Hümeyra Yıldız Dülek

Hümeyra Yıldız Dülek

Kıssadan Hisse

İyi insan mutluluk, kötü insan tecrübe, yanlış insan ders, mükemmel insan iz bırakır.
Hz. Mevlana

Kısa bir zaman önce bi yerde okuduğum hikaye veya yaşanmışlık beni çok etkilemişti. Anlatmak isterim; Zamanın birinde bir şahıs gazeteye şöyle bir ilan verir; "Yaşlı ebeveynlerimi 10.000 Euro'ya satıyorum. Babam 91 yaşında ve bunama hastası. Annem 89 yaşında, yardımla işlerini yapabiliyor."

İlanı, anne ve babasını uzun zaman önce kaybetmiş bir aile okur. ilandaki satılık yaşlıları alıp onlara bakmaya karar verirler. İstenilen tutarı banka havalesiyle hesaba havale ettikten sonra satılık yaşlı çifti evlerine götürmek için iletişime geçip, verilen adrese giderler.

Geldikleri adreste büyük bir konak vardır. İlan için geldikleri yerde kendilerini, iyi görünen yaşlı bir adam karşılar.

Çift: Anne ve babanızı almaya geldik. İstenilen miktarı zaten bankaya yatırdık. Der.

Genç çifti karşılayan yaşlı adam:

Hoş geldiniz, bana bu yaşlılara neden bu kadar çok para verdiğinizi açıklayabilir misiniz? Size sadece ekstra iş, sorun ve bakım dertleri olacak, bunu bildiğiniz halde neden buradasınız? diye sorar.

Genç çift:

- Çünkü ikimiz de ailemizden erken ayrıldık, genç yaşta onlar olmadan hayata devam ettik ve onları çok özledik. İki küçük çocuğumuz var, onların büyükanne ve büyükbaba kucağına oturmasını, kucağına oturup hikayeler dinlemesini, onlarla uyumasını ve oynamasını istiyoruz. Büyüklerimiz yaşasaydı onlarla aynı evde yaşar, çocuklarımıza büyüklere nasıl davranılacağını yaşayarak öğretirdik, birlik ve beraberliğin, saygı ve sevginin önemi yaşayarak çok daha iyi anlatılabilir. Biz onları merhametli, hoşgörülü yetiştirmek istiyoruz.

Yaşlı adam evdeki karısına adıyla seslenir, kadının elinde baston vardır ama rahatlıkla hareket ediyordur. Yaşlı kadın genç çifte gülümseyerek hoş geldiniz der ve eşinin elini tutar.

Yaşlı adam ve kadın:

- Evet sizinle geleceğiz, bu ilandaki ebeveynler biziz! Derler.

Genç çift şaşırmış bir şekilde.

- Ama nasıl olur, ilanda onların, muhtaç, düşkün, durumlarının da kötü olduğunu yazmıştınız?

Yaşlı çift birbirine bakıp gülümserlerler. Kadın merakla ve şaşkınlık içindeki çifte şu açıklamayı yapar.

- Sevgi ve anlayış içinde yaşadık, çalıştık, para kazandık, bu köşkü yaptık ama kader bize çocuk vermedi. Bütün sahip olduklarımızı bazı iyi insanlara bağışlamaya karar verdik ama onları nasıl bulacağımızı bilmiyorduk ve bu ilan fikrini bulduk. Şimdi biz, paramızın gerçekten emin ellerde olacağı için mutluyuz. Hayat bize ömrümüzün son deminde iki evlat ve iki torun ikram etti biz çok şanslıyız. dedi gülümsemeye devam ederek.

Kimin nereden nasıl bir güzellik yaşayacağı veya nasıl bir tokata maruz kalacağını kimse bilemez. Gerçek olan tek şey;

Sevmek, iyi niyetli, pozitif düşünceli olmak ve hayatın iyi veya kötü her türlü getirisini şükür ve sabırla göğüslemek, ya da alıp kabul etmek; insana hiç ummadığı yerden ummadığı güzelliklere kapı açabilir.

İnancımız, iyi niyetimiz, pozitif düşüncemiz, hoşgörümüz, saygı ve sevgimizle hayatımızı zenginleştirmek kendimize bağlı.

Aklı selim, merhametli, vicdanlı olma yolunda hepimiz birbirimizle yarış içinde olalım inşallah. Dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum