Her şey O’na boyun eğiyor

Her şey O’na boyun eğiyor

Yahudiler, “Üzeyir Allah’ın oğludur” diyorlardı.. Hıristiyanlar da, “İsa, Allah’ın oğludur” diyorlardı.. Müşrikler de “melekler Allah’ın kızlarıdır” demişlerdi. Bakara Suresi 116. ayet ile ilgili...

Abdullah Hakimoğlu - Muhabbet Medya

“Allah çocuk edindi dediler. Haşa! O yücedir. Göklerde ve yerde olanların hepsi O’nundur, hepsi O’na boyun eğmiştir.”
(Bakara:2/116)

Yahudiler, “Üzeyir Allah’ın oğludur” diyorlardı.. Hıristiyanlar da, “İsa, Allah’ın oğludur” diyorlardı.. Müşrikler de “melekler Allah’ın kızlarıdır” demişlerdi. Halbuki Yüce Allah hepsinden de uzaktır, münezzehtir. İhlas suresinde “Allah birdir, Sameddir, doğmamıştır, doğrulmamıştır. Ona hiçbir şey denk değildir” buyrulmaktadır.

Allah’ın oğlu olduğunu kabul eden, hâşa onun eşi olduğunu da kabul etmek zorunda kalır. Böylece onu insanlara benzetmiş olur. Halbuki o hiçbir şeye benzemez. Onun oğlunun ya da kızının olduğunu söylemek şirktir.

Hiç kimse Yüce Allah’ın çocuğu olamaz. Herkes O’nun yarattığı, can verdiği bir mahluktur. Yaratılmış olmak bakımından Hz. İsa ile bir başka insan arasında fark yoktur. Ancak Hazret-i İsa, peygamberlik silsilesinin bir halkasıdır. Allah’ın tıpkı diğer peygamberler gibi kendisine mucizeler verdiği bir kimsedir. Hazreti Üzeyir de öyledir.

Bu yüzden Hz. İsa’nın Allah’ın verdiği bir mucize eseri olarak hastaları iyileştirmesi, ölüleri diriltmesi onun Allah’ın oğlu olduğunu göstermez. Ama, Allah’ın peygamberi olduğunu gösterir. Çünkü Allah oğul ya da kız edinmekten münezzehtir.

Sadece Hz. İsa Allah’ın yarattığı bir varlık değil, her şey O’nun yarattığı bir varlıktır. Mahlukatın hepsi O’na boyun eğmektedir. Ağaçlar onun emrini tutarak kara topraktan, basit sudan çeşit çeşit meyveleri ikram etmektedir. Güneş onun emrine boyun eğerek insana hizmet ettirilmektedir.

Dünya onun emriyle kendi etrafında ve güneşin etrafında dönmektedir. Hava O’nun emirlerine boyun eğerek onlarca işi bir anda yapabilmektedir. Bulut onun emrine uyarak ihtiyaç duyulan zamanda ve ihtiyaç duyulan yere yağmur yağdırmaktadır.

Alyuvarlar onun emrini tutarak vücudumuzun içinde besin taşıma görevini hakkıyla yerine getiriyor. Akyuvarlar O’na boyun eğerek vücudumuzu düşmanlara karşı savunmak için olanca güçlerini sarf etmektedirler. Hasılı her şey onun emrine boyun eğmektedir. Bu yüzden kendisinde ortak koşulmaktan münezzehtir, uzaktır, beridir.

Eğer Yüce Allah birden fazla olsaydı, şüphesiz bütün saydığımız varlıklar hangi ilaha boyun eğeceklerini şaşırırlar ve kargaşa, fesat meydana gelirdi. Ama böyle bir fesat görülmediğine göre bu Kainat tek bir Zata, Allah’a boyun eğiyor demektir.

Allah’ım! Sen bizleri sana hakkıyla boyun eğen ve hakkıyla kulluk yapan kullarından eyle. Amin.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.