Okullarda 30 senedir okutulan çocuk kitabı 'İslamofobik' bulunarak imha edildi

Okullarda 30 senedir okutulan çocuk kitabı 'İslamofobik' bulunarak imha edildi

30 yılı aşkın bir süredir ilkokullarda kullanılan ve yakın zamanda bir çocuk kanalında programa dönüşen kitap Müslümanlar hakkında olumsuz ön yargı oluşturduğu ve İslamofobiyi körüklemesi kararıyla imha edildi

Muhabbet Medya - Haber Merkezi

Muslim News Sitesinin haberine göre Popüler bir kitap serisinden bir çocuk kitabı, Müslümanları tasvir etmesinin İslamofobik olduğu yönündeki şikayetlerin ardından Mart ayında baskıdan çekildi.

Mavi Göz kitabında çocuklara islamofobi öğretiliyordu

Oxford University Press isimli ünlü yayınevi, genç karakterlerin sihirli bir anahtar yardımıyla yabancı bir ülkeye götürüldüğü The Blue Eye'ın (Mavi Göz isimli kitabın) kopyalarını geri çekti. Kitaptaki Çocuklar, Orta Doğu'da bir yer gibi görünen yoğun bir sokak pazarında dolaşıyor. Erkekler türban takıyor ve bir kadın peçe takıyor. Biff, “Birlikte kalalım” diyor. "İnsanlar pek arkadaş canlısı görünmüyor."

Başka bir karakter olan Wilf şöyle diyor: “Bu yeri sevmiyorum. Korkutucu.” Bu ifadelerle kitapta Müslümanlar hakkında olumsuz ön yargı oluşturulmaya çalışıldığı görülüyor.

Oxford University Press (OUP), şikayetler aldıktan sonra Biff, Chip ve Kipper kitaplarının bağımsız bir incelemesini yaptırdığını ifade etti. Yayıncı, kitabın kopyalarının baskıdan çekildiğini ve kalan stokların imha edildiğini dile getirdi.

OUP sözcüsü şu ifadeleri kullandı: “Kitap listemizi düzenli olarak gözden geçirip, güncel, çeşitli, kapsayıcı ve içinde yaşadığımız dünyayı yansıttıklarından emin olmak için değişiklikler yapıyoruz. Artık uygun değiller. Bu kitabın neden olduğu saldırı için içtenlikle özür dileriz.”

blue-eye.jpg

30 yılı aşkındır ilkokullarda okutuluyordu

OUP, listenin düzenli olarak güncellendiğini söyledikleri için diğerlerini isimlendirmeyi reddetmesine rağmen, Mavi Göz isimli kitap geri çekilen birkaç kitaptan biri. Yayınevi adına konuşan bir kişi ise şu hususları dile getirdi: “Yayıncılığımızın sürekli gözden geçirilmesinin bir parçası olarak, Oxford University Press, yayıncılığımız aracılığıyla tanıtmak istediğimiz yüksek çeşitlilik ve kapsayıcılık standartlarının gerisinde kaldığına karar verilen hikayeleri baskıdan çıkarma kararı alıyor. Buna ek olarak başlıklarda değişiklik veya güncelleme yapılabilir. Bunu bu kadar kötü yapan şey, bu kitabın okullarda çocuklara okumayı öğretmek için kullanılması. Böylece aynı zamanda İslamofobik olmayı da öğreniyorlar”

800'den fazla başlık içeren Biff, Chip ve Kipper koleksiyonu, 30 yılı aşkın bir süredir ilkokullarda kullanılıyor ve yakın zamanda çocuk kanalı CBeebies'te bir program haline getirildi.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.