Avustralya Parlamentosu’nun ilk başörtülü senatörü: “Gururla Takacağım”

Avustralya Parlamentosu’nun ilk başörtülü senatörü: “Gururla Takacağım”

Avustralya Parlamentosu’nun ilk başörtülü senatörü olan 27 yaşındaki Afgan Asıllı Fatima Payman, başörtüsünü gururla takacağını ifade etti.

Muhabbet Medya - Haber Merkezi

Avustralya Parlamentosu’nun ilk başörtülü senatörü Afgan Asıllı Fatima Payman, 'Başörtüsü takmayı normalleştirmek istiyorum' dedi.

The Quardian Australia sitesinde yer alan habere göre, kimliğinin önce Avustralyalı olduğunu söyleyen, Pazartesi günü İşçi Partisi'nin Batı Avustralya'dan en yeni senatörü olduğu teyit edilen 27 yaşındaki Müslüman Payman, başörtüsünü gururla takacağını ifade etti.

5 yaşında iken anne- babasıyla birlikte Avustralya’ya gelen Fatima Payman şöyle konuştu:

"Diğer birçok Avustralyalı genç için ilham kaynağı olmayı umuyorum, Allah’a inanmanız ya da farklı görünmeniz bu kadar önemli bir kurumda yer almanıza engel olmamalı.

“Bu [parlamento] genel Avustralya kamuoyunu yansıtmıyorsa, onların sesinizi duyabileceklerine ve iktidardaki sesiniz olabileceğine nasıl tam olarak inanabilirsiniz?”

Fatima Payman

Büyükbabası Afgan parlamentosu üyesi olduğu için aileyi hedef alan Taliban'dan sığınmak için ailesiyle birlikte Afganistan'dan kaçtığında henüz beş yaşındaydı.

Pakistanlı babası Abdul Wakil Payman, “çocukları için daha iyi bir yaşam arayışı içinde” Avustralya'ya gelmek üzere tekneyle ayrıldı.

Üç yıl sonra, Payman, annesi ve kardeşleri Perth şehrinde ona katıldı. Babası çocuklarının geçimini temin etmek için üç işte çalıştı - mutfak işçisi, güvenlik görevlisi ve taksi şoförü olarak... Annesi sürüş dersleri veren bir işletme işletiyordu.

Payman, bir gün Afganistan'a dönüp memleketinin parlamentosuna seçilebileceğini umarak, yemekten sonra babasının "her zaman siyaset hakkında konuştuğunu" söyledi.

Bir gün kızının Avustralya'da Senato'da aday olabileceği fikri babasının asla aklına gelmemişti.

Babası 2018'de lösemiden öldükten sonra, Payman siyasi olarak aktif hale geldi ve Birleşik İşçi Sendikası'na organizatör olarak katıldı.

Payman sözlerini şöyle tamamladı: “Babamın kendisi için ne kadar çok mücadele ettiğini ve bizim için ne kadar fedakarlık yaptığını düşününce, fedakarlıklarının boşa gitmesine izin veremem ve onun gibi gerçekten sadece geçimini sağlamaya çalışan işçileri savunmak istiyorum ve aileleri için daha iyi bir yaşam.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.