İslam'ı Seçen Eğitimci Autumn: Huzurun kaynağı tam teslimiyet

İslam'ı Seçen Eğitimci Autumn: Huzurun kaynağı tam teslimiyet

İslam'ı, Müslüman olmayı seçen insanların hikayeleri; hayatlarındaki eksik parçayı arama cesareti olan her dinden, her milletten ve her kültürden insana ilham olacak nitelikte...

Muhabbet Medya - Haber Merkezi

Modern dünyada, insanlar internet vasıtasıyla zengin bilgiye kolayca ulaşılabilme imkanı ile, birçok farklı inanç geleneğini kolayca öğrenebilir ve deneyebilir. Bazıları dinden tamamen kaçınmayı seçebilir. Sorulması gereken soru şu: Neden bu kadar çok insan İslam'ı ideal yaşam tarzı olarak benimsiyor?

Müslüman olmayı seçen insanların hikayeleri, İslamın her kesimden insana hitap ettiğine ışık tutmakta ve bu olağanüstü inancın, onu benimseyenlere nasıl bir bütünlük ve canlılık ve zindelik duygusu getirdiğini anlatıyor.

Autumn bir eğitimci, bir yazar, bir editör, bir çocuk edebiyatı uzmanı ve evde eğitim gören bir anne. Harvard Eğitim Enstitüsü ve Simmons Üniversitesi'nden yüksek lisans derecelerine sahip.

Eğitimci Autumn ile Why İslam sitesinin tarafından gerçekleştirilen röportajla sizleri başbaşa bırakıyoruz:

İslam'ı nasıl öğrendiniz?

İslam'ı ilk kez annem bir Müslümanla evlendiğinde 8 yaşında öğrendim. Kız kardeşim Müslüman olduktan 10 yıl sonraya kadar kendim için düşünmedim.

Sizi İslam'a çeken ne oldu?

En büyük çekicilik, monoteizmin (Tek Allah inancının) basitliğiydi. Kimsenin gerçekten tartışamayacağı ya da hakkında kafa karıştıramayacağı bir öncüldü. Herhangi bir yerde yaşayan herkes, kendisine hiçbir vahiy ulaşmadan Tek Allah inancına sahip olabilir. Ve ben bu inançla İslamın evrensel olduğunu hissettim.

Allah’a şükran borcumuz var

Yine de, her şeyi gören bir Yaratıcıya inanmanın beni daha iyi bir insan yapacağına ve her zaman daha yüksek bir standartta yaşayacağıma işaret eden bir şey okuyana kadar İslam'ı kabul etmeyi düşünmedim. Sadece “iyi bir insan” olmanın yapabileceğimin en iyisi olmadığını ve bir Yaratıcıya inanıyorsam, o Varlığa hayatım ve bana sağlanan her şey için biraz şükran borçlu olduğumu fark ettim.

Zorlandığınız İslami konular/gerekçeler var mıydı, varsa nasıl bir çözüme ulaştınız?

Başörtüsü takmak, müzikten uzak durmak, gayrimüslim ailemle Noel tatillerine katılmamak gibi, yapmak istemediğimi hissettiğim ama diğer Müslümanları da bunları yaparken gördüğüm uygulamalar oldu. Batı toplumun değerlerini benimseyen Müslümanları görünce dinin, her şeyi kapsayan bir yaşam biçimi değil, yalnızca Tanrı ile konuşmanın bir yolu olduğunu düşünmeye başladım.

Hayatlarının hangi bölümlerinin İslam tarafından dikte edildiği konusunda çok “kusurlu” veya seçici olan birçok Müslümanla tanışana kadar İslam'ı kabul etmedim. O zaman tüm yaşam tarzımı değiştirmeden tek tanrıcılığı savunduğumu daha kolay görebilirdim.

Huzurun Kaynağı: Tam teslimiyet

Ancak “daha muhafazakar” yani, dinin öğretilerine göre yaşayan Müslümanlarla daha fazla vakit geçirmeye başlayınca, her kuralın arkasında faydalı sebepler olduğunu ve tam teslimiyetin bir huzur duygusuna yol açtığını idrak ettim. Allah'ın bizi bizden daha iyi tanıdığına ve bizim için iyi olanı takdir ettiğine inanıyorum. Yine de, herhangi bir zamanda elimizden gelenin en iyisini yaparız ve bizi daha iyi bir insan yapan şeyi dahil ederiz. İnsanda mükemmellik diye bir şey yoktur. Yani kamil bir insan olmak için daima çaba göstermek gerekir.

Müslüman olmayanlarla İslam hakkında hangi önemli bilgileri paylaşmak istersiniz?

İslam diğer dinleri kabul eder ve başkalarına kendi dinlerini yaşama hakkı verir. Dinin İslam'la ilgili en sevdiğim şeylerden biri, her kavme gönderilen yüz binlerce peygamber olduğuna ve İslam'ın hepsinin getirdiği aynı mesajın sadece bir hatırlatıcısı ve arındırılması olduğuna inanmamızdır. Bu yüzden onu evrensel ve kapsayıcı olarak görüyorum ve bu şekilde diğer dinleri yargılama konusundaki endişemin üstesinden geldim. Önceki inançların kutsal kitaplarını takip edemememizin/takip etmememizin tek nedeni, değiştirilmiş olmalarıdır ve bu tarihsel bir gerçektir.

www.muhabbetmedya.com

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.