Hayırlı evlat sahibi olmak için okunacak dualar arasında bir dua

Hayırlı evlat sahibi olmak için okunacak dualar arasında bir dua

Çocuk Allah’ın bir ikramı, bir hediyesidir, bir emanetidir. İnsanın çocuk sahibi olmak istediği zaman, elini açıp Allah’a dua etmesi gerekir. Bu duaların en başında edilmesi ve unutulmaması gereken bir dua da hayırlı,salih evlat duasıdır. Kuran'da geçen..

Abdullah Hakimoğlu - Muhabbet Medya

“İmran’ın karısı şöyle dua etmişti: “Rabbim. Karnımdakini azadlı bir kul olarak sırf sana adadım. Adağımı kabul buyur. Şüphesiz duamı, niyazımı hakkıyla işiten ve niyetimi bilen sensin.”
(Ali İmran,3/35)

Kur’an-ı Kerim bize her konuda rehberdir. Burada Cenab-ı Hak çocuk terbiyesinin en önemli unsurlarından birisini bize derse veriyor. İmran'ın eşi Hanne, kısır idi, çocuğu yoktu ve üstelik de yaşlanmıştı. İsrailoğulları’nda da çocuklarını Allah’ın mabedine adama uygulaması şeriatın bir unsuru idi. Bu yüzden böyle bir duada bulundu.

Salih evlad sahibi olmak insana mutluluk veren en önemli hususlardan birisidir. Ancak bunun için ilk şart, evlenirken “dindarlığı” ön plana almak gerekir. Erkek ya da kız evleneceği kişiyi seçerken, onun iyi ahlaklı, dinini yaşayan bir insan olmasına dikkat etmesi gerekir. Çünkü peygamberimizin eş seçiminde dindarlığın ön plana alınmasını tavsiye etmişlerdir.

Çocuk Allah’ın bir ikramı, bir hediyesidir, bir emanetidir. Bazen Cenab-ı Hak bu emaneti vererek, bazen de vermeyerek bizleri imtihan eder. Bu ayetten benim öğrendiğim en önemli mesaj, insanın çocuk sahibi olmak istediği zaman, elini açıp Allah’a dua etmesi gereğidir.

Allah’ın unutulması

Evli olan ve vicdanı bozulmamış, fıtratı fesada uğramamış her insan çocuk sahibi olmak ister. Toplumda evli insanlarda, ya da onların yakınlarında Allah’ı unuturcasına bir tavır görülebiliyor. “Haydi bir çocuk yapın, haydi bir çocuk yapalım” deniliyor. Halbuki çocuk kurulan bir fabrikadan üretilmiyor. Çocuk için anne bana sadece bir araç. Çocuğu yaratan Allah. Nitekim nice insanların hiç çocukları olmuyor. Eğer iki sebep kafi ise neden olmuyor? O halde bu bilinçsiz tavır ve düşünceleri bir kenara atmalıyız. Ve çocuk için sebepleri yaratan Allah’a dua etmeliyiz.

“Yarabbi, bize sağlıklı bir evlat ver” demek yetmez. Bu ayet doğacak çocuğun Allah’a adanacak derecede dindar olması için dua etmemiz gerektiğini bize gösteriyor. Salih bir evlat dindar bir evlattır. Bize hayır dua edecek, yaşlandığımızda bizi hor görmeyecek bir evlattır. “Bu yüzden Yarabbi bize hayırlı bir evlat ver” demek daha doğru olur. Böyle bir dua, çocuk sevgisinin doğmadan önceki tezahürlerindendir.

Çocuğu Allah için sevmenin en önemli yansımalarından birisi de budur. Ama böyle bir duayı bir kadının ya da kocasının yapabilmesi için de onların dua etmesini, duanın önemi bilen, ahlaklı kimseler olması gerekiyor. Hayatında dua olmayan bir insanın evlendikten sonra dua etmesi zor bir ihtimaldir. Bunun için evlilik hayatında duanın önemi çok büyüktür. Allah bize Hanne’nin diliyle dua etmemizi tavsiye ediyor. Çünkü insanın niyetini bilen, niyazını, duasını işiten Allah’tır. Çocuğu bize ihsan ve ikram edecek olan da odur.

www.muhabbetmedya.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.