Meşhur bir İslam düşmanı daha İslam ile şereflendi

Meşhur bir İslam düşmanı daha İslam ile şereflendi

Avustralyalı İslam karşıtı aktivist Shermon Burgess, İslam'a geçen son aşırı sağ figür oldu

Muhabbet Medya - Haber Merkezi

Dünyanın dört bir tarafında çoğu İslamofobinin önde gelen temsilcilerinden oluşan aşırı sağ figürler İslam’ı seçerek, müslümanların arasına katılıyor. Bu İslam’a olan ilginin ve müslüman olma eğiliminin son temsilcisi de Avustralya'nın belki de en kötülüğüyle şöhretli İslam karşıtı aktivistlerinden biri ve aşırı sağcı Birleşik Vatanseverler Cephesi'nin (UPF) eski başkanı olan Shermon Burgess İslamla şereflendi.

Burgess 2010'lu yıllarda şu anda feshedilmiş aşırı sağcı milliyetçi gruplar United Patriots Front (UPF), Reclaim Australia ve Avustralya Savunma Ligi'ne katılımı nedeniyle ulusal bir figür haline gelmişti.

2015 yılında Bendigo'da bir caminin inşasına odaklanan İslam karşıtı protestolardaki rolüyle tanınan Burgess, neo-Naziler Blair Cottrell ve Neil Erikson ile birlikte düzinelerce protestonun düzenlenmesinde etkili olmuştu.

Bahsi geçen etkili zamanlarında, "The Great Aussie Patriot" sosyal medya sayfasında ırkçı, kışkırtıcı tek bir içerik bile on binlerce takipçiye ulaşıyordu.

Beş yıl gibi kısa bir sonra, yani şimdilerde Burgess'in kişisel Facebook hesabında üzerinde Kelime-i Şehadet yer alan bir Filistin bayrağının kapak fotoğrafı, sayfasında islama dair paylaşımlar olduğunu görürsünüz.

shermon-burgess.jpg

Konuyla ilgili Crikey’in sorularını cevaplayan Shermon Burgess, bir başka eski İslam karşıtı aktivist arkadaşı ile birlikte yerel bir camide Kelime-i Şehadet getirdikten sonra birlikte ihtida ederek müslüman olduklarını doğruladı.

Burgess, İslam karşıtı olduğu dönemde "çok kültürlülük başarısız oldu, İslam bizim yaşam tarzımızla uyumlu değil" gibi cümleler kurmuştu. COVID-19 pandemisi sırasında kurulan çok kültürlü aktivist bir hareket olan Avustralya'nın Özgürlük Hareketi’nin faaliyet sürecinde inançlarının ve ön yargılarının değiştiğini dile getirdi. Hareketin protestoları, pandemik sağlık önlemlerine karşı muhalefetleriyle birleşen farklı etnik, kültürel ve dini topluluklardan oluşan çeşitli bir kalabalığı cezbetmişti. O günlerde Burgess'in Müslüman Özgürlük Hareketi lideri Youssra Rose ile görüşmesi, onun "İslam'a daha net bir bakış" sağlamasında etkili oldu.

Geçtiğimiz Aralık ayında Facebook sayfasında konuşan Burgess, "2015-2016'ya geri dönsek, bir milyon yıl geçse beni bir Müslümanla aynı amaç için yan yana savaşırken göremezdiniz, ama şimdi işler değişti. Bugün üzerimizde hüküm süren bu siyonist ve mason zalimlere karşı Müslümanlarla aynı saftayım.”

"Müslüman toplum çok nazik ve harika, yardıma ihtiyacınız olursa oradalar" dedi.

Müslüman olduğu duyulduktan sonra daha önce beraber çalıştıkları eski UPF üyelerinin, kendisine çevrimiçi olarak saldırdıklarını dile getiren Burgess, "Birçoğu yozlaşmış alkolikler" ifadesini "İslam'ın sağlık yönünü, sıkı antrenman yapmalarını ve alkol ve uyuşturucudan uzak durmalarını sevdim." şeklinde tamamladı.

muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.