İster istemez Allah’ın emrine boyun eğmek ne anlama geliyor?

İster istemez Allah’ın emrine boyun eğmek ne anlama geliyor?

Kainattaki tüm varlıklar zaten isyan etme kabiliyeti verilmediği için Allah’a kayıtsız şartsız boyun eğiyorlar. İnsanlar ise iki kısımdır. Biri isteyerek Allah’a boyun eğenler, diğeri istemeyerek Allah’a boyun eğenler...

Abdullah Hakimoğlu - Muhabbet Medya

“Göklerde ve yerdekiler, ister istemez O’na teslim olduğu halde onlar, Allah’ın dininden başkasını mı arıyorlar? Halbuki O’na döndürüleceklerdir.”
(Ali İmran,3/83)

Göklerde ve yerde bulunan her şey, ister istemez Allah’ın emrine boyun eğiyor. Bazıları isteyerek, bazıları da istemeyerek... Ra’d suresi, 15’de Cenab-ı Hak, “Yerde ve gökte bulunan her şey Allah’a secde eder” buyuruyor. İsra suresi 44’de her şeyin onu tesbih ettiği bildiriliyor. O halde iradesiz olarak yaratılan dünya, ay, yıldızlar, güneşler, galaksiler Gökyüzünde Allah’ın emrine uyuyor.

Sayısız hayvanlar, böcekler, kuşlar, balıklar, bitkiler ve gözle görülmeyen sınırsız varlıklar da yeryüzünde Allah’ın emrine boyun eğiyor. Onun emrinin dışına çıkmıyor. Allah’ın ilhamına mazhar olan bu varlıklar, Allah’ın emirlerini yerine getirmekle fiili olarak O’nu tesbih ediyorlar. Kainatta görülen düzen, intizam da bütün varlıkların tek bir Allah’a boyun eğdiklerini gösteriyor. Bu varlıklara zaten isyan etme kabiliyeti verilmediği için Allah’a kayıtsız şartsız boyun eğiyorlar. Bu bakımından kainatta var olan her şeye “müslüman” diyebiliriz. Yani Allah’a teslim olmuş, ona boyun eğmiş kainat...

Melekler de Cenab-ı Hakka teslim olmuş varlıklardır, Allah’ın emrettiklerini yapmaktadırlar.

İnsanlar ise iki kısımdır. Bir kısmı ayette bildirildiği gibi “isteyerek” Allah’a boyun eğiyor. Ona ibadet ediyor. Kulluk yapıyor. O’nun emirlerini tutuyor. Yasaklarından kaçınıyor. Emirlerine taraftar oluyor. Yasaklarını çirkin görüyor. Bunlar isteyerek, iradelerini olumlu yönde kullanarak Allah’a teslim olan kişilerdir. Bu insanlar bu davranışlarıyla “Müslüman olan kainat”a uyum sağlamış oluyorlar. Çünkü Allah insanı özgür bir irade ile yaratmış ve bu özgür iradesiyle kendisine boyun eğmesini istiyor. İnsanın diğer varlıklardan farkı da budur. Böyle Allah’a gerçek anlamda teslim olmuş bir insan, her türlü musibette de O’na dayanır, O’na teslim olur, O’na tevekkül eder.

İnanmayan insanlar ise ‘istemeyerek’ Allah’a boyun eğerler. Örneğin hiçbir insan ölmek istemez. İnançsız insan elinden gelse Allah’ın öl emrine teslim olmaz. Ama o emre bütün nefis taşıyan varlıklar uymak zorunda... İnsan da uyacak ve ölecek. Bu durumda istemese de Allah’ın “öl” emrine teslim olacak..

Ayrıca hiçbir kimse başına musibetlerin gelmesini istemez. İnançlı insan bu konuda daha baştan Allah’a teslim olur, ondan gelene razı olur. Müslüman olmayan insan ise gelen musibetlere razı olmaz. Ama musibetler yine ona da gelir. Böylece o da istemeyerek de olsa Allah’ın bu konudaki takdirine boyun eğmiş olur.

O halde her şey, ama her şey Allah’a teslim oluyor, Onun emir ve kanunlarına ister istemez boyun eğiyor. İnsan müslüman olduğunda ise isteyerek boyun eğmiş oluyor ve dağlar kadar sıkıntılardan, yüklerden de kurtulmuş oluyor.

Cenab-ı Hak bizleri irademizle kendisine teslim olan, boyun eğen kullarından eylesin. Amin.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.