Şeytan nasıl vesvese verir? Şeytanın mutlaka yapacağım dediği şey…

Şeytan nasıl vesvese verir? Şeytanın mutlaka yapacağım dediği şey…

Şeytanın bu özelliğini bilmeden ondan korunmak mümkün değildir. Biz içimizde duyduğumuz her sese kulak vermemeliyiz. Bazı sesler şeytanın fısıltılarıdır, şeytanın hilesidir ve mutlaka yapacağım dediği şeyi gerçekleştirmek adına en büyük silahıdır.

Abdullah Hakimoğlu - Muhabbet Medya

“Onları mutlaka saptıracağım, muhakkak onları boş kuruntulara boğacağım.”

Nisa,4/119.

Şeytan, insanları Allah’ın yolundan saptırmak istiyor. Bunun için de her şeyi deniyor. İnançsızlığı, ahlaksızlığı, kulluk yapmamayı insana güzel göstermek için süslüyor. Onu kandırmak istiyor. Şeytan her insana durumuna göre vesvese veriyor. Bizim içimizdeki kötülükleri isteyen nefis de şeytanın arkadaşı. Şeytan Allah’a inancını kuvvetlendirmek isteyen insana inançla ilgili vesveseler verir. İbadete yeni başlayana namazla ilgili vesveseler verir. İnsanları imandan ve ibadetten uzaklaştırıp saptırmak ister. Şeytanın görevi bu.

Bu yüzden şeytan insanın düşmanıdır. Şeytanın bu özelliğini bilmeden ondan korunmak mümkün değildir. Biz içimizde duyduğumuz her sese kulak vermemeliyiz. Bazı sesler şeytanın fısıltılarıdır. İslam'a ve imana aykırı şeylere inanma ve yapma noktasında gelen vesveselerin hepsi şeytandan ve onun arkadaşı olan nefs-i emmaredendir.

Geçenlerde bir üniversite öğrencisi yanıma geldi. Bazı vesveseleri olduğunu söyledi. İnsanın ahirette ebedi olacağını tam anlayamadığını, bu konuda şeytanın kendisine vesvese verdiğini söyledi. Yaklaşık olarak 45 dakika konuştuk. Sonra gitti. O öğrenci duyduğu seslerin şeytanın vesveseleri olduğunu anlamıştı. Başka bir genç arkadaş namaz hususunda şeytanın vesvese verdiğini söyledi. Ona “senin namazın olmadı” diyormuş. O da namazı defalarca kılmak zorunda kalıyormuş. Kimilerine de abdest hususunda vesvese verir. Üst üste üç-beş defa, on defa abdest alır. Bütün bunların şeytanın insanları saptırmak için verdiği vesveselerdir. Bunların şeytan olduğu bilinirse tedbiri alınır.

Diğer taraftan şeytan insanları boş kuruntulara boğacağını da ifade ediyor.

Bu boş kuruntuların kaynağı uzun emel peşinde koşmak ve hırstır. Peygamberimiz (s.a.v) efendimiz, kişi ihtiyarlasa da onda iki şeyin genç kalacağını bildirir: ‘Uzun emel ve hırs.’ Allah’ın verdiğine kanaat etmeyen, hırs gösteren bir insan hırs gösterdiği şeyi normal kazancıyla elde edemezse, bu defa yasak olan yollara, haramlara sapacak ve başkalarına eziyet etmeye yönelecektir. Uzun emel peşinde olan kişi de ahireti unutur, dünyaya dalar. Yaptığı kusur ve hatalardan dolayı tövbe etmez. Böyle bir kimseye vaaz ve nasihat da tesir etmez.

Şeytanın verdiği bu kuruntulardan kurtulmak için hırsın hasarete sebep olacağını bilmek ve ölümü zikretmek, hatırlamak gerekir. Hırs sahibi ve uzun emel peşinde olan bir kimseyi şeytan tuzaklarına kolayca düşürür. Onlara her türlü haramı da kolaylıkla yaptırır.

Biz de her namazdan sonra şeytandan şerrinden sığınmalıyız. Yatarken de Felak ve Nas surelerini okumalıyız.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.