Amerikalı Kaya Gravitter Nasıl Müslüman oldu?  İslam onu nasıl dönüştürdü?

Amerikalı Kaya Gravitter Nasıl Müslüman oldu? İslam onu nasıl dönüştürdü?

İslam'ın tuhaf bir din olduğunu, batı medyasının islam hakkında söylediklerinin de doğru olduğunu ispat etmek ve Müslümanları hristiyan yapmak isteyen bir Amerikalı'nın Müslüman olma hikayesi...

Kuzey Wisconsin'de bir kilise kuran Kentucky'li bir Pentekostal vaizin torunu olarak büyürken, Kilise'nin öğretileri beynime işlendi.( Pentikostalizm, 20. yüzyılın başında, Tanrı ile kişisel bir deneyime vurguda bulunan bir Protestan akımıdır. İsmini Pentikost Günü'nden alır.) Ben daha genç yaşlarda iken Hıristiyanların ya da İncil’in cevaplayamadığı bir çok sorularım vardı. Yedi yaşında iken incil öğretmenine, “Biz İsa’nın doğumunu niçin 25 aralıkta kutluyoruz” sormuştum.Aynı zamanda İsa’nın ölümünden sonra neden teslis inancı meydana gelmiştir sorusunu da sormuştum. Ortaokul ve lise yıllarında kiliseye düzenli olarak gider, kitab-mukaddese odaklandığımız yaz kamplarına katılırdım.

16 yaşıma bastığımda doğrudan Allah’a dua etme isteği oluştu. Biz hristiyanlar genelde direkt olarak olarak Hz. İsa’ya dua ederdik. Ben ise buna anlam veremezdim ve doğrudan “ Allah’ım” derdim. İnsanların doğrudan Allah’a dua etmemelerinden de üzündü duyardım. O zamanlar, Daha islamı ve Müslümanların İsa’ya, Hz. Muhammed’e ya da Hz. Meryem’e etmediklerini bilmiyordum.

2011 yılında üniversiteye başladım ve orada bir çok Müslüman arkadaş edindim. Onlardan birisi bana, “Bizim dinimizde aynı peygamberler var” dedi. Bunun üzerine ibrahimî dinler arasındaki benzerlikleri araştırıp incelemeye başladım. Ama kimseye bu araştırmamdan bahsetmedim. Doğru konuşmam gerekirse bu araştırmamım amacı, İslam'ın tuhaf bir din olduğunu, batı medyasının islam hakkında söylediklerinin de doğru olduğunu ispat etmekti. Sonun da Müslümanları hristiyan yapmaya çalışacaktım.

Din konusunda bir yıldan fazla bir süre araştırma yaptıktan sonra, 2013 sonbaharında Din dersine Giriş dersi aldım. Hocamız, bize İncil’in eksik kitapları/bölümleri olduğunu öğretti. Buna çok üzüldüm. Çünkü ben bütün inancımı İncil’in öğretileri üzerine bina etmiştim. Sonra öğrendim ki, Kur’an nazil olduğundan beri hiç değişikliğe uğramamıştı. Müslümanları hristiyan yapmak için çalışma amacım tersine dönmüştü. İslam'ı ne kadar çok araştırırdıysam, bilim, Tanrı, İsa (Müslümanlar İsa'ya bakire Meryem'den doğmuş bir peygamber olarak inanırlar) ile ilgili sorularım o kadar çok cevaplandı.

Bunlardan biri “Tanrı gerçekten dünyayı altı günde mi yarattı yoksa hiçbir şey yoksa dünya nasıl yaratıldı?” idi. Kuran'a göre, Tanrı dünyayı altı günde yarattı (Kuran 41:9-12) ve dinlenme veya yedinci günden söz edilmez. Tanrı'nın günlerinden birinin insanlık için bir devir olduğunu unutmayın. (Kuran 22:47). İslam, Tanrı'nın evreni yoktan yarattığını öğretir. Bunun Big Bang ile aynı olup olmadığını bilmiyorum.

Müslümanların gün doğumundan gün batımına kadar oruç tuttukları mübarek Ramazan ayında gerçek bir Kuran okumaya karar verdim (internetten değil). Beni iftara (Ramazan iftarına) davet eden mühtedi arkadaşıma onun dini metnini ödünç alabilir miyim diye sordum. O gece eve geldim ve okumaya başladım. İlk cümleyi okurken kalbim adeta ışıkla dolup aydınlandı. Bu duyguyu herkesten sakladım çünkü arkadaşlarımın ve ailemin nasıl tepki vereceğinden korkuyordum.

Beni Müslüman olmaya sevk eden tek bir şey değil, birçok şey vardı. Ama ihtiyacım olan sevk, Kuran'ı ilk okuduğum zamandı.

Kuran'ı İngilizce okumak yeterli değil, çünkü anlamını ve bağlamını gerçekten anlamak için Arapça okumak ve anlamak idealdir. Tercüme edilmemiş Kuran'ı okuyabilmek için üniversitede Arapça almaya karar verdim. Şimdi tamamını anlayamasam da Arapça okuyabiliyorum.

2014 yılının ocak ayında Şehadet kelimesi getirerek Müslüman oldum. Artık bir tek Allah’ın olduğuna ve Hz. Muhammed’in de onu resulü olduğuna inanıyordum.

Bunu söyleyerek doğru şeyi yaptığımı hissettim, ancak o kadar da farklı hissetmedim çünkü bunu kendi evimin mahremiyetinde kendim yaptım. Bu, benimle Tanrı arasındaki benim küçük sırrımdı.

Müslüman olduktan sonra pek değişmediğim için hayatımın değiştiğini yıllar sonra fark etmedim, ama daha iyi, daha çok veren biri oldum. Şimdi hayır kurumlarına bağış yapıyorum ve toplum hizmetleri yapıyorum. Düşünce tarzım veya değerlerim değişmedi. Ben her zaman dindardım. Ailenin anne tarafı Yedinci Gün Adventistleri ve domuz eti yemezler. Ben büyürken ailem hiç içmedi. Hala aynı Tanrı'ya dua ediyorum (Allah, Tanrı'nın sadece Arapça kelimesidir). Farklı olan tek şey daha mütevazı giyinmem. Wisconsin'de hava çoğunlukla soğuk olduğu için mütevazı giysiler giyerdim. Şimdi mütevazı giyinmeyi seçiyorum çünkü başkalarının güzellik standartlarına göre değil, toplumun benim hakkımda ne gördüğüne ben karar veriyorum.

Müslüman olduğumda, sadece birkaç kişi bunu biliyordu. Bazı Müslüman arkadaşlarıma ve en iyi arkadaşım Lindsey'e (Hıristiyandır) güvendim. Beni gerçekten destekleyen tek kişi oydu. Ailemin ve arkadaşlarımın nasıl tepki vereceğinden korktuğum için sakladığım bu sırrı dünyadan saklamak zordu. Bu sırrı saklayarak, her zaman bir yalanı yaşadığımı ve gerçekten olmak istediğim kişi olmadığımı hissettim. Üniversitedeki son yılıma kadar, daha fazla insanın dönüşüm geçirdiğimi, Müslüman olduğumu bilmesini sağlamaya başladım. İnsanlar İslam hakkında ne kadar kötü şeyler söylerlerse, onun hakkında daha fazla konuşmam gerektiğini hissederdim. Ben de başörtüsü takmayı o zaman seçtim. Özellikle ailem başörtüsü takmamdan hiç hoşlanmadı çünkü “insanların arasında saçımı görmek” istediler ve birileri için taktığımı düşündüler ama ben sadece kendim için takıyordum.

Müslümanlardan ve gayrimüslimlerden gelen en yaygın soru, “Bir erkek için mi din değiştirdin?” Hayır tabii ki. Tanıdığım diğer mühtediler gibi ben de bir Müslümana aşık olduğum için din değiştirmedim. Bunun sorulması beni daha az düşündüklerini ya da aptal olduğumu hissettiriyor. Ailemden (ve toplumdan - şu anda Güney'de yaşıyorum) gördüğüm tüm o kötü muameleyi neden riske atayım ki? İnsanlar yüzlerinde tiksinti dolu bakışlarla bana bakıyorlar ve “Aptal Müslüman” gibi nefret dolu şeyler mırıldanıyorlar. Bir Müslümanla tanışmadan önce aklımdan geçen soruların çoğu bana soruluyor. "Neden o şeyi kafana takıyorsun?" Genelde giyim tarzımın Tanrı ile benim aramda olduğunu söylerim. Hatta peçe taktığımı söylüyorum çünkü İsa'nın annesi Meryem de peçe taktı. Beyaz bir ırk ayrımcısının bana saldıracağından veya başörtümü yırtacağından sık sık endişeleniyorum ama bu beni inancım konusunda daha da mazeretsiz kılıyor.

Din değiştirmeden önce ailemle İslam hakkında konuşmaya çalıştım ama din hakkında söyleyecekleri hiç güzel bir şey olmadı. "Neden görücü usulüyle evleniyorlar?" Bu, İslam ve Müslümanlar hakkında birçok popüler yanlış anlamadan biridir. Görücü usulü evlilikler aslında İslami değildir. Kadın ve erkek dilediklerine hayır deme hakkına sahiptir. Bunun gibi sorularla, aileme dönüşümümü anlatmaktan korktum ve din hakkında konuşmayı tamamen bıraktım. Onlara ipuçları vermeye çalışsam da, hiçbir zaman doğrudan onların yüzüne karşı söylemedim. Sonunda YouTube'da yayınladıktan sonra Müslüman olduğumu öğrendiler. Ailemin ilk tepkisi, "beni eve götürmek" için Florida'ya giden bir sonraki uçağa binmek oldu. Geldiler ve dinimin ve yaşam tarzımın korkutucu olmadığını öğrenince hayal kırıklığına uğradılar.

Bu da beni sıkça sorulan başka bir soruya yönlendiriyor: "Aileniz dönüşüm geçirmeniz hakkında ne düşünüyor?" Müslüman olmayanların, annemle babam tarafından kötü muamele görmeyi hak ettiğimi düşünerek, beni cezalandırmamı istediklerini hissediyorum. Tabii ki ailem ihtidamdan memnun değildi ama Müslüman olmam onları daha çok sevmemi sağladı. Ailemle kaç kez nefret dolu konuşmalar yaptığımı anlayamıyorum. (Özellikle Facebook sayfalarında beni “terörist” veya “deli” olarak etiketleyen Pentikostal babamın tarafı.) Ne yazık ki ailem benim dinimin ötesini göremiyor. Artık dinimden bahsetmiyor olsak bile, hala odada hissettiğim bir gerilim var.

16 yaşımdayken bana bir gün İslam'a gireceğim söylenseydi, buna asla inanmazdım. Üniversiteden önce, Müslümanlarla ilgili tüm basmakalıp şeylerin doğru olduğunu düşünürdüm. Hiçbirinin güzel olmadığını düşünürdüm. Onların nefret dolu insanlar ve tüm teröristler olduğunu düşünürdüm. Hiç bir Müslümanla tanışmadığım veya dinin temel değerlerinin gerçekten olduğuna inandığım barış, sevgi ve cömertliği araştırmaya gitmediğim için, medyanın söylediği her şeye inanan cahil bir bağnaz olurdum.

muhabbetmedya.com

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum