Hayvan türlerinin de insanlar gibi “ümmet” olması ne anlama geliyor?

Hayvan türlerinin de insanlar gibi “ümmet” olması ne anlama geliyor?

En’am Suresi 38. ayet, hayvan türlerinin de insanlar gibi “ümmet” olması konusundan bahsediyor…

Abdullah Hakimoğlu - Muhabbet Medya

Yeryüzünde yürüyen canlılar ve gökyüzünde iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa hepsi ancak sizin gibi ümmetlerdir. Biz o kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Nihayet onların hepsi toplanıp Rablerinin huzuruna getirileceklerdir.

En’am, 6/38

Bütün canlılar da insanlar gibi bir ümmettir. Yani birbirine benzer tarzda yaratılmış varlıklardır. İbn-i Abbas, onların da Allah’a hamd ettiklerini, O’nu tesbih ettiklerini bildiriyor. Zaten “ve in min şeyin ille yusebbihu bihamdihi” ayeti de, sadece hayvanların değil her şeyin kendi lisanıyla Allah’ı tesbih ettiğini bize gösteriyor.

İnsanlar nasıl birbirlerine benziyorlarsa, hayvan türleri de birbirlerine benziyorlar. Serçe dünyanın her yerinde serçedir. Aynı özellikleri taşıyor. Koyunlar, keçiler, inekler de dış ve iç görünüşleriyle, yaptıkları işlerle birbirlerine benziyorlar. İşte bu azalarda ve yaptıkları işlerde birlik, onları yaratanın da Bir Tek olduğunu gösteriyor. Çünkü onlar tek bir Allah tarafından yaratılmasaydı elbette ki dünyanın her yerinde farklı özellikler taşıyacaklardı. Çünkü herhangi bir işe iki el karışırsa, o iş karışır, bozulur.

Allah insanı rızkını ve ecelini nasıl kendi ezeli ilmiyle takdir etmişse, bütün hayvanların da rızıklarını ve ecellerini takdir etmiştir. Yani insanların rızıklarını Allah verdiği gibi onların da rızıklarını Allah veriyor. Yeni doğan yavruları en vahşi annelerin bile hizmet ettiğini görüyoruz. Demek ki, yeni doğan bebeklerin rızıklarını vahşi olan anne ve babaları eliyle Allah gönderiyor. Sonra da onlara takdir ettiği ecel gelene kadar rızıklarını çeşitli şekillerde ihsan ediyor.

Bir ayette eğer insanlar tam olarak Allah’a tevekkül etselerdi, onların rızıkların da kuşların rızıkları gibi kendilerine geleceği bildiriliyor. Kuşlar kursakları boş olarak gidiyorlar ve dolu olarak geliyorlar.

Peygamberimiz (s.a.v.), “Eğer köpekler bir ümmet olmasalardı, onları katledilmesini emrederdim” buyuruyor. Demek ki köpeklerin de bir görevi var. Köpekler de kendi lisanıyla Allah’ı anıyor. İnsanlara hizmet ediyor.

Ayet bütün hayvanların tıpkı insanların Allah’ın huzurunda toplandığı gibi toplanacağını beyan ediyor. Tefsirlere göre kendilerine zulmedilen hayvanlar, zalimlerden haklarını alacaklar. Onun için Allah’ın huzurunda toplanacaklar. Rivayetlere göre eğlence için öldürülen bir serçe kuşu bile Allah’a bu durumu şikayet edecek ve kendisini boşa öldürenden hakkını isteyecektir.

İslam dini ne kadar hassas bir dindir. Kur’an’a göre her şey Allah’ın yaratmış olduğu varlıktır. Allah’ın yarattığı varlıkların hepsinin görevleri vardır. Hem Allah’ı tesbih ediyorlar, hem de dünyanın ekolojik dengesinde önemli rol oynuyor. O halde hayvanların değerini de en iyi bilecek olanlar, yine Müslümanlardır. Onları haksız yere öldürmek İslam’da yoktur.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum