Müslüman olan Japon akademisyen, tezinde İslam’ın tabiata bakış açısını inceledi

Müslüman olan Japon akademisyen, tezinde İslam’ın tabiata bakış açısını inceledi

Müslüman Olan Japon Akademisyen Yüksek lisans tezinde İslam’ın tabiata bakış açısını inceledi

Türkiye’de İbn-i Haldun Üniversitesinde “The Concept of Matters and Plants in Islam: Scriptural and Philosophical Approaches” isimli bir tez hazırlayan Japon akademisyen Ali Hiroaki Kawanishi, tezinde bugün tabiat ile ilgili kavram ve bilgilerin pozitivist temeller üzerine kurulduğunu bildirerek, “İslamî düşünce bu bakış açısına meydan okumaktadır” dedi.

İslamî düşüncenin tabiatı anlama hususunda gözlerimizi açtığını ifade eden Ali Hiroaki Kawanishi, pozitivizmin batı medeniyetine dayandığını, tabiatla ilgili pozitivist yaklaşımın bütün akademik sahalarda etkili olduğunu söyledi. Ayrıca kendisinin bu çalışmasıyla tabiatla ilgili pozitivizme karşı alternatif bakış açısı ürettiğini dile getiren Kawanishi tezinde Kur’an ve sünnete dayalı İslam düşüncesinde bütünlük olduğunu ifade etti.

maxresdefault-2.jpg

Ali Hiroaki Kawanishi Müslüman olmasıyla ilgili ne demişti?

Doshisha Üniversitesi Hristiyan İlahiyatı bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Kawanishi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Müslüman olduktan sonra Almanya'da kelam alanında doktora çalışması yaptığını belirterek, “Hristiyanlık okurken İslamiyet, Yahudilik gibi farklı dinlerde asgari bilgiler de vermek için fakültede dersler veriliyordu. Ben de bu derslere katıldım. Benim bildiğim İslam'dan bambaşka şeyleri burada öğrendim” demişti.

Müslüman olma hikayesini "ilginç" olarak değerlendiren Kawanishi, yaşadığı süreci şu sözlerle anlatmıştı:

"İslam'ı öğrenirken fakültedeki dersler bir yere kadar yardımcı oldu. Hristiyanlık da ruhuma hitap etmiyordu. Tabiri caizse tarifsiz bir duygu içerisindeydim. Bir gün uyandım ve Müslüman olmaya karar verdim. O gün hiç tereddütsüz kimseye de danışmadan camiye gittim Müslüman oldum. Gerçek anlamda Allah'ın dilemediği hiçbir şey gerçekleşmez. 'Müslümanlık bana nasip oldu' diyebilirim."

ali-hiroaki-kawanishi-7179.jpg

Ali Hiroaki Kawanishi, Müslüman olmasının ardından, 2015’te İbn Haldun Üniversitesi'nde Medeniyet Araştırmaları programında yüksek lisans eğitimine başladığını ve İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı’nda (İSAR) İslami ilimlerle ilgili eğitim gördüğünü söylemişti.

Doktora eğitimini Almanya Tübingen Üniversitesi’nde kelam alanında sürdüren Kawanishi, Müslüman olduktan sonra alışkanlıklarının çok değişmediğini ancak daha sağlıklı yaşadığını kaydetmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.