'Ölüden diriyi, diriden ölüyü çıkarır' ne anlama geliyor?

'Ölüden diriyi, diriden ölüyü çıkarır' ne anlama geliyor?

Bu ayet gözümüzdeki ülfet perdesini kaldırıyor...

Abdullah Hakimoğlu - Muhabbet Medya

“Allah’ım sen geceyi gündüze, gündüzü de geceye katarsın. Ölüden diriyi çıkarırsın, diriden de ölüyü çıkarırsın. Dilediğine de hesapsız rızık verirsin.”
(Ali İmran,3/27)

Geceyi gündüze, gündüzü geceye katan Allah’tır. Allah’ın her şeye gücü yeter. Gece ve gündüz dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesiyle meydana gelir. Dünyayı kendi ekseni etrafında döndüren kimdir? Bir araba bile kendi kendine hareket etmediği halde, koskoca dünya nasıl kendi kendine hareket edecektir?

Gece ve gündüzün meydana gelmesi için dünyaya ve dünyayı döndürmeye ihtiyaç olduğu gibi; güneşi yaratmaya, güneşin sürekli bir şekilde ışık ve ısı verir bir şekilde dengede tutmaya, dünya ile güneş arasındaki mesafeyi muhafaza etmeye ihtiyaç vardır.

İnsanı kendisine kulluk yapmak maksadıyla yaratan Allah, onun bütün ihtiyaçlarını da yaratmış, güneşi, dünyayı, geceyi ve gündüzü onun için boyun eğdirmiştir. O halde dünya dönmese, güneş olmasa gece ve gündüzün meydana gelmesi mümkün değildir.

Gözümüzde bir ülfet perdesi var. Her gün geceyi, gündüzü gördüğümüz için onların Allah’ın gücü ve kudretiyle meydana getirildiği, onun sevgisi ve merhametiyle bizim hizmetimize takdim edildiğini unutuyoruz. İşte bu ve benzeri ayetler, bize bunları tekrar hatırlatıyor, düşünmemizi, Allah’ın azametini zihinlerimizde yerleştirmemizi istiyor.

Allah Muhyi ve Mümit’tir. Yani “öldüren ve dirilten”dir. Ölüden diriyi, diriden ölüyü çıkarır. Yani kış mevsiminde, ölmüş gibi kuruyan ağaçları bahar mevsiminde tekrar dirilten O’dur. Cansız duran tohum ve çekirdekleri, çiçek ve ağaç yapan O’dur.

Cansız elementlerden canlı, akıllı, şuurlu insanları yaratan da O’dur. O halde O’nun ölü olan şeylere can vermeye gücü yeter. Aynı zamanda canlıları da öldüren O’dur. Bu kadar sayısız varlıkları öldüren ve dirilten Allah elbette insanı da mezarda bırakmayacak, onu da diriltecek ve ondan hesap soracaktır.

Geceyi ve gündüzü yaratan; ölüden diriyi, diriden ölüyü çıkarma gücüne sahip olan Allah dilediğine sınırsız rızık vermeye de güç yetirir. O halde Muhyi O’dur, Mümit O’dur ve Rezzak O’dur. O’ndan başka öldüren, O’ndan başka dirilten, O’ndan başka rızık veren yoktur.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.