Almanya Köln’de Müslümanların Ezan Hasreti Sona Erdi

Almanya Köln’de Müslümanların Ezan Hasreti Sona Erdi

Almanya Köln’de Müslümanlar uzun süredir mücadelesini verdikleri ezana kavuştu.

Muhabbet Medya - Haber Merkezi

Almanya’da Türklerin ve Müslümanların yoğun yaşadığı en büyük kentlerden biri olan Köln Büyükşehir Belediyesi ile geçmiş yıllarda yapılan müzakerelerle gelinen noktada, belediye tarafından sağlanması talep edilen şartların yerine getirilmesi sonucunda müslümanlar hasretle bekledikleri ezana kavuştu.

Köln şehrinde genel merkezi bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) bünyesindeki Köln Merkez Camisi'nde 14 Ekim cuma namazı öncesi ilk kez hoparlörden ezan okundu.

Köln'de Büyükşehir Belediyesinin verdiği izin iki yıllık bir süreci kapsıyor. Bu izin kapsamında şartlar yerine getirildiği sürece iki yıl boyunca cuma günleri hoparlörden öğle ezanı okunabilecek. Bu şartlara göre, 5 dakikayı geçmemek üzere saat, sadece Cuma günleri 12 ile 15 arasında, çevre sakinlerinin rahatsız olmaması adına 60 desibelle sınırlandırılarak ezan okunabilecek.

koln-cami-ezan.jpeg

Köln Merkez Camisi din görevlisi Mustafa Kader tarafından cami avlusunda hoparlörden okunan ezanı canlı dinlemek isteyen Türklerin ve diğer milletlerden Müslümanların katılımının yanı sıra ilgili çevre sakini Almanlar ve Alman basını da okunan ezana şahitlik ederek kayıt altına aldı.

Gurbette yaşayan bütün müslüman halklar gibi Köln’de yaşayan müslümanlardan bazıları bazıları gözyaşlarına hakim olamadı ve Köln'de ezan sesi işitebilmekten dolayı büyük heyecan ve gurur duyduklarını dile getirdi.

Alman polisi tarafından geniş çevre güvenliğinin alındığı alanda ezan okunduğu esnada dışarıda toplanan küçük bir grup ise protesto gösterisi düzenledi.

Geçtiğimiz yıl müzakerelerin devam ettiği sırada Köln Belediye Başkanı Henriette Reker yaptığı açıklamada "Şehrimizde kilise çanlarının yanında müezzinin de ezanını duyarsak, bu Köln'de çeşitliliğin takdir edildiğini ve yaşandığını gösterir” şeklinde konuşmuştu.

AA haberine göre DİTİB, İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı (IGMG), Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) gibi büyük Türk sivil toplum kuruluşlarının genel merkezleri, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinin en büyük şehri Köln'de bulunuyor.

Almanya'da sadece DİTİB'e bağlı 900'den fazla cami yer alıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.