Savaşı emreden ayetler: Kimlerle savaşılır?

Savaşı emreden ayetler: Kimlerle savaşılır?

Bakara Suresi 190. ayet, müslümanları kimlerle savaşılacağı üzerine uyarır.

Abdullah Hakimoğlu - Muhabbet Medya

“Size karşı savaş açacak olanlarla siz de savaşın. Sakın aşırı gitmeyin. Çünkü Allah haddi aşanları sevmez.”
(Bakara:2/190)

Bu ayet Hudeybiye sulhu ile ilgili nazil olmuştur. Peygamberimiz (s.a.v) ve ashabı Kabe’yi tavaf etmekten engellenince peygamberimiz müşriklerle anlaşma yaptı. Buna göre bir yıl sonra peygamberimiz (s.a.v.) Kabeye gelecek ve müşrikler de Mekkeyi kendileri için üç gün boşaltacaklar, bu esnada Kabeyi tavaf edeceklerdi. Bir sene geçince Resulullah (s.a.v.) ve ashabı Umre için Mekke’ye gitmeye hazırlandılar. Ancak onlar Kureyşlilerin kendilerine izin vermemesinden, sözlerinde durmamasından, kendilerini engellemelerinden ve kendileriyle savaşmalarından korkuyorlardı. Ashab özellikle haram aylarda savaşmayı hoş görmüyordu. İşte bunun üzerine müminlere bir cesaret vermek maksadıyla bu ayet nazil oldu. (El Vahidi, Ebu’l-Hasan Ali b. Ahmed, Esbabü’n-Nüzuli’l-Kur’an,Darü’l-Kütübi’l-İlmiyye, Beyrut, tarihsiz, s.57-58)

İslam dini bir savaş dini değildir. Bu ve benzeri ayetler, savaşı başlatacak olanların Müslümanlar olmadığını bize bildiriyor. Yukarıdaki ayet, müşriklerin savaş başlattıları takdirde, haram aylar içinde de olsa, müminlerin de onlarla savaşmasını teşvik ediyor. Bu, zaten müslümanların en meşru hakkıdır. Sizi öldürmek isteyenlerle, sizi yurdunuzdan çıkarmak isteyenlerle, elbette savaşmak herkesin hakkıdır. Bu Allah yolunda cihattır. Nitekim tevbe suresi 36 ayeti kerimede, “Müşrikler nasıl sizinle topyekün savaşıyorlarsa, siz de onlarla topyekün savaşın. Bilin ki Allah din düşmanlarına karşı korkaklık göstermekten sakınanlarla beraberdir.”buyuruluyor. “Mü’minlere zulme uğramaları sebebiyle savaşı izin verildi.”(Hac:22/36) ayeti de bu anlamı destekliyor.

Ayette zikredilen bir diğer husus da, saldırı vaki olduğunda meydana gelecek savaşta “haddi aşmamak”tır. İslam dininin amacı insanlığı yok etmek değil, öldürmek değil, insanlığı inançsızlığın karanlıklarından imanın aydınlığına çıkarmaktır. Onları iki dünyada da mutlu etmektir. Bu yüzden mecbur kalınan bir savaşta bile “haddi aşmak” yasaklanıyor. Yani nasıl olsa bir savaş var her şey mübahtır mantığı islamda yoktur. Eli silah tutmayan Kadınları, çocukları, yaşlıları, din adamlarını öldürmek yasaktır. Hatta ağaçları yakıp, hayvanları öldürmeye bile müsaade yoktur. Bu konuda peygamberimizin (s.a.v) bir çok hadis-i şeriflerini görüyoruz.

Ayette üçüncü olarak da Allah haddi aşanları sevmediği beyan ediliyor. Allah her konuda haddi aşan, orta yolun dışına çıkan insanları sevmediği gibi, mecbur kalınan savaşta da eli silah tutmayan insanlara zulmedilmesini, ağaçlara, hayvanlara zarar verilmesini “sevgisini” ön plana çıkararak önlemek istiyor. Allah’ın kendisini sevmesini isteyen, bunun bilincinde olan bir kimse, elbette ki bu tür taşkınlıklara tenezzül etmez.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.