Kafirlere dünyanın süslenmesi ne demektir?

Kafirlere dünyanın süslenmesi ne demektir?

Kur'an-ı Kerim'de Bakara Suresi 212. ayette geçen 'Kafir olanlara dünya hayatı süslendi.' ifadesi ne anlama geliyor?

Abdullah Hakimoğlu - Muhabbet Medya

“Kafir olanlara dünya hayatı süslendi. Bu yüzden onlar, iman edenlerden bazısı ile alay ederler. Oysa ki iman edip Allah’ın azabından korunanlar, kıyamet gününde onların üstündedir. Allah dilediğine hesapsız rızık verir.”
(Bakara:2/212)

Kafirler Allah’a ve ahiret gününe inanmayan kimselerdir. Bu yüzden hayatlarının sadece bu dünyada olacağını düşünürler. Bundan dolayı da mal toplamayı, biriktirmeyi çok severler. Yoksulu, kimsesizi düşünmezler. Üstelik Allah yolunda infak etmek isteyen kimseleri de engellemek isterler. Cenneti, Allah’ın cemalini düşünmedikleri ve ahirete inanmadıkları için aşk derecesinde bağlandıkları dünya onlara süslendirilmiş ve sevdirilmiştir. Bu tip insanlar dünyayı taparcasına severler. Üstelik bunlar, varını yolunu Allah yolunda harcayan mümin insanlarla da alay ederler. Elbette Allah böyle olumsuz davranışlar içerisinde olan kafirlere mühlet vermektedir. Bir gün varlığının içinde tam şımarık bir vaziyette iken ölüm onları yakalayıverir. O zaman bu dünyanın fani olduğu gerçeğini görür ama iş işten geçmiştir.

Allah kimi insanı zengin kılar, kimisini fakir kılar. İkisi de bir imtihandır. Ancak islam alimleri demişlerdir ki, fakirlikle imtihan daha kolaydır. Çünkü fakir eğer fazla mal hırsı içinde olmazsa yoksul olduğu için azgınlığa düşmez. Daha kolay sabreder. Ama zengin insanlar çoğunlukla şımarık olur. Hem zengin, hem Müslüman hem de şımarık olmayan, normal bir mümin gibi yaşayıp kazandığından fakire fukaraya yediren bahtiyar zenginlere buradan selam olsun. Sözümüz onları kapsamıyor.

Bizim toplumumuza gelince: Öyle insanlarımız var ki, konuştuğunuz zaman Allah’a inandıklarını söylerler. Allah’a iman etmenin dışında din ile fazla bir alakaları yoktur. Bir kısmı namaz kılmaz. Bir kısmı sadece cumayı kılar. Bir kısmı hem namaz kılmaz, hem oruç tutmaz. Bir kısmı da namaz kılar, ama zekat vermez. Üstelik de zekat konusu konuşulduğunda Karun gibi davranır. Malı kendi gücü, kendi zekası ile kazandığını söyler. Zekatı saçma bulur. Ya da orucu tutmaz ve saçma bulur. Ama Allah’a inandığını söyler. İşte bu tür insanlar da kendilerine dikkat etmelidirler.

Eğer Allah’ın bir emri yapmıyorsak, günah işliyoruzdur. Ama bir emrini inkar ediyorsak, bir yasağını inkar ediyorsak, işte o zaman “kafir” oluruz. Yani böyle düşünenler kafir olmuş olur. Çünkü Allah’ın emirlerini inkar edenler, Allah’ı inkar etmiyoruz demeseler bile dolaylı olarak Allah’ı inkar ediyorlar, Allah’ın kitabındaki bazı hükümleri inkar ediyorlar demektir. İşte bu tip insanları bazen görürüz.

Onlar tıpkı müşrikler gibi fakir olan Müslümanlarla alay eder, dalga geçerler. Kendilerinin ne kadar üstün olduğunu iddia edip gururlanırlar. Halbuki rızkı veren Allah'tır. İstediğine rızkı genişletir, istediğine daraltır. Allah dilerse bu dünyada da fakirleri zengin kılar. Onun hazinesi çok geniştir. Bu dünyada zengin kılmazsa bunda yüzlerce hikmeti vardır. Bu durumda bu fakirlerin yeri Allah katında çok yüksektir.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.