İmanla kabre girmek için ne yapmalı?

İmanla kabre girmek için ne yapmalı?

Bu ayet dünyada insanın en önemli meselesinin “iman” ile kabre girmek olduğunu gösteriyor. Çünkü imansız bir şekilde kabre girmek, ölmek, Allah’ın ebedi lanetine uğramak demektir.

Abdullah Hakimoğlu - Muhabbet Medya

Yüce Allah Bakara Suresinde 161. ve 162. Ayetlerinde şöyle buyuruyor:

Fakat ayetlerimizi inkar etmiş ve kafir olarak ölmüşlere gelince işte Allah’ın, meleklerin ve tüm insanların laneti onların üzerinedir. Onlar ebediyyen lanet içinde kalırlar. Artık ne kendilerinden azap hafifletilir ne de onların yüzlerine bakılır.”
(Bakara:2/161-162)

Bu ayet dünyada insanın en önemli meselesinin “iman” ile kabre girmek olduğunu gösteriyor. Çünkü imansız bir şekilde kabre girmek, ölmek, Allah’ın ebedi lanetine uğramak demektir. Buradan anladığımız husus şudur:

Kur’an’ı duyan, bilen, öğrenen bir insan asla O’nu inkara kalkışmamalıdır. Bu tebliğ kendisine ulaşan bir insanın yapması gereken şey, Allah’a, onun gönderdiği en son kitap olan Kur’an’a ve diğer iman esaslarına inanmaktır.

Bu ayet bir taraftan inanmayan insanlara hitap edip onları imana, Allah’ın rahmet ve mağfiretine çağırırken, diğer taraftan inanan insanları da ikaz ediyor. Çünkü insan son nefesinde nasıl bir durumda olacağını bilmek mümkün değildir. Bu yüzden çok dindar, müttaki insanlarda bile bir “son nefes korkusu” bulunur, bulunmaktadır.

Şu anda benim Allah’a ve bütün iman esaslarına imanım var. Yapacağım şey, bu imanı bir defa taklit seviyesinden tahkik seviyesine çıkarmaktır. Yani imanımı sağlamlaştırmaktır. İnsan bu iman sayesinde kainatı ve kendisini bir kitap gibi okuyacak bir seviyeye gelir ve her şeyin Allah’a olan şehadetlerini anlar, görür. Bu çok güzel bir mertebedir ve imanın kemal noktasıdır.

Fakat bir müddet içinde böyle bir kemal noktasına ulaşmak, imanla kabre girmek için yeterli değildir. İnsan eğer bu kamil imanı zirvede tutmak için çaba sarf etmezse, imanî tefekkürle alakasını keserse, yükseldiği bu zirveden çok kısa süre içerisinde baş aşağı düşer. İman bir binayı yapmak gibidir. Ama küfür, inançsızlık yıkmak gibidir ve çok kolaydır. Bu yüzden müminler, imanlarının sağlamlaştırmalı, şüphelerden kurtarmalı ve bu kamil imanı muhafaza etmek için her gün imanını yenilemeli, tefekkürü elden bırakmamalıdır.

Allah’ın ebedî rahmetine ancak böyle bir iman ve bu imanın insanın ameline yansıması, yani salih amel işlemesiyle mümkündür. Allah ebedi lanetine değil, ebedi rahmetine kavuşmak isteyen herkes, imanını gözden geçirsin. Gelin birlikte imanımızı gözden geçirelim, onu kuvvetli hale getirelim, islamı yaşayarak onu güzelleştirelim, imanımızı kabre girene kadar korumak için çaba sarfedelim.

Allah hepimize iman-ı kamil nasip etsin. Bizleri Allah’ın rahmet ve mağfiretine kavuşan kimselerden eylesin. Lanetinden uzak kılsın. Amin.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.