvela: Aslı itibariyle müslüman olan ve sonradan hristiyanlaştırılan ülkede elhamdulillah Risale-i Nur’ların neşir ve intişarı, medrese-i nuriyelerin faalane hizmetleri, ehl-i hizmetin fedakarane gayretleri ile islamiyete fevkalade bir teveccüh hasıl olmuş. Binlerce adadan müteşekkil ülkede Nurlar muhtelif kitapçılar vesilesiyle ülkenin tamamına gönderilmiş.

Bilhassa son devrede Kerem abilerin yapmış oldukları tercümelerin Envar Neşriyat tarafından basımı ile Tarihçe, Kastamonu Lahikası, Emirdağ Lahikası, Asay-ı Musa, Hizmet Rehberi gibi daha birçok eserler külli ve umumi bir teveccühe mazhar olmuş bilhassa medreselerde Hz. Üstad’ın Kur’an’dan istihraç buyurduğu zamanımıza muvafık meslek ve meşrebi anlaşılmaya başlanmıştır.

Saniyen; Filipinlerde başkent Manila’da, Mindanao Bölgesinde, Moro Özerk Bölgesinde ve çeşitli adalarda yirmiden fazla medrese-i nuriye açılmış, bu medreselerin tamamında Filipin’li mühtedi vakıflar istihdam olunmuştur. Nurları okuyarak müslüman olan, Türkiye’ye gelip medreselerde kalan, hafızlık yapan yahut lisan öğrenen kardeşlerimizden Filipinler’e dönen kahraman, genç ve küçücük Said’ler vakf-ı hayat ederek hizmetlere sahabet etmişlerdir.

Erkekler canibinde böyle olduğu gibi fedakar şefkat kahramanlarının canibinde de aynı mana hakimdir. Medreseler birer hidayet merkezi, islam dershanesi, iman kalesi olmuştur. Hemen hemen her gün islamiyeti merak edenlerce ziyaret edilen medreselerimizde ihtida hadiseleri yaşanmaktadır.

Salisen: Bu defa Kagayan şehrinde ki mülk medresemizde elli talebemizle okuma programı yaptık, bu talebeler vesilesiyle mahalleden çok aileler ve çocuklar müslüman olmuşlar. Böyle bir ev dersinden sonra da bir aile çoluk çocuğuyla müslüman oldu elhamdulillah. Şehre bir saat mesafede bir köyde iki sene evvel on bir ailenin müslüman olmasına vesile olan nur talebeleri köye bir mescid ve yanına ahşap bir medrese inşa etmişler. Orada on bir talebe kalıyor. Ziyaretimizde yaşları 9-10 olan takkeli üç çocuk elif ba öğreniyordu.

Alakadar olan kardeşimiz “abi bunlar komşuların çocukları; Üçü de müslüman oldu. Aileleri de hallerinden çok memnunlar. Buraya Kur’an öğretmeye gönderiyorlar”dedi. Böyle fevc fevc islamiyete dehaletler olmakta. Açmış olduğumuz yetimhaneler bilhassa kimsesiz çocukların iman, Kur’an ve Risalelerle büyümesine vesile oluyor ve bu çocuklar gençliklerinde mühim hizmetlere koşturuyorlar.

Marawi İslam Şehrinde ise iki medresemiz bulunmakta. Birisi Devlet Üniversitesi kampüsü içinde. Aynı şehirde elhamdulillah 11 kardeşimizin hafızlık yaptığı yeni bir medrese daha açtık. Ayrıca 25 dönüm bir arazi üzerinde medrese, cami, okul projesi var o da Cami inşaatımızla başladı, Cenab-ı Hak itmamına muvaffak eylesin.

Rabian: Moro Özerk bölgesinde yerel televizyonlardan canlı yayınlanan Efendimiz (asv) ile alakalı bir konferans verdik.21 Temmuz tarihi sabahında gerçekleştirdiğimiz konferansa Maarif Medreseleri Başkanı Dr. Alim Faruk Saduddin Abdulreşid, Kur’an-ı Kerim’in Moro lisanına mütercimi Dr. Alim Hasan Nur Alapa, Müslüman Mindanao Ünv. Rektörü Prof. Dr. Ameluddin Şerif, Hayatu’l Ulema Reisi, Moro kanaat önderi Reşad Bakaraman konuşmacı olarak iştirak ettiler. Prof. Dr. Norma Şerif ailesinin ev sahipliği yaptığı konferans aynı zamanda yeni kongre binasının da açılışıydı. Kongre ve Konferans Sarayının (4500m2) en üst katını Nur Hizmetlerine vakfettiklerini de ifade ettiler. Burası şehre nazır ve Vilayetin hemen karşısında bir bina. İnşaallah çok hizmetlere vesile olacak.

Hamisen: Hizmetlerimizin hidayetlerle ve mühtedilerle devam ettiği şehirlerden Pagadian’a uğradık geceyi geçirdiğimiz şehirde yaşlıca bir aile müslüman oldu. Bu yaşlı ailenin safça ama yaşları büyük iki erkek evlatları da müslüman oldu. Bu şehirde neredeyse bir mahalle tamamen islamı seçti ve mahalle muhtarı ve aile efradı da Nur talebeleri elhamdulillah. Hatta bu mahallenin ismine “Campo İslam” verildi.

Sadisen: Kuruan diye bir köy var Mindanao bölgesinde. Burada 2004 senesinden beri hizmetlerimiz devam etmekte. Sav gibi bütün çoluk çocuğuyla hizmete mal olmuş köyde merhum Ape Hace Amcamızın vakfettiği arazi içinde bulunan Barla Medresesi yüksek palmiye ağaçları, muz ağaçları, Hindistan Cevizleri ile köyün ortasında arzı endam ederken bir namaz vaktinde ordaysanız cenneteda kuş cıvıltılarına, ağaç yapraklarının hışırtılarına karışan masum çocukların köyü ihata eden tesbihat seslerine kulak verebilirsiniz. Yaklaşık yirmi senedir ders okunan köyden birçok nur talebesi ve vakıf çıktı. Bir kısmı Türkiye’de bir kısmı ise Filipinler’de hizmet ediyorlar.

Sabian: Lahikamız uzadı lakin medar-ı şükür Zamboanga’da ardı ardına açılan medreselerimizden sonra (bu şehirde 5 medresemiz var) hamd olsun inşaallah burada da bir medrese ve hafızlık okulu ile cami projesi başlıyor. Bir hayırseverin Filipinler’in en büyük camisini yaptırdığı şehirde KAVM (Batı Mindanao Kur’an Akademisi) adında yapılacak olan medresede inşaallah hem Kur’an’ın lafzını ezberleyecek hafızlar hem Kur’an’ın manasına çalışacak talebeler yetişecek. Başında da yine Türkiye’den mezun hafız kardeşlerimiz bulunacak.

Kardeşlerimizin verdikleri müjdelerin ardı arkası kesilmiyor. Nurun bayramları. En güneyde Basilan Adasında Medresetüzzehra'nın hizmetleri de artarak devam ediyor. Ve inşallah orada da yeni bir medrese inşaa etmişler ki Temmuzun ilk haftası açılmış biz de resmi açılışı için orada bulunduk. (27 yatılı talebemiz bu medresede kalmakta) Elhamdulillah yüzlerce talebenin Kur’an nurundan müstefid olduklarını aynel yakin müşahede ettik.

Ve bir kez daha sadakte ya Üstad dedik; “Ey ihvân-ı Müslimîn!.. Hâl, lisân-ı hâl ile bize beşaret veriyor ki; sırr-ı

‎قَدْ جَاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ الْبَاطِلُ‎

boynunu kaldırmış, el ile istikbâle işaret edip, yüksek ses ile ilân ediyor ki:

Dehre ve tabâyi-i beşere, dâmen-i kıyamete kadar hâkim olacak, yalnız âlem-i kevnde adalet-i ezeliyyenin tecelli ve timsâli olan hakikat-ı İslâmiyet'tir ki, asıl insâniyet-i kübrâ denilen şey odur.” (Muhâkemat/31)

Dualarınıza Muhtaç
Filipinler Nur Talebeleri

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.