Hz. Muhammed’in (sav) kızı Fatıma’ya kıyamet günü ile ilgili nasihati

Hz. Muhammed’in (sav) kızı Fatıma’ya kıyamet günü ile ilgili nasihati

Bakara suresi 134. ayetini Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sav) kızı Fatıma’ya kıyamet günü ile ilgili nasihati ile birlikte düşünürsek…

Abdullah Hakimoğlu - Muhabbet Medya

Yüce Allah Bakara suresi 134. Ayet-i kerimesinde konuyla ilgili olarak şöyle buyurur:

“Onlar bir ümmetti geldi geçti. Onlara kendi kazandıkları, size de kendi kazandığınız vardır. Siz onların ne yaptıklarından sorguya çekilecek değilsiniz.”
(Bakara:2/134.)

Yakup peygamberin soyundan gelenlere “israiloğulları” denmektedir. Hz. Yakub’un bir ismi de İsrail’dir. Hz. Yakup peygamber Yahudilik üzerine vefat edince çocuklarına, bu dine uymalarını vasiyet etmişti. Yakup peygamber, çocuklarından ‘Tek’ olan Allah’a ibadet etmeleri üzerine söz almıştı. (Bakara:2/133) ayetten anlaşıldığına göre Hz. Yakub’un oğulları bu verdikleri sözleri unutmuşlar ve babalarının bir peygamber olarak Allah katındaki mevkiinden faydalanacaklarını düşünmüşler, bu yüzden de dinden uzaklaşmışlardı. (Şeyh Zade, Haşiyetü Şeyh Zade,I, s.434.) İşte ayet-i kerime babalarının peygamberliğinin kendilerini kurtaracağı zannına kapılan Yahudileri ve onlar gibi düşünen diğer insanları uyarıyor.

Peygamberimiz kızı Fatıma’ya ne buyurmuştu?

Peygamberimiz (s.a.v) Haşimoğullarını uyarmış ve onlara, “başkaları bana amelleri ile gelirken, siz sadece neseplerinizle gelmeyin” buyurmuştur. Yine peygamberimiz (s.a.v) kızı Fatıma'ya ve halası Safiye’ye, “kıyamet gününde bana amellerinizle gelin, neseplerinizle gelmeyin. Çünkü o gün ben sizden hiçbir şeyi uzaklaştıramam, size fayda veremem.” buyurmuştur.

Ayrıca Kur’an-ı Kerim’de, “Sura üfürüldüğü zaman o gün aralarında ne soy sop vardır, ne de birbirlerine sorgulama” buyuruluyor. (Müminun, 23/101)

Ayetler ve hadisler; soyun, sopun insana kıyamet gününde hiçbir fayda vermeyeceğini gösteriyor. Kimi insanlar, geçmişleriyle övünmeyi çok severler. Geçmişlerinin, atalarının iyi olmasının kendilerini kurtaracağını zannederler. Halbuki tarih, geçmiş, atalarla övünmek için değil, ibret almak içindir. Atalarımızın yaşantılarından ibret alırsak bu bize fayda verir. Kuru kuruya övünmek bizi güzel işlerden uzaklaştırır.

İnsanın kendini kandırması nasıl oluyor?

Günümüzde özellikle kendileri dinin gereklerini yapmayan, hatta inançları çok zayıf olan bazı kimselerle konuştuğunuzda, Biz de Müslümanız, bizim de dedemiz hoca, annemiz hacı” derler. Bu tip insanlar, dedelerinin hoca, annelerinin hacı olmasının kendilerine bir menfaat vereceğini zannederler. Halbuki kıyamet gününde herkes kendi yaptıklarından sorguya çekilecektir. Baba çocuğuna, dede torununa, çocuk da babasına, annesine ya da ninesine bir fayda sağlayamayacaktır.

Yani babanın, ninenin iyi olması, salih amel işlemesi bizim sevap hanemize kabartmaz. Böyle bir yanılgı insanı uçurumlara sürükler. Kıyamet gününde her koyun kendi bacağından asılır. İnsanın yaptığı ibadetler, iyilikler ona fayda verir. Kötülükler de zarar verir. Bu konuda bir aldanış içinde bulunmamak gerekir. Peygamberler bile çocuklarına, akrabalarına fayda verecek bir konumda değilken, normal insanların böyle bir durumda olması düşünülemez. Bu fikir insanın kendi kendisini kandırması demektir. Bu yüzden herkes daha yol yakın iken kendisi için bir şeyler, iyilikler, güzellikler yapmaya gayret etmeli, ibadetlerini aksatmadan yapmaya çalışmalıdır.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum